Çeşme Aktüel

Çeşme ortak tavır koydu, gemi rotasını Akdeniz’e çevirdi

Çeşme ortak tavır koydu, gemi rotasını Akdeniz’e çevirdi
153 views
13 Eylül 2018 - 19:26

Çeşmeli çevreciler ayağa kalktı. Hava muhalefeti de yardımcı oldu. Bir kriz masası oluşturuldu ve gemiye “başka limana git” denildi..

Sabah saatlerinde Çeşme açıklarına demirleyen Panama bandıralı Rahmeh adlı canlı hayvan nakliye gemisi, akşam üzeri demir alıp Akdeniz’e doğru yola çıktı. Edinilen bilgiye göre; Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü gemiye çıkması için Dr. Ilgaz Nacakoğlu’nu görevlendirdi. Gün boyunca hava muhalefeti nedeniyle iki kez denenmesine rağmen gemiye yanaşmak ve çıkmak mümkün olmadı. Bunun üzerine son bir alternatif olarak Ulusoy Çeşme Limanı’nı römorkörlerinden yardım istenildi. Römorkör kaptanları da bu havada gemiye yanaşmanın mümkün olmadığını bildirince, Çeşme Liman Başkanlığı’nda Kaymakam Mehmet Kara başkanlığında bir kriz masası oluşturulduğu bilgisine ulaşıldı. Toplantı sonrasında Çeşme Liman Başkan Vekili Ahmet Kahraman, geminin personel ve yedek parça ihtiyacının Çeşme Limanı üzerinden giderilemeyeceği, geminin başka bir limanı kullanması gerektiği, acentesi aracılığıyla gemi armatörüne bildirdi. Bunun üzerine akşam üzeri 17:30 sıralarında demir almaya başlayan gemi rotasını Akdeniz’e çevirdi. Böylelikle gemi nedeniyle ayağa kalkan Çeşmeliler de rahat bir nefes aldı.

5 BİN KİŞİ LİMAN BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE TOPLANACAKTI

Çeşmeli Çevreci Aktivist Ahmet Güler, konuyu başından itibaren takip ettiklerini, geminin Çeşme’yle hiçbir temasının olmadan uzaklaştırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Güler, “En başta gece saat 00:30’da kendi internet sitelerinde geminin Çeşme’ye gelmek üzere olduğunu ilk kez duyuran ve bizim de haberdar olmamızı sağlayan, gemi geldiğinde de bölgesel ve ulusal basına haber detayı geçen iki Çeşmeli gazeteciye teşekkür etmek isterim. Çünkü gün boyu öyle yalan yanlış bilgiler paylaşıldı ki, sayelerinde herkes doğru bilgilerle haberdar edilmiş oldu. Ardından toplumsal bir direniş hareketi kendiliğinden oluşmaya başladı. Eğer gemi gitmeseydi yarın 5 bin kişi gerekli yasal izni alarak, Çeşme Liman Başkanlığı önünde toplanmak üzere hazırlık yapıyordu. Konuyu bir şekilde Kaymakam Kara’ya aktardık. Oluşturulan kriz masasında sorunun kökten çözülmesi takdire şayan. Kaymakam Kara’ya, Liman Başkan Vekili Kahraman’a, Sahil Güvenlik yetkililerine ve hassas davranarak kamuyu doğru bilgilendiren basın mensuplarına teşekkür ediyoruz. Çeşme büyük bir sıkıntıdan döndü. Hepimize geçmiş olsun” diye konuştu.

SABAH SAATLERİNDE ÇEŞME AÇIKLARINDA DEMİRLEMİŞTİ

Bir süre İstanbul açıklarında bekletilen ve içinde şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanların bulunduğu iddia edilip panik yaratan Rahmeh adlı Panama bandıralı gemi, altı gün önce Çanakkale Boğazı’ndan da geçip Ege Denizi’ne açılmasının ardından, bu sabah saatlerinde Çeşme’ye demirlemişti. Dün Güney Ege sularında bulunduğu tespit edilen ve varış limanı İspanya olduğu basında yer alan geminin, tekrardan kuzeye yönelip Çeşme’ye demirlemesi merak konusu olmuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu