Çeşme Aktüel

104 Mülteci Sakız’a gidemeden yakalandı

104 Mülteci Sakız’a gidemeden yakalandı
142 views
20 Mart 2017 - 11:08

Yunanistan’ın Sakız Adası’na yasa dışı yollarla geçmeye çalışan yabancı uyruklu 104 kişi iki ayrı operasyonda yakalandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından 02.00 sularında Dalyan Uçburun açıklarında 3’ü Bangladeş, 47’si Suriye uyruklu toplam 50 mülteci şişme bot içinde TCSG 24 Bot tarafından Yunan sularına geçmek üzereyken yakalandı. 21 erkek, 11 kadın ve 15 çocuk önce Çeşme Merkez Sahil Güvenlik Komutanlığı’na getirildi. Burada yapılan işlemlerinin ardından Çeşme Belediyesi’ne ait otobüsle İzmir Göç İdaresi Mülteci Kabul ve Barınma Merkezi’ne sevk edildi.

MİLLİ FUTBOLCU, AVUKET, TIR ŞÖFÖRÜ

Aralarında daha önce birçok kez yakalananların da olduğu mültecilerin içinde tam 21 kez yakalanan ve tekrar karşı adaya geçmeyi deneyeceğini söyleyen Mahmut da vardı. Mülteciler içinde milli futbolcu, avukat, uluslararası tır şoförü ve ayakkabı imalatçısı olanlar da var. Ayakkabı imalatçısı Türkmenistan uyruklu Abdülselam, bir yıldır Atina’da yaşadığını, Adıyaman’daki ailesini de Yunanistan’a götürmek için Türkiye’ye döndüğünü belirterek, “Ama ailemi yasal yollarla götürmeme izin verilmeyince ben de tekrar Yunanistan’a gitmek istedim. Ailemi yanıma almadım çünkü deniz bu, belli olmaz, onları riske atmak istemedim. Eşim hamile ve küçük bir çocuğum daha var, Suriye’den terör örgütlerinden kaçtık. Psikolojimiz bozuldu. Türkiye’de iş de bulamadım. Tam Yunan sularına geçmek üzereyken Türk Sahil Güvenlik tarafından yakalandık.”

54 SURİYELİ BOTA BİNEMEDİ

İkinci operasyonda ise Çeşme Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından sabah 06:30 sıralarında Çiftlikköy Alman Tatil Sitesi’nde şişme bota binmek isteyen 54 Suriyeli mülteci yakalandı. Şişirilip suya bırakılan bota henüz binerken yakalanan 50 mülteciden 30’u erkek, 10’u kadın, 14’ü ise çocuk. Birçoğu daha önce de yakalanan 54 Suriyeli göçmenin işlemleri halen devam ediyor. İşlemlerin tamamlanmasının ardından İzmir Göç İdaresi Mülteci Kabul ve Barınma Merkezi’ne sevkleri yapılacak.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu