Çeşme Aktüel

Lüks yatla Alaçatı’dan İtalya’ya 83 mülteci kaçıracaklardı

Lüks yatla Alaçatı’dan İtalya’ya 83 mülteci kaçıracaklardı
137 views
13 Mart 2017 - 23:05

Yunanistan’da koşulların daha zor olması nedeniyle, mülteciler kişi başı 5 bin 500 ABD Doları karşılığında doğrudan İtalya’ya götürüleceklerdi..

Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Alaçatı Jandarma Karakol Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenledikleri operasyonla Çeşme Alaçatı Bozalan ve Mersin Körfezi mevkiinde biri Afgan, 82’si Suriyeli toplam 83 mülteci ele geçirildi. Sabah saat 04:30’da yapılan operasyonda karadan henüz ayrılan yelkenli tekne Sahil Güvenlik Komutanlığı botu tarafından çevrilirken, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait uçaktaki gece görüş sistemiyle Mersin Körfezi yolunda takip edilen 34 LU 0664 plakalı Dacia Duster marka beyaz araç karadaki jandarma ekiplerince tepe lambaları ve siren çalınarak yolu kesildi ve içindeki şahıslar zor kullanmadan teslim alındı. Kimlik sorgulamasında şahısların Türk vatandaşları İsmail Sert ve Alparslan Karslı, Ukrayna vatandaşı Ihor Kushnir, Irak vatandaşları Rebin Ali Avvalkarim ve Rezgar Mohmammed Ahmed olduğu saptanırken, sorgusu yapılan İsmail Sert’in daha önceden göçmen kaçakçılığı suçundan kaydının olduğu belirlendi.

DOĞRUDAN İTALYA’YA GİDECEKLERDİ

Edinilen bilgiye göre; Yunanistan’da koşulların daha zor olması nedeniyle mültecilerin kişi başı 5 bin 500 ABD Doları karşılığında doğrudan İtalya’ya götürüleceği öğrenildi. Olayda kullanılan ABD bayraklı Big Man adlı 13 metre uzunluk 4,23 cm genişliğindeki lüks yat Port Alaçatı mendireğine bağlandı. Teknenin sahibi Yevhen Kalinin adlı Ukrayna vatandaşı ile gemideki Ukrayna vatandaşı 2 mürettebat da göz altına alındı. Böylece karada beş, denizde üç kişi olmak üzere toplam sekiz kaçakçı ele geçirildi. 34 LU 0664 plakalı araçta arama yapabilmek için Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan arama kararı talep edildi.

ŞUBAT AYINDA ÜLKEMİZE GİRİŞ YAPMIŞLAR

Yakalanan teknenin sahibi ve mürettebatı 3 Ukrayna vatandaşının 28 Şubat 2017 tarihinde Atatürk Hava Hudut Kapısı’ndan ülkemize giriş yaptığı, araçta bulunan Ihor Kushnir isimli şahsın ise FC551524 seri nolu pasaport ile ülkemize aynı tarihte giriş yaptığı anlaşıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca Ihor Kushnir isimli şahsın da mürettebat ekibinden olduğunu belirlendi. Mülteci ve kaçakçıların sorgulaması sürüyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu