Çeşme Aktüel

Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’nda 1. İstihdam ve Kariyer günü

Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’nda 1. İstihdam ve Kariyer günü
130 views
08 Mart 2017 - 16:37

1987 yılında turizm ve denizcilik bölümleriyle iki yıllık meslek yüksekokulu olarak eğitime başlayıp, 2005’te dört yıllık lisans eğitimine geçen turizm sektörünün Çeşme’deki eğitim kurumu temsilcisi Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu başarılı bir organizasyona imza attı..

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Çeşme Belediyesi katkılarıyla ‘1. İstihdam ve Kariyer Günleri’ düzenledi. Çeşme Dalyan Mahallesi’ndeki kampüs alanında açık havada yapılması planlanan ama yoğun yağış nedeniyle okul kantininde kurulan stantlarda gerçekleştirilen etkinliğe başta Çeşme ve Alaçatı’dan olmak üzere Bodrum, Kuşadası, İzmir, Balıkesir, Özdere, Ayvalık, Didim, Foça’dan sektörel kurumlar katıldı. Aralarında turizm derneği, marina konukevi, seyahat acenteleri, oteller, yurt dışında eğitim danışmanlığı temsilcilerinin bulunduğu 45 katılımcı, Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileriyle birebir görüşmeler yapıp, kariyerleri açısından onlara sundukları olanakları anlattılar. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren öğrenciler başvuru formları doldurdu, kendilerini istihdam edebilecek olası sektör kuruluşlarıyla istişarelerde bulundu.

ÖĞRENCİLERİN KARİYER PLANLAMALARINA, İŞLETMELERİN İSTİHDAMINA DESTEK

Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adnan Türksoy, turizm eğitiminde 30 yıllık parlak geçmişi, çağdaş eğitim ortamı, güçlü akademik kadrosuyla Türkiye’de turizm eğitim ve öğretiminin önemli bir kurumu oldukları belirterek, “Yüksekokulumuz, yetiştirdiği mezunlarıyla sektör – okul işbirliğini en üst düzeyde tutmayı amaçlamakta. Bu etkinliği de öğrencilerimizin kariyer planlamalarına destekleyici olması, staj yeri ve yaz dönemi çalışma yerlerinin belirlenmesine katkı koyması için düzenledik. ‘1. İstihdam ve Kariyer Günleri’ne katılan işletmelerin, öğrencilerle geleceğe yönelik kısa / uzun dönemli planlama yapmalarına da yardımcı olalım istedik. Bu yıl ilk defa düzenlenen etkinliğimize hem katılımcı, hem de öğrencilerimizin ilgisi hayli yoğun oldu. Sektör temsilcilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle erkek öğrenciler etkinliğe katılan tüm kadınlara birer kırmızı karanfil verdiler.

İşte etkinle ilgili görüş bildirenler,,

Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu / Öğretim Görevlisi – Dr. Nükhet Akpulat

İlk defa düzenlediğimiz etkinliğimiz gelecek için bize umut verdi, cesaretlendirdi. Katılımcılar memnun ayrıldılar. Artık bundan sonra her sene bu günlerde düzenlemeyi düşünüyoruz. Tam yüksek sezon öncesi ve oteller için yeni kadro oluşturma zamanı. Öğrencilerle sektörün birbirine daha yakın olması gerekiyor. Acente bazında satış, pazarlama, tur organizasyonları, incoming / outgoing operasyonları (gelen turistin havaalanı – otel – havaalanı transferi) için eğitimli personel çok önemli. Otellerin de en büyük isteği kaliteli hizmet vermek. O da eğitimli personel çalıştırmaktan geçiyor. Umarız sektörde eğitimli personel sayısı artar. Biz de onun için uğraşıyoruz.

Çeşme Marina Konukevi / Halkla İlişkiler – Didem Denizeri:

İşletmemizde stajer çalıştırmak ve istihdam etmek istiyoruz. Amacımız hem onların kariyerlerine, hem de turizm sektörüne katkı koymak. İlerde daha iyi yerlere gelebilmeleri için Çeşme Marina kendilerine güzel bir fırsat olacaktır. Bizim misafirlerimiz genelde yerli ve yabancı yatçılar olduğundan, hizmet kalitemiz de en üst düzeyde. Yabancı dili iyi derecede olanlar öncelikli tercihimiz olacak.

Altın Yunus Resort & Thermal Hotel / İnsan Kaynakları – Berna Barış:

Beldemizde ilk kez düzenliyor, devamının gelmesini diliyoruz. Öğrenciler için çok faydalı olacağına inanıyorum. Otelimize istihdam sağlamak için buradayız. Hem otel tanıtımı, hem de öğrencilere dokunabilmek ve iletişim kurmak amacıyla geldik.

Grand Hotel Ontur / Banket ve Ziyafet Müdürü Pınar Kaplan:

Geleceğini turizm üzerine kurgulayan öğrencilerin sunulan bu fırsatları iyi değerlendirme çabalarını görmek memnuniyet verici. Güzel bir ilgi var, araştırıp soruşturuyorlar, akıllarına yatarsa form dolduruyorlar. Bu yıl genel müdürümüz değişti, yeni bir kadro ve personel istihdamı oluşturuluyor. Bu etkinliğin zamanlaması iyi denk geldi. Yeni arkadaşlarımızla sezona iyi bir başlangıç yapacağız.

Radison Blu Resort & Spa Çeşme / İnsan Kaynakları Müdürü Gültekin Özaras:

Bölge otelleri liderinden biri olarak konuşmak istiyorum. Burada olmaktan çok mutluyuz. Geçen senelerde bizimle çalışmış arkadaşları tekrar görmek güzeldi. Bizde staj yapmak her öğrenci için iyi bir kariyer başlangıcıdır. Çünkü biz uluslararası bir zinciriz. Burada başlayan iş yaşamının Türkiye dışında sürmemesi için hiç bir neden yok. Öğrencilerimiz de bunu çok iyi biliyor. Radison Blu standında çok form dolduran oldu. Güzel bir etkinlikti, inşallah ikincisini, üçüncüsünü bekliyoruz.

Pırıl Hotel / Genel Müdür Kaan Bayhan:

Bu tür etkinliklerde bir araya geldiğimiz öğrencilerimize öncelikle şunu söylüyorum: “Sektör seçiminiz tam isabet. Kariyer basamaklarını tırmandıkça ülke sınırlarına bağımlı değilsiniz. Bir anda kendinizi yurt dışında çok önemli bir görevde bulabilirsiniz. Turizm kadar uluslararası yaygınlığı olan başka bir meslek yok. Bunun kıymetini bilin ve kariyeriniz aracılığıyla kendinize iyilik yapın.” Bugün burada gördüğüm yeni jenerasyonla sektörümüzün en azından kalifiyeli yönetim kadroları sorunu olmayacağına bir kez daha emin oldum.

ELT Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı / Şube Müdürü  Efe Ermişmula:

Yurtdışında dil eğitimi, üniversite yüksek lisans, staj programları, ‘Work & Travel / Çalış ve Seyahat Et’ gibi çok çeşitli alanlarımız var. Burada misafirlerimiz turizm öğrencisi olduğu için onlara yurt dışında dil eğitimi ve staj programlarıyla geldik. Bu kadar katılım beklemiyordum aslında, çok güzel geçti.

İzmir Kaya Thermal Hotel / Personel Müdürü Özlem Çağlan:

Stajer ve yeni mezunları bünyemize kazandırmak için buradayız. Onları Kaya kültürüyle buluşturacağız, biz de yeni çalışma arkadaşları edineceğiz. Kazanan ise turizm sektörü olacak. Etkinlik için Ege Üniversitesi’ne, Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’na ve ilgileri için sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

Bodrum İmperial Hotel / Genel Müdür Cemal Yıldız:

Özellikle yaz sezonu öncesinde sektörün eğitim kurumlarının kariyer günlerine büyük bir zevkle katılıyoruz. Bu katılımlarda iki amacımız var. Birincisi tesisimiz için. Yaz sezonunda bize ve ekibimize dahil olmak isteyen arkadaşları bulmak, onlarla beraber güzel bir yaz sezonu geçirmek. İkincisi ise; turizm eğitim kurumlarında öğrenim gören çocuklarımızın, mesleğin değerini tam olarak kavrayamadıklarını üzülerek gördüğümüzden, negatif mesleki bakış açısını, pozitife çevirmeyi amaçlıyoruz. O anlamda, böyle bir misyonu üstlenerek hem tesisimiz için, hem de sektörümüz için arkadaşlarımızla beraber geleceğe yürüyoruz.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu