Çeşme Aktüel

Ildırı açıklarında kayalıklara oturan Lady Tuna’dan sızan akaryakıt korkutuyor

Ildırı açıklarında kayalıklara oturan Lady Tuna’dan sızan akaryakıt korkutuyor
144 views
20 Aralık 2016 - 17:47

Hava raporuna göre yarın Çeşme’de fırtına bekleniyor. Temizlik çalışmaları bitirilmediği takdirde bir çevre felaketi yaşanabilir..

Geçtiğimiz Pazar günü öğle saatlerinde Çeşme Ildırı açıklarında Fener Adası yakınlarındaki kayalıklara oturan Lady Tuna adlı gemiden sızan fuel oil akaryakıtın bariyerlerle kontrol altına alındığı bildirildi. Konusunda daha uzman ikinci bir temizlik şirketi de çalışmalara başladı. Bir taraftan yara alan tanklardaki akaryakıtın, diğer tanklara nakliyesi sürerken, diğer taraftan bugün Çeşme’nin gözde beldelerinden Ilıca Yıldızburnu sahilinde görülen akaryakıt tabakası endişeleri artırdı. Çeşme’de havanın sakin olmasına rağmen sahildeki bu akaryakıt tabakasının, Lady Tuna gemisinden sızan akaryakıt olabileceği ihtimali çevre sakinlerini korkuttu. Yarın denizde fırtına beklendiğini belirten Ilıcalı balıkçılar, rüzgarın da kuzey ve kuzeybatıdan eseceğini, bu durumda Germiyan Yalısı’ndan Ilıca’ya kadar olan sahil şeridinin büyük bir tehlike altında olduğunu söylediler. Temizleme çalışmalarının bir an önce bitirilmemesi durumunda bir çevre faciasının yaşanabileceğini belirten balıkçılar, güzelim sahillerin zifte bulanmaması için yetkilileri göreve davet ettiler.

ORKİNOS HASADI SONRASI GÜMRÜKLEME ALANINA GİDİYORDU

Sagun Denizcilik’e ait orkinos çiftliğinde orkinos hasatı yapıldıktan sonra, PAZAR GÜNÜ gümrükleme alanına giderken Fener Adası yakınında deniz yüzeyinin yaklaşık bir metre altında bulunan kayalıklara bindiren Lady Tuna gemisinde incelemelerde bulunmak üzere kazanın hemen ardından Sahil Güvenlik, Çeşme Liman Başkanlığı yetkilileri ile Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk de olay yerine gelmişti. Yapılan ilk incelemede gemi gövdesinde yırtılma olduğu, içeriye giren suyun pompalarla tahliye edildiği belirtilirken, akaryakıt sızıntısı hakkında bilgiye ulaşılamamıştı. 2007 yapımı, 4538 grosston büyüklüğünde ve 120 metre uzunluğundaki Panama bandıralı Lady Tuna gemisinin Kasım ile Şubat ayları arasındaki orkinos hasat mevsiminde her yıl Ildırı körfezindeki orkinos çiftliklerine geldiği biliniyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu