Çeşme Aktüel

Alaçatı bir kez daha tüm Türkiye’ye örnek oldu

Alaçatı bir kez daha tüm Türkiye’ye örnek oldu
125 views
31 Ekim 2016 - 14:45

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican: Alaçatı Big Fish Turnuvası kapsamındaki bu ‘Yakala Bırak Yaşat’ uygulaması, Türkiye’de son derece önemli, yeni bir çağ açtı. Turnuvada bu kategoriyi ön plana çıkardıkları için Ertuğrul ve eşi İlknur İçingir’e çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra çok daha fazla katılımcıyla ve daha sık tekrarlarla yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yani bu güzel turnuva yılda bir kere değil de birkaç kez yapılmalı” dedi..

Alaçatı Big Fish Turnuvası sona erdi. Ana sponsoru Columbia PFG olan, ‘Büyük Balığın Peşinde’ sloganı ve ‘Yakala Bırak Yaşat / Catch & Release’ temasıyla ‘En Büyük’ ve ‘En Fazla’ balığı yakalamak için mücadele verilen turnuvanın son gününde Espadon teknesinin yakaladığı tam 111 kg gelen 185 cm büyüklüğündeki Blue Fin / Mavi Kanat Orkinos Türkiye açık deniz balık avı turnuvalarında tutulan en büyük balık oldu.

20 BALIK DOĞAL ORTAMLARINA GERİ BIRAKILDI
Çeşme Belediyesi desteğiyle Port Alaçatı Marina ev sahipliğinde gerçekleştirilen Alaçatı Big Fish Turnuvası’nın son gününde heyecan doruktaydı. Denize olta salınan ilk gün hava muhalefeti nedeniyle sadece iki balığın gelmesi ve morallerin dip yapmasının ardından, ikinci gün havanın düzelmesiyle ve art arda gelen anonslarla hakem heyeti adeta şok oldu, hangi tekneye yetişeceğini bilemedi. Bu yılın temasına uygun olarak ‘Yakala Bırak Yaşat’  kategorisinde toplamda 20’ye yakın mavi kanat orkinos, bir adet de kılıç balığı doğal ortamlarına geri salındı, sadece 3-5 balık kakıçlanarak kıyıya getirildi.

NEFESSİZ KALMIŞ BALIĞI TEKRAR NEFESLENDİRİP DENİZE SALMAK ZOR BİR İŞ
Turnuva hakemlerinden Ali Palamutçu, bütün yarışmacıları kutlamak gerektiğini belirterek, “İnanılmaz bir efor sarf ettiler, çok uğraştılar. Telsizden haberler geldikçe şaşırmaya başladık. Balığı yakalamak, teknenin kenarına getirmek zor. Kolay olanı bu balığı kakıçlayıp tekneye almak. Ama balığı yaşatmaya çalışıp nefessiz kalmış balığı tekrardan nefeslendirip, denize salmak ayrıca zor bir iş. Bunu birçok yarışmacımız başardı, biz onlara çok teşekkür ediyor ve kutluyoruz” diye konuştu.

‘YAKALA BIRAK YAŞAT’ KÜLTÜRÜNÜ TÜRKİYE’DE BAŞLATTIK
Turnuvanın hakemlerinden, eski milli sörfçü ve aynı zamanda turnuvanın Alaçatı’ya kazandırılmasındaki iki baş aktörden biri olan Ertuğrul İçingir, nesli tükenmekte olan balık türlerinin en başında gelen blue fin tuna yani mavi kanat orkinosun gelecek nesillerce de görülebilmesi için, bu balığı yaşatabilmek için bütün dünyada çok ciddi çabalar sarf edildiğini söyledi. İçingir sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu çabaların artık Türkiye’de de başlanmış olması bizi çok mutlu etti. Amatör balıkçılar için de çok önemli bu. Aslında amatör balıkçılar her ne kadar dünyada tutulan bütün balıkların sadece yüzde 0.5’ini tutsalar bile, bu konuda hassas olmaları çok önemli. Bizim için de bunu Türkiye’de başlatmak ve Türk amatör sportif balıkçılığına bu kültürü oturtabilmek önemliydi. Bu seneki organizasyonun birinci mottosu, amacı ‘Yakala Bırak Yaşat’tı. Bunu da yapabildiğimizi düşünüyoruz. Çok daha fazla balık şu anda doğada hala yüzüyor. Bu bizim için çok mutluluk verici bir durum. Çünkü bu balıklar doğada daha güzel, kendi doğal ortamlarında yaşarken daha güzel. İnsan nesli tükenmekte olanlar haricinde başka balıklar da yiyebilir. Katılan tüm yarışmacılarımıza içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

BU GÜZEL TURNUVA YILDA BİR KEZ DEĞİL, BİRKAZ KEZ YAPILMALI
İki yıl aradan sonra tekrar turnuva heyecanı yaşayan ve yakaladıkları üç köpek balığını denize geri bırakan AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ise amatör balıkçılık sporunun gelişmesi için yapılan bu tür etkinlikleri çok önemsediğini vurgulayarak, “Bu turnuvaya iki yıl önce de katılmıştım, bu yıl bir kez daha geldik. Biz de üç tane köpekbalığı yakaladık ve geri bıraktık. Bu ‘Yakala Bırak Yaşat’ uygulaması, gerçekten de doğa dostu bir yarışma olarak bence Türkiye’de son derece önemli yeni bir çağ açtı. Turnuvada bu kategoriyi ön plana çıkardıkları için Ertuğrul ve eşi İlknur İçingir’e çok teşekkür ediyorum. Aslında Çeşme / Alaçatı turizminde bu balık avı turnuvası ileride çok fazla öne çıkacak bir etkinlik. Ben bir Çeşme aşığı olarak Çeşme’de böyle bir yarışmanın düzenlenmesinden çok memnunum. Biz siyasetçiler olarak denize, balığa ne kadar ilgi duyarsak, toplumun büyük kesimleri de bu alana ilgi duyacaktır. Dünyadaki büyük siyasetçilerin çoğu da iyi balıkçıdır. İnşallah bana da nasip olur. O açıdan bu yarışmanın son derece önemli olduğunu ve bundan sonra çok daha fazla katılımcıyla ve daha sık tekrarlarla yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yani bu güzel turnuva yılda bir kere değil de birkaç kez yapılmalı” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ SENEYİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM
Sexyboysfishingteam teknesiyle turnuvaya katılan ve boyu 80 cm gelen 7 kilo 600 gramlık trança yakalayan ekipte yer alan sanatçı Alp Kırşan esprili tavırlarıyla gönülleri fethetti. Kırşan turnuvayla ilgili olarak şöyle konuştu:
“Yakaladığımız bir balıkla burada olmaktan mutluyuz. Önümüzdeki seneyi sabırsızlıkla bekliyorum. Biz de dahil bütün ekiplerin çok daha iyi hazırlanacağına eminim. Önümüzdeki yıl çok daha iyi bir turnuva bizleri bekliyor, adım gibi eminim.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Turnuvayı saran heyecan dalgası yatıştıktan sonra ödül törenine geçildi. Single Fin Yellow’da düzenlenen tören 10 yıldır düzenlenen törenlerin en iyisi oldu.

En Büyük Balık Kategorisi:
185 cm / Blue Fin – Mavi Kanat Orkinos
Espadon Teknesi / Berent Akdemir, Adnan Akdemir, Mark Benmayor, Sergen Sokullu ve Ömer Üçer

En Fazla ‘Yakala Bırak Yaşat’ Kategorisi:
127 cm- 135 cm- 140 cm / Blue Fin – Mavi Kanat Orkinos
Sunset teknesi / Hasan Gökdağ, Suatcan Tokgöz ve Bülent Nohutçuoğlu

En Büyük Albacore Tuna (Uzun Kanat Orkinos) Kategorisi:
12 kilo 500 gram Albacore
Rose Teknesi / Mehmet Okay, Timur Timuroğlu, Alptuğ Önal, Ömer Karaosman, Kadir Tokmak

En Fazla Albacore Tuna (Uzun Kanat Orkinos) Kategorisi:
İki Albacore – 12 kilo 500 gram ve 10 kilo 950 gram
Rose Teknesi / Mehmet Okay, Timur Timuroğlu, Alptuğ Önal, Ömer Karaosman, Kadir Tokmak

Trofe Balık Özel Ödülü:
Trança – 7 kilo 600 gram (Bu sularda bu kadar irisi çok nadir olduğu için)
Sexyboysfishingteam Teknesi / Alp Kırşan

Çocuk Ödülü:
Ödüle layık başarı olmadığı için çekilen kura sonucu Kaan Adıgüzel bir kano kazandı.

‘YAKALA BIRAK YAŞAT’ KATEGOSİNDE KARNELERİ YILDIZ PEKİYİ
Turnuvanın tüm Türkiye’ye örnek olacak ‘Yakala Bırak Yaşat’ kategorisinde belirli bir boyu geçenler ve karnelerine yıldızlı pekiyi yazdıran ekipler ise şunlar:
X-Shark teknesi ekibi 135 cm
Narwall teknesi ekibi iki adet 115 ve 135 cm
Mist teknesi ekibi 135 cm
Portofino teknesi ekibi 130 cm
Sunset teknesi ekibi 3 adet 127, 135 ve 140 cm Prana teknesi ekibi 155 cm
Camelot teknesi ekibi 155 cm
Ces teknesi ekibi 155 cm
Dreamer teknesi ekibi de 160 cm

Camelot teknesi 2 bin TL olan ödüllerini Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği’ne, Rose teknesi ekibi ise 11 bin TL olan ödüllerini şehit çocuklarının eğitimi için bağışladılar.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu