Çeşme Aktüel

Tuna Masters Alaçatı’nın en büyük balığı 97 kilo

Tuna Masters Alaçatı’nın en büyük balığı 97 kilo
169 views
14 Ekim 2019 - 23:02

Tuna Masters balıkçılık turnuvalarının sezon finali Alaçatı’da gerçekleşti. Cape Town ve Teos’un ardından usta balıkçılar Alaçatı’da yarıştı. Tuna Masters Alaçatı’nın ödül törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, turnuvanın uluslararası boyut kazanması için destek sözü verdi.

13’üncü yılında yine ünlü iş insanlarının ve usta balıkçıların buluşma noktası Turkcell Platinum Tuna Masters Alaçatı balık turnuvası oldu. Birçok ünlü ismin yer aldığı yarışmada, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Kerem Şengezer, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti gibi isimler kıyasıya mücadele etti.

GELECEK YIL AKDENİZ ÇANAĞININ EN İDDİALI TURNUVASI BURADA

Tunç Soyer Turkcell Platinum Tuna Masters Alaçatı’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada organizasyonun mimarlarının emeğine teşekkür ederek, “Bir tarafta bombalar patlıyor, insanlar bombaların tedirginliğini yaşıyor. Diliyorum ki barış en kısa zamanda gelir bu topraklara ve bu barışa şarkılar, türküler söyleriz. Murat İyriboz ve Elvio Pennetti ile birlikte bu hikayeyi büyütmeye karar verdik. Gelecek yıl Akdeniz çanağının en iddialı turnuvasını burada yapacağız” diye konuştu.

SON DAKİKA HEYECANI AKSİYON FİLMLERİNİ ARATMADI

52 tekne ile takımların yarıştığı turnuvanın ilk günleri zor hava koşulları ve seyrek balık vuruşları ile alışılmış heyecanı ortaya koyamadı. Ancak son gün oltaların sudan çekileceği son saatlerde denizde kıyasıya mücadele yaşandı. Balıklar tüm teknelere üst üste vurmaya başlaması ile yaşanan inanılmaz dakikalar aksiyon filmlerini aratmadı. Her bir balığın yarışmada derece almak adına sonucu etkilediği son anlarda kaçan balıklar, kopan oltalar ve kazanılan mücadeleler oldu. Toplamda 14 balık tutularak sahnede tartıldı.

EN BÜYÜK BALIK 97 KİLO 250 GRAM

En büyük balık ödülü 97 kilo 250 gram gelen Mavikanat Orkinos ile ‘Cano’ teknesi ile yarışan Can Özer’in ekibinin oldu. Tunç Soyer’in elinden kupasını alan Can Özer, Merridian Adventures Hidden Bay Teos tarafından verilen Raja Ampat’ta dalış turu kazandı. Ayrıca turnuva boyunca sergilenen, Şinasi Yelkenci’nin deniz altından çıkardığı plastik atıkları sanat eseri haline getirdiği balık heykelleri Cano ekibine hediye edildi.

İKİ BALIK 124 KİLO 460 GRAM

En fazla balık birincisi ödülü 56 kilo 220 gram ve 68 kilo 240 gram, toplamda 124 kilo 460 gram gelen 2 adet Mavikanat Orkinos ile Sinan Kuran ve Bora Özer’in yarıştığı ‘Shamu’ teknesi ekibinin oldu. Kupasını Turkcell Pazarlama Müdürü Olcay Çakıcı’nın elinden alan ekip ayrıca Huawei cep telefonu kazandı.

PARA ÖDÜLLERİ TUNA MASTERS ORMANI’NA

En fazla balık ikincilik ödülü 74 kilo 200 gram Mavikanat Orkinos ile Feridun ve Mert Bigalı’nın yarıştığı ‘Fidato’ teknesi ekibinin oldu. En fazla balık üçüncülük ödülü 66 kilo 900 gram Mavikanat Orkinos ile Serdar Günseven, Serdar Savaş, İrfan Mutlu, Ali Burak Özkan’ın yarıştığı ‘Big Blue’ teknesi ekibinin oldu. Bu yıl hem Tuna Masters Teos hem de Tuna Masters Alaçatı’da para ödülleri yarışmacıların da bağışları ile Ege Orman Vakfı ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek Tuna Masters Ormanı’na bağışlandı.

ŞAMPİYONLUK KEMERİ FES FİSH2’NİN

Bu yıl ayrıca tüm Tuna Masters turnuvalarında yarışmacıların aldığı puanlar toplanarak “Tuna Masters of The Year” unvanı, yani yılın usta balıkçısı belirlendi. Şampiyonluk kemerini bir yıl boyunca taşıyacak ekip, Teos’ta aldığı 944 puan ve Alaçatı’da aldığı 333 puan ile toplam 1277 puan alarak “Fes Fish 2” takımı oldu. Can Kaya Fesçi, Suat Can Tokgöz, Murat Sungurtekin, Mehmet Dönmez’den oluşan Fes Fish 2 takımına şampiyonluk kemerini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi. Turnuvanın en coşkulu anları olan tartı seremonisi ve kazananların açıklandığı ödül töreninin ardından, yakalanan balıklar sahada pişirilip tüm katılımcılarla lezzetli bir akşam yemeğinde afiyetle yenildi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu