Çeşme Aktüel

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ: en iyi kütüphanelerinin en gelişmiş ülkelerde

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ: en iyi kütüphanelerinin en gelişmiş ülkelerde
203 views
30 Mart 2015 - 12:12

Bir ülkenin eğitim ve kültürdeki olgunluğunu, kütüphanelerinin sayısı ve donanımı ile ölçmek gerekir. Bilgiye değer veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her zaman ekonomik, siyasal ve sosyal bakımdan güçlü olduklarını izlemekteyiz.

Dünyanın en iyi kütüphanelerinin en gelişmiş ülkelerde olması kesinlikle tesadüf değildir. Kişi başına; AB ülkelerinde yıllık kitap harcaması 500 dolarken , maalesef ülkemizde 2 dolardır.

Dünya genelinde konuya baktığımızda; Almanya’da 11 bin 332, Fransa’da 4 bin 8, İspanya’da 5 bin 209.Türkiye’de ise sadece bin 433 kütüphane bulunmaktadır. Ayrıca bunların 267’sı kapalıdır.

Dünümüzü bugüne, bugünü yarınlara taşıyan yüce Atatürk diyor ki; “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Kültür; okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek, zekayı eğitmektir. Ülkemizi uygarlığa taşımanın ana yollarından biride kitap okumaktan geçmektedir.”

Kütüphane sayısını artırmak ve kitap okumaya teşvik etmek ana görevlerimizden olmalıdır. Bu nedenle Foçamıza iki tane açık havada, Sokak Kitaplığı ve iki ana arter durağımıza dergilikler yaptık.

Kitap okumak ve okutmak vazgeçilmezimiz olmalıdır. Kütüphane Haftası kutlu olsun..!

foto 1

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu