Çeşme Aktüel

Alaçatı bu kez de İngiliz basınında

Alaçatı bu kez de İngiliz basınında
141 views
24 Aralık 2016 - 9:52

Tüm Türkiye önce Beşiktaş ardından Kayseri’de gerçekleştirilen terör saldırısını acısını yüreğinde hissederken, İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mail’de Türk turizmini ilgilendiren ve biraz olsa da moral veren bir makale yayınlandı.

2 milyonu aşkın okuyucusu olan gazete, online edisyonunda, Alaçatı’yı konu edinen geniş bir makaleye yer verildi.

ST. TROPEZ İLE KIYASLADI

Mary Gold imzasıyla yayınlanan makalede Alaçatı, Fransa’nın ünlü sahil beldesi St. Tropez ile kıyaslanarak, “Burası Fransız Rivierası kadar güzel bir yer ancak St.Tropez gibi uçuk ve aptalca fiyatlara sahip değil. Burada kaldırım kafeleri tıklım tıklım doluyor, çiftler gün batımında el ele tutuşuyor. 20 Pound’a iki kişi enfes bir akşam yemeği yiyebiliyor” ifadelerine yer verildi.

On yıl öncesine kadar 18 otelin bulunduğu Alaçatı’da şu an çoğu butik olmak üzere 400 otelin bulunduğu belirtilen yazıda Alaçatı’daki bazı butik otellere ve restoranlara özel bir yer verildi. Çeşme ve Alaçatı’nın eşsiz manzarası eşliğinde deniz ürünlerinin sunulduğu restoranlardan övgüyle söz edilen yazıda, Urla’da üretilen ödüllü şarapların, Londra’daki bazı seçkin restoranlarda da servis edildiği belirtildi.

ALAÇATI PAZARINI ZİYARET EDİN

12 İon kentinden birisi olan Erythrai’ye de yer verilen yazıda, Alaçatı Pazarı’ndaki tezgahlarda satılan otlardan, ‘Muhteşem’ olarak nitelendirilen turşulardan ve hamur işlerinden de söz edilerek, özellikle Alaçatı pazarının ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor.

2016’DA TÜRKİYE’DEN SADECE ÇEŞME VARDI

Bilindiği gibi Çeşme son olarak, 7 Ocak 2016 tarihinde de dünyanın en prestijli gazetelerinden New York Times gazetesine de haber olmuş, ‘Gidilmesi Gereken 52 Yer’ listesinde, Türkiye’den sadece Çeşme, 14. sırada yer almıştı.

2014’TE WINDSURF ÖN PLANDAYDI

Bundan önce The New York Times’ta 8 Mayıs 2014’te Rooksana Hossenally imzasıyla yayınlanan ‘Along the Aegean, a Turkish Town Sees a Revival / Ege boyunca, bir Türk Kasabası Uyanışı Görüyor’ başlıklı yazıda rüzgar sörfü ön plana çıkarılmış, aydın ve sanatçı camiasının Arnavut kaldırımlı sokaklardaki çoğu avlulu taş evlerde butik oteller, restoranlar, sanat galerileri, dekorasyon mağazaları açtıklarına yer vermişti.

2010’DA ÇEŞME 8. SIRADA, İSTANBUL 19. SIRADA YER ALMIŞTI

Yine The New York Times 10 Ocak 2010’da yayınlanan ‘The 31 Places to Go in 2010 / 2010’da gidilmesi gereken 31 Yer’ listesinde Türkiye’den Çeşme’ye sekizinci, İstanbul’a ise 19. sıradan listeye girmişti.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu