Çeşme Aktüel

Ildırı’da festival coşkusu yaşandı

Ildırı’da festival coşkusu yaşandı
138 views
29 Ağustos 2016 - 15:14

Çeşme Belediyesi’nin 27-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirdiği 5. Ildırı Kültür Sanat Festivali sona erdi.

5 bin yıllık antik kentin köklü sosyal ve kültürel yaşantısı ile tarihi dokusuna uygun olarak, bölge insanının günümüzdeki değerleri ve sosyal yaşantısının harmanlanarak ziyaretçilerine sunulduğu festival bu yıl da büyük ilgi gördü.

Çeşme Belediyesi’nin “9 Durak 9 Deneyim” kapsamında yer alan 5. Ildırı Kültür Sanat Festivali; müzik, tiyatro ve seramik atölyeleriyle her yaşa hitap etti. Hiçbir teknolojik alet kullanılmadan evlerde üretilen yöresel ürünler ve el işçiliğinin özgün örnekleri Ildırı’ya gelen konukların beğenisine sunuldu.

SERAMİK ATÖLYESİ

Ildırı’da yaşayan seramik sanatçısı Sevim Çınar’ın yönetiminde festival boyunca gerçekleştirilen dört seramik atölyesine 7’den 70’e bir çok kişi katıldı. Yaratıcılıkların sergilendiği seramik atölyesi özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gördü. Festivalin ilk günü akşamında İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası verdiği konserle festival ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşattı.

HAYAT SEVİNCE GÜZEL EKİBİYLE SÖYLEŞİ

Festivalin ikinci günü, Ildırı’da çekimleri süren “Hayat Sevince Güzel” dizi oyuncuları ile gerçekleştirilen söyleşi katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Dizi oyuncuları ile sohbet imkanı yakalayan vatandaşlar dizi merak ettikleri soruları oyunculara yönelttiler. Söyleşinin ardından oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler arasında neredeyse izdiham yaşandı. Dizi ekibi Ildırı’da bulunmaktan ve çekimleri burada gerçekleştirmekten dolayı son derece memnun olduklarını dile getirerek çok güzel ağırlandıkları için Ildırı halkına teşekkür ettiler.

HALK OYUNU VE TİYATRO

Festivalin final gecesinde Sarı Zeybek Dans Akademisi Halk Oyunları ekibi Ege Türküleri eşliğinde bir gösterisi gerçekleştirdi. Halk oyunu gösterisinin ardından Bademler Köy Tiyatrosu’nun tek perdelik “Ada” oyunu sanatseverlerle buluştu. Bademler Köyü Kültür ve Sanat Derneği oyuncularının sahnelediği oyun izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

 FESTİVALLER KENTİ ÇEŞME

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç; Festivaller Kenti Çeşme’nin en önemli durakların birisi olan Ildırı’da bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Ildırı Kültür Sanat Festivali’ni gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, “Çeşme denizi, kumu, güneşi, mutfağıyla olduğu kadar tarihiyle de ünlü bir bölge. 12 İyon medeniyetinin en büyüklerinden birisi olan Erythrai’nin kurulduğu bu coğrafyaya yani kültür ve sanatın iç içe olduğu Ildırı’ya bu festival çok yakıştı. Geleneksel olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Ildırı Kültür Sanat Festivali her yıl biraz daha büyüyerek Çeşme’nin ve hatta İzmir’in en önemli festivallerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu