Çeşme Aktüel

Çeşme’ye Schengen vize ofisi müjdesi

Çeşme’ye Schengen vize ofisi müjdesi
98 views
01 Nisan 2018 - 18:17

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia yarın (2 Nisan) Çeşme’ye geliyor..

Çeşme Liman Pasaport Polisi verilerine göre; 2016 yılında 39 bin 636’ı yabancı, 101 bin 275’i Türk olmak üzere toplam 140 bin 911 yolcu yurt dışına çıkış yapmışken, geçtiğimiz yıl bu sayılar 48 bin 245’i yabancı, 121 bin 870’i Türk olmak üzere toplam 170 bin 115 yolcuya ulaştı.

Çeşme Liman Başkanlığı verilerine göre 2016 yılında Çeşme’den Sakız Adası’na giden yolcu sayısı 90 bin 197 iken, bu rakam geçtiğimiz yıl 114 bin 116’ya yükselmiş durumda.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu verilerine göre ise geçtiğimiz yıl yaklaşık 350 bin Türk vatandaşı Yunan adalarını ziyaret etti.

YUNAN ADALARINA GİDEN HER 3 TÜRK’TEN BİRİ ÇEŞME’DEN ÇIKIŞ YAPIYOR

Bu durumda Yunan adalarına giden her 3 Türk vatandaşından biri Çeşme üzerinden çıkış yapmış oldu. Bu yoğunluğu göz önünde bulunduran İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu Antalya, Marmaris ve Bodrum’dan sonra Çeşme’de de bir vize ofisi açmaya karar verdi. Çeşme ile birlikta Ayvalık ve Kuşadası’nda da birer vize ofisi açılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapmak üzere yarın (2 Nisan Pazartesi) Çeşme’ye gelecek olan Başkonsolosu Argyro Papoulia, geçtiğimiz yıl Ocak ayında dergimize verdiği özel röportajda, “Başkonsolosluk çalışanları ve ben, Yunanistan’ı ve özellikle de en yakın Yunan adalarını ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularını karşılamak için tarihi bir rekor kırmak zorunda kaldık. Vize işlem süresi Türk vatandaşlarının lehine azaltıldı. İzmir Başkonsolosluğu olarak 2016 yılında Türk vatandaşlarına verdiğimiz vize sayısı büyük oranda arttı ve 50 bin rakamını aştık. Bunun yüzde 90’ı turizm amaçlı olup, yüzde 10’u da ticari amaçlı başvurulara verildi” demişti.

PASAPORT GERİ TESLİM SÜRESİ İKİ GÜNE İNDİ

Başkonsolos Papoulia ayrıca konsolaslık olarak 2016’da yaptığıkları en önemli işlerden birin de, bilgisayarların hız kapasitelerini artırmak olduğunu vurgulayıp şöyle konuşmuştu:

“Talebimiz üzerine Atina’nın yardımıyla teknik hız artırıldı. Farklı bir software / yazılım ile hızlı bir uygulamaya geçildi. Hem pasaport kabulü, hem de baskı hızı yükseldi. Böylelikle çalışan personel daha hızlı pasaport geçirmeye başladı. Eskiden 3 – 4 dört gün, yoğun yaz aylarında bir haftaya kadar olan vize uygulanmış pasaport geri teslim süresini iki güne indirme başarısını yakaladık. Ayrıca zor da olsa vize işlemleri için ekstra eleman talebimizi kabul ettirdik. Bazı elemanlar 6 – 8 aylığına sözleşmeli lokal personeldi. Kimisi de bu elemanların başına sorumlu kişi olarak geldi. Zor da olsa bunu başardık. Bu sene ise geçen yılki eleman sayımızın iki katını talep ettik. Atina bu isteğimizi de kabul etti. Bu demektir ki, bu yıl daha fazla iş çıkaracağız. Vize verme konusunda herhangi bir problem yaşamayacağız. Şöyle söyleyeyim, bu yıl 60 bin vize başvurusu alsak da problem yaşanmaz (2017’de bu rakam 62 bin oldu). En yoğun vize veren üç başkonsolosluğumuz var, ikisi Türkiye’de. Moskova’dan sonra İstanbul geliyor. Biz İzmir olarak üçüncü sıradayız. İzmir’deki Avrupa ülkeleri konsoloslukları arasında vize vermede ise birinci sıradayız.”

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu