Çeşme Aktüel

Bakanlığa Çağrı

Bakanlığa Çağrı
238 views
19 Eylül 2019 - 11:38

Abdullah-Kivanc AkuzumCumhurbaşkanlığı 1532 Karar Sayısı ile Resmi Gazete’de 13 Eylül günü yayınlanan Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nin tespit ve ilan edilmesi ile Alaçatı Turizm Merkezi’nin sınırlarının yeniden belirlenmesi kararı Çeşme turizm sektörü tarafından olumlu karşılandı..

ÇEŞMELİ TURİZM DUAYENİNDEN BAKANLIĞA ÇAĞRI

2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun 3. maddesi gereğince; Gerence Koyu, Kiremit Burnu, Kiraz Burnu, Karaağaç ile Karabağ adaları, Ildırı ve Erythrai Antik Kenti’ni kapsayan bölge ile Gerence Körfezi Potamaki Koyu’ndan başlayıp Germiyan Yalısı, Alaçatı’nın güneydoğusu, Mersin Körfezi, Çarufa ile Böğürtlen adaları ve Zeytineli Koyu’nu kapsayan bölge ‘Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ olarak ilan edildi. Alaçatı Marina, İncekum düzü, Güvercinlik Koyu’na kadar olan Alaçatı Körfezi’nin batı kıyıları ise ‘Alaçatı Turizm Merkezi’ olarak sınırları yeniden belirlendi.

BAKAN ERSOY’DAN İKİ RİCAMIZ VAR

‘Çeşme The Nowness Hotel Luxury Spa’nın Genel Müdürü Abdullah Aküzüm, Cumhurbaşkanlığı 1532 Sayılı Karar’ın 10. maddesinde; “Bu karar hükümlerini Kültür ve Turizm Bakanı yürütür” denildiğini belirterek, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’dan iki ricaları olduğunu söyledi. Aküzüm, “Çeşme turizm sektörüne 40 yıldır hizmet eden birisi olarak Bakan’ımız Ersoy’dan öncelikli olarak Çeşme – Alaçatı Ekrem Pakdemirli Havaalanı’na sahip çıkmasını rica ediyorum. İkinci olarak da Çeşme turizmini çok olumsuz etkileyen rezidanslar konusunda önlem almaları en büyük isteğimiz” diye konuştu.

25 YILDIR HAVAALANIMIZI İSTİYORUZ

‘Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ile ‘Alaçatı Turizm Merkezi’nde kontrolün bakanlıkta olması, plansız ve gelişigüzel yapılaşmanın önüne geçeceği için Çeşme turizmi adına olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Abdullah Aküzüm sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a aldıkları son Çeşme kararları için teşekkür ediyorum. Aldığımız duyumlara göre bu bölgelerde 8 milyar dolarlık yatırım yapılacakmış. Bu çok büyük bir rakam. Çeşme turizmini gerçekten uçuracaktır. Fakat yine aldığımız bir duyum var ki, havaalanı projesi rafa kaldırılmak isteniyormuş. Bu kadar büyük yatırım yapılacaksa zaten havaalanı şart. En büyük yatırım da golf turizmine olacaksa, bu turisti Adnan Menderes’e indiremezsin. Başlı başına golf turizmi için havaalanı olmalı ki turisti de özel jetiyle gelebilsin. Kaldı ki biz turizmciler 1994 yılında başlatılan çalışmaların 25 yıldır tamamlanmasını istiyoruz. Havaalanı demek, kaliteli turist demek, daha çok turist demek. Bu havaalanı mutlaka yapılmalı. Hazır pisti de varken proje rafa kalkarsa, bir daha yapılacak yer de bulamayız. Sayın Ersoy’dan Çeşmeli’nin bu beklentisini geri çevirmemelerini istiyoruz.”

ÇEŞME’DE EN BÜYÜK SORUN YATIRIMCIYA YER GÖSTERİLEMEMESİ

Geleceğini turizm üzerine kurgulayan Çeşme’de rezidans tehlikesine de dikkat çeken Abdullah Aküzüm, Çeşmeli turizmciler olarak bir imza kampanyası ile 40 bin Çeşmeli’den imza isteyeceklerini söyledi. Yatırım teşvik belgesi alarak turizm işletme ruhsatıyla yapılan rezidansların apart adı altında daire daire satıldığını söyleyen Aküzüm, “Çeşme’de en büyük sorun yatırımcının otel yapmak için arazi bulamamasıdır. Bir taraftan yatak sayısının artmasını arzu ediyoruz ama diğer taraftan zaten kısıtlı sayıda olan arazilere de rezidans yapılmasının önüne geçemiyoruz. Bakanlığın bu konuda acil önlem alması gerekiyor. Yapılması gereken uluslararası Swiss Hoteller zinciri örneğinde olduğu gibi otellerin yüzde 20’sinin apart ve/veya rezidans olması, yüzde 80’inin ise otel hizmeti vermesidir. Bu yapılmadığı takdirde kısa bir süre sonra Çeşme’de arzu edilen bir turizmden söz etmek mümkün olmayacak. Mevcut mevzuat bazı değişikliklerle turistik tesislerin rezidansa çevrilmesine imkan veriyor. Bu nedenle de son yıllarda bazı turistik tesisler konut amaçlı kullanıma açılıyor. Otel ruhsatıyla lüks daireler yapılıyor. Bu uygulamaya mutlaka son verilmesi gerek. Çeşme’nin geleceği turizmdir. Turizm amaçlı yapılmış hiçbir tesisin apart veya rezidans gibi farklı amaçlar için kullanımına müsaade edilmemelidir. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler’in tabiriyle ‘Sektörün merdiven altı işletmeleri’ rezidanslar, sektöre büyük zarar veriyor. Bakanlığın bu haksız rekabeti gidermesi gerekiyor. Konaklama sektöründe yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı belge ve onaylı işletmeler faaliyet gösterebilir. Turizm imarlı arsalara da sadece turistik tesisler yapılmalıdır. Otelimizin bulunduğu Aya Saranda mevkii kartpostallara yansıyan güzellikte bir yer. Ama etrafımız tamamıyla rezidansla doldu. Oysa bu yerlerin hepsine turistik tesis yapılmalıydı. 25-30 yıl öncesinin hatasına düşmememiz gerek. O zamanlar yapılan Park Apart ve Yıldız Ege siteleri bugün dökülüyorlar. Yerlerine otel olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Şimdiki rezidans çılgınlığına dur denilmezse, Çeşme’de turizm biterse ben bunun hesabını torunuma nasıl vereceğim” dedi.

Alacati Turizm Merkezi

GOLF TURİZMİ GÖLOVASI MEVKİİ’NDE OLMAZ

1980 yılında TURBAN Otel´de çalışmaya başlayan ve 2002 yılında işletmeye alınan Sheraton Çeşme’nin de kuruluşundan 2018’e kadar Genel Müdür Vekili ve İdari İşler Koordinatörü olarak görev yapan Abdullah Aküzüm, Bakan Ersoy’a bir de golf turizmi ile ilgili bir tavsiyede bulunmak istediğini söyledi. Gölovası Mevkii’nde golf sahaları yapılmak istendiği duyumları üzerine deneyimlerini paylaşan Aküzüm şöyle konuştu:

“2003 yılında Sheraton Çeşme işletmecisi Dilek Holding, benim yönlendirmemle, dünyanın en büyük Golf turizmi uzmanı MacKenzie firmasını Çeşme’ye davet etti.

Beldemizi baştan aşağı incelediler ve sonuçta; rüzgarı nedeniyle Çeşme, zor kategoride golfçülerin çok keyif alacakları bir golf merkezi adayı olarak belirlendi. Dünya devi MacKenzie, en ideal yerin Alaçatı Çark Plajı ile Ovacık Azmak Mevkii arasında kalan ve Çeşme’nin atık suyunun çökeltilip deniz dibine deşarj edildiği arıtma tesisininin de bulunduğu engebeli arazi olduğunu belirtti. Burası Gölovası’nın hemen güneydoğusunda yer alan tepelik bölge ve golf alanının olmazsa olmazları, göletler ve mini orman/koruluklar için ideal. Oysa o güne kadar golf için Çeşme’de tek akla gelen ve ismi telafuz edilen yer Gölovası’dıydı. Uzmanlar araziyi göstererek bu mevkiinin doğal ortamında tek bir ağaç bile yetişmediğine dikkat çektiler. Kayalık zeminde koruluk oluşturacak ve rüzgardan etkilenmeyecek kazık köklü ağaç yetiştirmenin imkansız olduğunu, saçak köklü 3-5 metre boyunda ağaçların da golf alanı için düşünülemeyeceğini anlatırlar. Diğer alternatif alanlar olarak da Çiftlikköy-Ovacık arası ile Reisdere-Germiyan arasındaki engebeli tepelik arazileri işaret ettiler. Çukurda kalmasının yanı sıra, Gölovası’na golf sahası olamayacağının bir başka en önemli nedeni ise, Çeşme’nin şebeke suyunu sağlayan can damarlarından birisi olmasıdır. 2000 yılında Kutlu Aktaş Barajı’nın devreye girmesiyle çeşmelerimizden tam anlamıyla tatlı su akmaya başladı. Anımsanacağı üzere 2000 yılı öncesi yoğun yaz döneminde musluklardan tuzlu su akardı, bırakın temizlik işlerini duş bile alamazdık. Birkaç yıl önce Gölovası’ndan açılan drenaj kanalları ile bu havzaya yağan su baraja aktarılıyor. Baraj tarihinde ilk kez geçtiğimiz ilkbaharda savaktan su tahliye edildi, çünkü baraj göleti doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Dünya genelinde gittikçe artan kuraklık 10-20 yıl sonra ne getirecek bilemeyiz. 100 km ötedeki Gördes Barajı’ndan su getirilerek İzmir’in gelecekte su sorunu yaşamaması planları yapılırken, biz elimizdeki en önemli su havzasını talan etmeyi nasıl göze alabiliriz? Kültür ve Turizm Bakanlığı golf projesini adını verdiğimiz bölgelere kaydırmalıdır. Gölovası Mevkii ve hinterlandı tamamıyla Ekrem Pakdemirli Havalimanı projesine ayrılmalı, 120 milyon Euro yatırım ile oluşturulacak Türkiye’nin ilk ve tek HAVA PARKI’nın önü açılmalıdır.”

40 BİN İMZA İLE SESİMİZİ DUYURALIM

Başta partilerin ilçe teşkilatları olmak üzere tüm STK’ların bu iki konuda birlik olmaları çağrısı yapan Aküzüm, her Çeşmeli’nin de imza kampanyasına katılmasını istedi. 40 bin imza ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Cumhurbaşkanı’mız Tayyip Bey’e gidilip Çeşmeli’nin sesini duyuracaklarını da söyleyen Abdullah Aküzüm, konuların hassasiyeti nedeniyle herkesi Çeşme’ye sahip çıkmaya davet etti.

HAVA PARKTA NELER OLACAK

Çeşme- Alaçatı Ekrem Pakdemirli Havalimanı ihalesi 18 milyon 900 bin Euro’ya sonuçlanmışken, yüklenici firma Terminal Yapı A.Ş. ek projelerle yatırımı 120 milyon Euro’ya çıkaracağını açıkladı.

Gerekli izinler alınarak gerçekleştirilecek ek projeler tamamlandığında, havaalanımız sıradan bir taşra havaalanından öte, ‘Green Airport’ sertifikalı Türkiye’deki ilk ve tek HAVA PARK olacak. Bunun için yapılacaklar ise 15 ana maddede şöyle sıralanıyor:

GENEL HAVACILIK TERMİNALİ: İç ve dış hat CIP ve VIP yolcular için her türlü hizmet

HAVA TAKSİ: Tarifeye ve bekleyeme tabi olmadan uçakla seyehat edebilme. Uçak Hava Taksi / Deniz Hava Taksi / Helikopter Hava Taksi entegre işletim sistemi

UÇUŞ AKADEMİSİ: Sektörün pilot ihtiyacının karşılanması için 300 öğrencinin eğitim alacağı bir eğitim kurumu

SİMİLATÖR EĞİTİM MERKEZİ: Teorik ya da fiziksel gerçek bir sistemin bilgisayar ortamında modellenmesi yoluyla eğitim

PLANÖR UÇUŞ OKULU: Havacılık kulüpleriyle ortaklaşa düzenlenecek yaz kamplarında planör ve temel uçuş eğitimleri

AR-GE VE İNOVASYON MERKEZİ: Araştırma, geliştirme ve inovasyon ile bölgemize ve ülkeye ek katma değer

FUAR VE FESTİVAL ALANLARI: Ulusal ve uluslararası ölçekte havacılık fuar ve festivalleri

HAVACILIK MÜZESİ VE SERGİ SALONLARI: Sektörün geçmişten geleceğe belleğini barındıracak açık/kapalı alan sahip müze ile çalıştay, sempozyum etkinlikleri için sergi alanları

HANGAR VE BAKIM MERKEZİ: Tüm uçaklara 7/24 karşılama – gönderme arası hizmet veren bakım merkezi

ORMAN YANGINLARI ÜSSÜ: Orman yangınları ile mücadele için uçuş ve bakım ekipleri için destek unsurları

PARAŞÜT ATLAMA MERKEZİ: Serbest paraşüt atlaşıyları için ‘Dropzone’ bölgesi

PARAŞÜT MİLLİ TAKIM ANTRENMAN ATLAYIŞLARI: Yerli ve yabancı paraşüt milli takımlarının eğitim ve antrenman atlayışları için ‘Rüzgar Tüneli’

PARAŞÜT TANDEM ATLAYIŞLARI: İki kişilik paraşütlerle turistik amaçlı uçaktan atlayış

PARAŞÜT GÖSTERİ ATLAYIŞLARI: Ulusal ve uluslararası Formula 1, Moto GP, festivaller, fuarlar, air-showlar ve reklam organizasyonları gösteri atlayışı

MODEL UÇAK EĞİTİM OKULU: Havacılığın ilk adımı model/maket uçak yapımı, temel teorik havacılık eğitimi

Türkiye’de bu hedefleri içeren benzer bir havacılık işletmesi bulunmuyor. Üstelik Türk Hava Kurumu imkanları ile sınırlı sportif havacılık, bu kurumundaki mali kriz nedeniyle büyük ölçüde işlevini yitirmişken, Türkiye’de paraşüt ve planör ile atlayış/uçuş imkanı da bulunmamakta. Tüm bunlar kampüs şeklinde havaalanı içinde yer alacak.

Yapılan hesaplamalara göre yılda yaklaşık 11 bin uçak geceleme, 290 bin kişi geceleme ile Çeşme turizmine ek katkı sağlayacak.

Çeşme’de yaratacağı istihdamı hayal etmek bile Çeşmeli’yi heyecanlandırmaya yetiyor..

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu