Çeşme Aktüel

Köy Enstitülerinin ilerici demokrat geleneğine sahip çıkacağız!

Köy Enstitülerinin ilerici demokrat geleneğine sahip çıkacağız!
211 views
18 Nisan 2015 - 16:21

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Köy Enstitülerinin kuruluşunun 75. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Demirağ mesajında; “Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940 yılında kurulmuştur. Köy Enstitüleri, kısa ömrü içinde çok sayıda öğretmen, yazar ile bilim insanı yetiştirmiş ve bu sayede toplumsal kalkınmaya ve ülke insanlarının özgür bireyler olarak yetişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Köy Enstitülerinin kuruluşuyla ekonomik ve toplumsal kalkınma birlikte hedeflenmiştir. Okur yazar olmayan bir toplum ile Atatürk Cumhuriyetinin hedefi olan çağdaş uygarlığa ulaşılamazdı. İşte Köy Enstitüleri ile bu eksiklik giderilmeye çalışılmıştır. Ana amacımız; Köy Enstitülerinin felsefesi, heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta Cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olmak olmalıdır” dedi.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ mesajında; “Çağdaş yaşamın yolu bu düşüncelerden geçmektedir. Köy Enstitülerinin kurucu mimarları Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç ile aramızdan ayrılan Köy Enstitüleri mezunu öğretmenlerini Köy Enstitülerinin kuruluşunun 75. yılında saygı ile anıyorum. Yaşayan enstitü mezunlarına sağlıklı günler diliyor, Ayrıca Foça’mız için gurur kaynağı Ferit Oğuzbayır’ı da rahmet ve özlemle yad ediyoruz.
Her daim Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat geleneğine sahip çıkacağız!” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu