Çeşme Aktüel

Güç birliği yapıp destinasyonlarını ortak tanıttılar

Güç birliği yapıp destinasyonlarını ortak tanıttılar
131 views
12 Aralık 2016 - 13:56

Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürleri fuarın ilk gününden son gününe kadar ziyaretçilerle yakından ilgilenip illerinin turizm dinamikleri hakkında bilgi verip, herkesi kuzeydoğunun cazibe merkezi illerinin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile doğal güzelliklerini keşfetmeye davet ettiler..

Türkiye’nin kuzey doğusunda yer alan ve TRA2 bölgesi diye adlandırılan Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan illeri 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nda Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) şemsiyesi altında tanıtım yaptılar. Aynı stantta yer alarak güç birliği yapan iller kendilerine gelen ziyaretçileri diğer destinasyonlara da yönlendirdiler.

 

Ağrı Dağı, Türkiye’nin Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki İshak Paşa Sarayı ve dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük meteor çukuru gibi birçok turizm potansiyeli olan Ağrı, bu yıl Temmuz ayında UNESCO Dünya Miras Listesine Ani Ören Yeri ile giren Kars, Türkiye’nin üç ülkeyle sınırı olan tek ili Iğdır, nüfusuyla Türkiye‘deki en küçük il merkezi olan Ardahan tarihlerini, kültür ve turizm dinamiklerini başarıyla tanıttılar. İl Kültür ve Turizm Müdürleri fuarın ilk gününden son gününe kadar ziyaretçilerle yakından ilgilendiler. Fuarda beklediklerinden daha fazla ilgiyle karşılaştıklarını dile getiren il müdürleri İzmir’den mutlu ayrılarak illerine döndüler.

AVRUPA ÜLKELERİ ÜLKE TURİZMİMİZ ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİ YARATMAYA ÇALIŞIYOR

Bir yıl aradan sonra Ağrı olarak yine Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir fuarına katıldıklarını belirten Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, “Turizmin iyi anlaşılması ve anlatılması noktasında sadece kamu kurumlarının, kültür turizm müdürlüklerinin değil, tüm vatandaşların da inançla hareket etmelerinin gerekli olduğuna inanıyorum. Batı kamuoyunda Türkiye aleyhine oluşturulan yanlış algının değiştirilmesi gerekiyor. Avrupa’ya seyahat eden tüm vatandaşlarımız bu konuda üzerlerine düşen ne varsa yapmalı. Avrupa’da meydana gelen bir terör hadisesinin üzeri hemen örtülürken, benzeri bir olay ülkemizde meydana geldiği zaman bilinçli olarak aylarca gündemde tutuluyor. Yani Avrupalı ülke turizmimiz üzerinde olumsuz etki yaratmaya çalışıyor. Rakiplerimiz de o olumsuz yargıyı çok iyi yönetiyorlar. Bizim buna izin vermeden o olumsuz yargıyı tersine döndürmemiz lazım. Hepimiz el birliği ile ülke turizmi için çalışmalıyız” diye konuştu.

DOĞUDAN BATIYA, BATIDAN DOĞUYA BİR TURİZM SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ

Türkiye’de doğuda yaşayanların batıya, batıda yaşayanların doğuya bir seyahat seferberliği yapması gerektiğinin altını çizen Ağrı İl Kültür Müdürü Bulut sözlerine şöyle devam etti:

“Biz İzmirliler, Aydınlılar, Manisalılar olarak Londra’ya, Moskova’ya, Berlin’e Brüksel’e değil de önce Diyarbakır’a, Erzurum’a, Ağrı’ya, Kars’a, Van’a gitmeliyiz. Ağrılılar, Karslılar, Vanlılar olarak da biz İzmir’i ziyaret etmeliyiz. Yani doğudan batıya, batıdan doğuya bir turizm seferberliği başlatalım. Böylece kaynakların ülke içerisinde kalmasına özen göstermiş, ülkenin kalkınmasına katkı koymuş olacağız. Bu günlerde turizmde bizim birinci önceliğimiz belki bu olmalı. Dolayısıyla diyorum ki, Türkiye’de yaşayan herkesin, doğuda, batıda, kuzeyde ve güneyde yaşayan herkesin önceliği kendi kültürünü anlamak olmalı. Bu fuarlar da bizlere bu fırsatı veriyor. Biz Ağrı ilinin tarihi, kültürü ve turistik değerlerini tanıtmak için İzmir’deydik. İlimizin ve ülkemizin önemli simgelerinden Ağrı Dağı, Osmanlının en ünlü yapıtlarından biri olan İshak Paşa Sarayı, dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru, Ahmed-i Hani Türbesi, Abdigör köftemiz, Halise yemeğimiz, dağcılık sporumuzu, dengbejlik geleneğimizi, meşhur balımızı tanıttık. Ahmed-i Hani’nin yazmış olduğu ve Ağrı Valiliğimiz tarafından Türkçe’ye çevrilen Mem-u Zin, Nübuhara Biçukan ve Akide-i İman isimlerindeki kitaplarından oluşan üçlü seti hediye ettik.”

AĞRI’NIN KENDİ DİNAMİKLERİYLE CİDDİ BİR TURİZM POTANSİYELİ VAR

Ağrı’nın Türkiye’nin küçük bir yansıması olduğunu, Türkiye genelinde turizm nasılsa Ağrı’da da aynı şekilde varlık gösterdiğini vurgulayan Bulut, “Bizim sınır kapımızın olması istatistik rakamlarımızı biraz daha yüksek kılıyor. Diğer illere göre Türkiye ortalamasının üstündeyiz. Ağrı’nın kendi dinamikleriyle ciddi bir turizm potansiyeli var. İnşallah ülkemizde terörün bitirilmesiyle gelecek baharda bunları olumlu bir şekilde değerlendiririz. Ege’den, İzmir’den, Antalya’dan, Trakya’dan, İç Anadolu’dan umut ediyorum ki Ağrı’ya daha çok turist gelir, Ağrılılar da bunun karşılığında diğer bölgelerimizi ziyaret ederler” dedi.

FUARDAKİ YOĞUNLUK 2017 YILININ MÜJDECİSİ OLACAK GİBİ

Bu yıl 10.’cusu düzenlenen Travel Turkey’e profesyonel anlamda beşinci kez katıldıklarını ifade eden Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, “Bu sene Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan olarak, 25. Hükümet tarafından da cazibe merkezleri olarak ilan edilen TRA2 bölgesi dediğimiz dört ilin birlikte katılımı ile beşinci kez profesyonel anlamda fuarda yer aldık. Beklediğimizin üzerinde bir ilgi oldu. Ben Türkiye politikalarını gözetleyerek biraz daha sönük geçeceğini sanıyordum. Ama fuar daha canlı ve hareketli geçti. Katılmış olduğumuz hol de profesyonellerin olduğu güzel bir hol. Otelcilerin ve seyahat acentelerinin bulunduğu bir hol olduğu için doğru bir seçimdi. İllerin kendilerini tanıtmaları ve satışlarını sağlamaları için doğru bir şey. Bu yoğunluk 2017 yılının müjdecisi olacak gibi, ben öyle düşünüyorum. İnşallah daha güzel günler bizleri bekleyecektir. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Biz ülkenin içinde bulunduğu bu sancılı günlerden hep beraber birlikte hareket ederek, birlikte politikalar üreterek, birlikte çözümler arayarak çıkacağımıza inanıyoruz. Onun için de biz artık illerin de kendilerini tek başına satacakları doğrultusuna inanmayarak birlikte hareket ettik. Bir aks üzerinde bulunan ve bir tarih dengesini yaşayan dört il olarak, burada illerimizin tarihlerini, kültürlerini ve doğal zenginliklerini anlattık.”

TÜRKİYE GENELİNDE TURİZMDE BİR DÜŞÜŞ YAŞANIRKEN KARS’TA 1.02’LİK BİR ARTIŞ OLDU

Ülkenin genelinde turizmde yüzde 34’lük, yabancı turist sayısında da yüzde 31’lik bir düşüş olduğuna dikkat çeken Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğanay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu düşüş doğal olarak bize de yansıdı. Daha fazla bir artış beklerken Kars’ta konaklama ve yerli turist sayısında küçük de olsa bir artış oldu. Mesela 2015 yılının ilk dokuz ayında Kars’ta 178 bin konaklama varken yine 2016’nın ilk dokuz ayında 179 bin 734 kişilik bir konaklama oldu. Yani bin 734 kişilik bir artış oldu. Yani Türkiye’de istatistiklerde bir düşüş varken Kars’ta 1.02’lik bir artış oldu, bu da sevindirici bir olaydı. Biz bunu ülke politikalarına, Kars’ın cazibe merkezi ilan edilmesine, Kars’ın ulaşımda, erişimde kolaylık ve bir merkez pozisyonuna geçmesine bağlıyoruz. Ulaştırma Bakanımızın Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun 2017-2018 yılında bitirileceğini söylemesi, Kars’ı bölgede cazibe merkezi ilan etmesi bizde bir hareket yarattı. Ek olarak 15 Temmuz’da İstanbul’da Ani Ören Yeri Dünya Miras Listesi’ne kabul edildi. Türkiye’nin 16. destinasyonu olarak ilan edilmesi, dünya miras listesine girmiş olması Kars ve Ani’de de bir hareketlilik yarattı. Doğal olarak biz 2017 ve 2018 yılından çok ümitliyiz. Daha iyi olacağına ve daha hareketli günlerin geçeceğine inanıyoruz. Bunu da şunun için söylüyorum. 2009-2010 yılında Kars’ta yıldızlı otel sayısı üç iken şuanda yıldızlı otel sayısı 21’e ulamış durumda. Yani yedi kat, yüzde 700 gibi bir artış var. Kars’ta turizm sektörü çok gelişiyor. Turizm sektörüne olan yatırım da gelişiyor. Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illeri bir tarafını Kafkasya’ya, bir tarafını da Asya’ya dayamış köprü durumunda ve bu illeri gelecekte daha güzel günler bekliyor. Bu fuarlara katılımımız da bunun yansıması olacaktır.”

KÜÇÜK AĞRI’DAN ÜÇ ÜLKENİN MANZARASI MUHTEŞEM

Iğdır İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Engindeniz ise illerinin en önemli özelliğinin; Küçük Ağrı’dan İran, Azerbaycan ve Ermenistan’ın yani üç ülkenin gözlemlenebildiği tek il olduğunu belirterek, fuarda bu özelliklerini ön plana çıkardıklarını söyledi. Engindeniz, “Altı yıldır bu fuara katılıyoruz. İlk katıldığımızdan yana çok şey değişti. Her geçen gün üstüne biraz daha bir şeyler koyan fuar, her yönüyle büyümekte, ziyaretçi ve katılımcı sayısı artmakta. Bu da İzmir için büyük bir şans. Hem İzmir, hem de Ege Bölgesi’nin turizmine katkısı çok fazla. Bölgenin iklimi, doğal güzellikleri ve kültürünü işin içine katarsak turizm kat ve kat artacaktır. Bence Ege’nin incisi İzmir’i görmek gerçekten çok güzel, herkes tavsiye ederiz. Geçen yıl fuar alanı yeni olduğu için açıkçası bu sene fuara gösterilecek ilgi beklentimiz yüksek değildi. Şuan baktığımız kadarıyla İzmir fuar alanını artık herkes öğrenmiş, akşam çıkışta biraz trafik sorunu olmasıyla birlikte beklenmedik bir yoğunlukla karşı karşıyayız. İlk günden son güne kadar ziyaretçi sayılarımız gittikçe arttı, güzel bir fuar dönemi geçirdik. Iğdır’da son 1,5 yıldır daha önceki yıllara göre turizmde az da olsa bir düşüş var. Bunda da ülke genelindeki nedenler etken oldu. Biz destinasyon olarak daha çok İran ve Azerbaycan’a hitap ettiğimizden pek fazla da hissetmedik, ama çevre iller ve bölge biraz etkilendi. Otellerimizin doluluk oranı pek fazla değişmedi, yine aynı şekilde yüzde 90’larda doluluk oranına sahip. Özellikle İranlı turistlerimiz Iğdır’a gelip gidiyor, sıkıntı yok. Iğdır iklim olarak aşağı yukarı Ege bölgesine benzer, mikro klimatik bir iklim özelliğine sahip. Doğa güzelliği, kültürü, birçok medeniyete beşiklik etmesi açısından çok önemli bir noktada. Hem jeopolitik, hem de stratejik önemi çok yüksek bir noktada. Bir noktadan üç ülkeyi izleme şansınız var. Küçük Ağrı’dan Azerbaycan’ı, İran’ı ve Ermenistan’ı gözlemleyebilirsiniz, bir de dönüp Türkiye’yi Iğdır’ı görebilirsiniz. Muhteşem bir manzarası var. Dolayısıyla bu da Iğdır’ın değerini arttırıyor. Yani gelip görmek isteyenlerin iştahını biraz daha kabartıyor. Bitki örtüsü ve iklim özelliklerinden dolayı neredeyse dokuz ay yeşil bir doğası söz konusu. O yüzden lakabımız Yeşil Iğdır. Her türlü sebze ve meyve yetişmekte, tarım ürünü son derece zengin. Narenciyenin dışında göremediğiniz sebze ve meyve yoktur. Dolayısıyla bereketli topraklara sahip. Ulaşım son derece gelişmiş. Hem İstanbul’a hem de Ankara’ya günde bir kez uçak seferlerimiz var. Karayolu son derece gelişmiş, dört şeritli karayollarımız var. Tren yolu da bittikten sonra Iğdır’a daha fazla rağbet olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Herkesi Yeşil Iğdır’a bekliyoruz, çok memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu