Çeşme Aktüel

Lady Tuna Çelebi Adası açığına çekildi..

Lady Tuna Çelebi Adası açığına çekildi..
142 views
28 Aralık 2016 - 12:14

18 Aralık’ta Sagun Denizcilik kafeslerinde yaptığı orkinos hasadından sonra gümrükleme sahasına giderken Ildırı Fener Adası açıklarındaki kayalıklara oturan Lady Tuna adlı gemi römorkörler tarafından çekilerek kurtarıldı. Dün (27 Aralık) sabah saat 10:30 – 11:00 sularında başlayan ve 12 saat süren çalışmalar sonucu Lady Tuna kayalıklardan indirildi. İlk etapta Gulf II ve Marintug I adlı römorkların yetersiz kalması üzerine Ulusoy’dan bir römork takviyesi daha geldi ve gemi kurtarıldı. Ardından Fener Adası güneyi ile Çelebi Adası’nın batısı arasında, nispeten güvenli bir bölgeye çekilen gemi inceleme ve soruşturmanın yürütülmesi için demirledi. Edinilen bilgiye göre; hem zarar tespiti, hem de geminin karasularımızda emniyetli bir şekilde tekrar seyrin sağlanması için Denizcilik Müsteşarlığı bünyesinde oluşturulan Deniz Kazalarını İnceleme Komisyonu’ndan iki yetkilinin geldiği ve çalışmalara başladığı bildirildi. Öte yandan Japon Loyd’undan da teknik bir ekibin gemide incelemeler yapmak için Çeşme’ye geleceği bildirildi.

İKİNCİ FIRTINADA BARİYER PATLAMIŞTI

18 Aralık’ta gemiden sızmaya başlayan fuel oil kısa sürede kontrol altına alınmış, 100 kişilik bir ekiple temizleme çalışmaları başarılı bir şekilde yürütülünce Çeşme büyük bir felaketin eşiğinden dönmüştü. Fakat 22 Aralık Perşembe gecesi ikinci fırtınada patlayan gemi çevresindeki bariyerler yeni bir kirliliğe neden olurken, 10 günde tamamlanması planlanan temizleme çalışmalarının daha uzun süreceği açıklanmıştı. Lady Tuna gemisi şu anda çekildiği Çelebi Adası açıklarında da önlem olarak bariyerlerle çevrilerek, çevresi koruma altına alındı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu