Çeşme Aktüel

Sancaklı kadınlar Çeşme, Efes, Ayvalık ve Çanakkale’yi gezdiler

Sancaklı kadınlar Çeşme, Efes, Ayvalık ve Çanakkale’yi gezdiler
206 views
06 Mart 2020 - 9:19

İzmir Bosna Sancak Derneği’nin davetlisi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Naza Cucak Hajredinovic başkanlığında İzmir’e gelen Sancak Sjenica, Bijelopolje ve Prijepolje’li kadınlar Çanakkale Şehitliği ziyaretinin ardından, Ayvalık, Efes ve Çeşme’yi ziyaret etti.. 

Üç gün süren gezi ve ziyaretleri Çanakkale Şehitlik Anıtı ile başlayan Sancaklı kadınlar, daha sonra Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in verdiği akşam yemeğine katıldılar. Ayvalık Belediye Başkan Mesut Ergin sözlerine kendisininde Boşnak olduğunu belirterek başladı ve Ayvalık Küçükköy’de yaşayan Boşnakların da Sancak bölgesinden gelerek buraya yerleştiklerini söyleri, kadınlara ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti.

Kafile ikinci günü Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’i ziyaret etti. Ziyarete Selçuk Ephesus Rumeli Göçmenleri Dayanışma Derneği’nin misafiri olarak Efes Selçuk’a gelen Sjenicalı kadınlara, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Gül ve Yönetim Kurulu üyeleri de ziyarete katıldı.

“KADIN GÜCÜNÜ GÖRDÜKÇE KENDİMİ DAHA GÜÇLÜ HİSSEDİYORUM”

Samimi bir havada geçen ziyarette Başkan Sengel, “Geçmişe dair çekmiş olduğunuz sıkıntıları biliyoruz. Bosna’ya dair yüreğimizi sızlatan birçok gerçek bizi size daha çok bağlıyor. Son zamanlarda Türkiye’de aldığımız kötü haberler de buna eklenince savaşın ne kadar felaket bir şey olduğunu tekrar anlıyoruz. Kardeşliğin ve dostluğun da ne kadar önemli bir şey olduğunun altını çizmek istiyoruz” dedi. Efes Selçuk’un kent tarihinde Kybele, Amazonlar, Artemis ve Meryem Ana gibi kadınların iz bıraktığını anlatan Başkan Sengel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir gün birisi eline bir kalem alıyor ve sınırları çiziyor. Ancak geleceğe dair umutları olan biz siyasetçilerin yapması gereken ise o sınırların hepsini silmek, birlik ve beraberlik duygusunu daha da artırmaktır. Erkeklerden özür dileyerek şunu söylemek istiyorum; Yuvayı nasıl dişi kuş yapıyorsa bu işi de kadınlar başaracaktır. Bu yüzden kadın gücünü gördükçe kendimi daha güçlü hissediyorum.”

Efes Selçuk Belediye Başkanı Sengel’in konuklarına verdiği öğle yemeğinin ardından, Meryem Ana, Efes tarihi kent turları yapıldı. Günün anısına karşılıklı hediyeler verildi.

Gezinin üçüncü gününde ise Çeşme ve Alaçatı ziyaret edildi.

MİSAFİRPERVERLİĞİNİZ VE SAMİMİYETİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ

Sjenica Kadın Derneği Başkanı Naza Cucak Hayredinovic ve dernek üyeleri, başta İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı’na ve yönetimine, Kadın Kollarına, gezilen yerlerin belediye başkanlarına misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek, “Bu ziyaretlerimizin karşılıklı olmasını arzuluyoruz. Umuyoruz ki bu görüşmelerimizin devamı gelecek” dedi.

İzmir Bosna Sancak Kadın Kolları adına konuşan yönetici ise şunları söyledi:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü için İzmir’e gelen Sancak Sjenica Kadın Derneği üyeleri ve İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları ile sosyal ve kültürel işbirliği yanı sıra Ayvalık, Selçuk ve Çeşme belediyeleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu çalışmaların gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen başkanlara, Burhaniye Dernek Başkanımız Süleyman Eruzunlar’a, Çanakkale Çataltepeliler Dernek Başkanı Ali Yılmaz, 18 Mart Çanakkaliler Dernek Başkanı Orhan Arslan’a, Selçuk Ephesus Rumeli Göçmenleri Dayanışma Dernek Başkanı Ali Akyüz’e, CHP Çeşme Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Özen’e, derneğimizin Kadın Kolları Yönetim Kurulu’na, Naza Cucak Hajtedinovice’e, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanımız Abdullah Gül’e, Derneğimizin geçmiş dönem Başkan Yardımcısı Mustafa Egi’ye katkılarından ve desteklerinden dolayı İzmir Bosna Sancak Derneği Yönetim kurulu adına çok teşekkür ederiz.”

Şemsi Egi Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Sjenica’dan gelen kadınlara ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kadın Kolları’na, Pınarbaşı Topkapı Garden’de akşam yemeği vererek İzmir’deki Boşnakların misafirperverliğini gösterdi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu