Çeşme Aktüel

En güzel hayaller 3. Çeşme Çamur Şenliği’nde gerçekleşti

En güzel hayaller 3. Çeşme Çamur Şenliği’nde gerçekleşti
167 views
28 Nisan 2017 - 10:27

Çeşme Halk Eğitim Merkezi organizasyonuyla, sahildeki eski Buzhane’nin bulunduğu alanda bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Çamur Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Şenliğe Çeşme Kaymakamı H. Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Vehbi Koç başta olmak üzere Çeşmeliler katıldı.

HEDEFİMİZ, ÇOCUKLARIMIZI SANAL DÜNYADAN UZAKLAŞTIRMAKTI

Açılış konuşmasını çocukların yaptığı şenlikte, yine çocukların sunduğu halk oyunları gösterisinin ardından çamur çalıştayına geçildi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali İrfan Karakuş, bu etkinlik için her yıl 4. sınıf öğrencilerinin bir hafta önceden bir araya gelerek ön hazırlık yaptığını söyledi. Şenlikte kullanılan çamurun özlü, özel bir çamur olduğunu ve Menemen’den özel olarak getirildiğini belirten Karakuş, “Şenliğin ana hedefi çocukları bir nebze de olsa sanal dünyadan uzaklaştırılabilmek. Çocukların artık unutulmaya yüz tutmuş Sek sek, Beş taş, Saklambaç, Körebe, Yakan top gibi sokak oyunlarını oynamalarını teşvik etmek ve elbette çamur ile yaratıcı hünerlerini sergilemelerine imkan vermekti” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZIN UFKUNUN NE KADAR GENİŞ OLDUĞUNU GÖRDÜK

Halk Eğitim Markezi eğitmenlerinden Emrah Berk, Çeşme halkı ile Halk Eğitim Merkezi ‘Atölye Yağhane’ kursiyerlerinin el ele vererek, geleceğimiz olan çocuklarımızın dünyasını renklendirebilmek için bir araya geldiklerini, tamamen toplumsal ve geleceğe yönelik, gönüllü bireylerin buluştuğu eğlenceli bir şenlik gerçekleştirmekten son derece memnun olduklarını vurguladı. Emrah Berk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çamur işleme çalışmalarına Çeşme Özel Eğitim Uygulama Merkezi 1.Kademe Eğitilebilir Zihinsel Engelliler Okulu’ndan çocuklarımız da şenliğe katıldılar. Çamur işleyen çocuklar uçak, gemi, yelkenli, kelebek, bardak, yılan gibi figürler yaptılar. Çocuklarımızın ufkunun ne kadar geniş olduğunu yaptıkları çalışmalardan gözlemledik. Hayallerin insanları hedeflerine ulaştırdığını bir kez daha görmüş olduk. Zaten beldemizin sloganlarından biri olarak ‘En Güzel Hayaller Çeşme’de Gerçekleşir” demiyor muyuz? En güzel hayaller 3. Çeşme Çamur Şenliği’nde ortaya çıktı.”

ÖDÜLLERİ ÇAMURDAN KOLYE

Bu çalıştay sonunda ödül töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından katılan bütün çocuklara ödül olarak günün anısına çamur işlemeli kolye verildi. Sonrasında ise çocuklar sokak oyunları oynadılar, 3.Çeşme Çamur Şenliği’nden mutlu bir biçimde evlerine döndüler.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu