Çeşme Aktüel

İtalya’ya mülteci kaçırmaya çalışan 8 insan kaçakçısı tutuklandı

İtalya’ya mülteci kaçırmaya çalışan 8 insan kaçakçısı tutuklandı
144 views
16 Mart 2017 - 10:54

Yakalanmasalardı kişi başı 5 bin 500 ABD Doları karşılığında mültecileri İtalya’ya götüreceklerdi..

LÜKS YATLA YASADIŞI GEÇİŞ OPERASYONUNDA TÜM SANIKLARA TUTUKLAMA KARARI

Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Alaçatı Jandarma Karakol Komutanlığı’nın geçtiğimiz pazartesi günü (13 Mart) ortaklaşa düzenledikleri ve Alaçatı Bozalan ve Mersin Körfezi mevkiinde biri Afgan, 82’si Suriyeli toplam 83 mülteciyi ele geçirdiği operasyonda gözaltına alınan sekiz insan kaçakçısı bugün (15 Mart) Çeşme adliyesine sevk edildi. Operasyon kapsamında Mersin Körfezi yolunda durdurulan 34 LU 0664 plakalı Dacia Duster marka beyaz araçta yakalanan ve daha önceden göçmen kaçakçılığı suçundan kaydı olan Türk vatandaşları A. K. ile İ. S., Ukrayna vatandaşı I. K., Irak vatandaşları R. A. A. ve R. M. A. ile olayda kullanılan ABD bayraklı Big Man adlı lüks yatta ele geçen kaptan ve aynı zamanda yat sahibi Ukrayna vatandaşı Y. K. ve gemideki Ukrayna vatandaşı 2 mürettebat V. Y ile Y.K. olmak üzere toplam sekiz organizatör Çeşme Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından mahkemeye çıkarıldılar.

SUÇSUZUZ

Daha önceden göçmen kaçakçılığı suçundan kaydı olan İ. S. duruşma öncesi “Ben suçsuzum, olayla ilgim yok. Mahkemenin de suçsuzluğumu görüp, serbest bırakacağına inanıyorum. Sadece otostop yapan Iraklıları arabaya aldım, sonra birden jandarma gelip bizi gözaltına aldı” derken, Ukraynalıların “Keşke böyle bir şey yaşamasaydık, bize para vereceklerdi ama parayı alamadan yakalandık” dedikleri öğrenildi.

BİZ DE MÜLTECİYDİK

Irak uyrukluların ise ‘Organizatör olduklarını kabul etmedikleri, mülteci olduklarını ve kendilerinin de İtalya’ya iltica etmek için yolcu olarak geldiklerini ama sonradan vazgeçtiklerini, tekneden geri dönüp otostop yaptıklarını, arabaya bindikten iki dakika sonra yakalandıklarını’ ifade ettikleri bilgisine ulaşıldı.

SEKİZİ DE TUTUKLANDI

Çeşme Sulh Ceza Mahkemesi sekiz zanlının da tutuklanmasına karar verdi. Türk tutuklular Buca Cezaevi’ne sevk edilirken, 4 Ukraynalı ve 2 Iraklı insan taciri ise Aliağa Şakran Cezaevi’ne gönderildi. Operasyonda kullanılan Türk organizatör İ. S. adına bir Rent A Car firmasından kiralanan araç, İstanbul’daki firmaya iade edilirken, Big Man adlı lüks yat ise Yediemin’e teslim edildi.

KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ

Mahkemenin tutuklama kararının ardından Türk zanlılardan İ.S., “Suçsuz yere tutuklandık. Tutukluluğa itiraz edeceğiz. Hiçbir yanlışımız yok, tek yanlışımız bu Iraklıları arabaya almaktı. Onları da alıp Otogar’a bırakacaktık. Günah keçisi olduk” derken A. K ise “Verilen karara canım sıkıldı. Suçumuz yok, tekneye kimseyi bindirmedik. Sadece iki Iraklı’yı arabaya aldık, verilen karara itiraz edeceğiz” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu