Çeşme Aktüel

Enginarın festivali Urla’da

Enginarın festivali Urla’da
188 views
29 Nisan 2015 - 14:50

Ege’nin lezzeti festivale konu oluyor. Urla’nın zenginliğini yansıtan enginar festivalle tanıtılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü ile Urla’ya gönül verenler tarafından düzenlenen 1. Urla Enginar Festivali 2 – 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivali Komitesi tarafından yapılan açıklamada, yurt içi ve yurtdışından katılımcılar ile her sene gelenekselleşmesi hedeflenen festivalin ilkini yaşamanın gururunu duyduklarını belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:
“Festival boyunca enginar yetiştiriciliği, enginar yemekleri ile ilgili sergiler, paneller, atölyeler ve yarışmalar yapılacak. Urla’nın mutfak zenginliğinin öne çıkarılması amacı ile yöreye özgü enginarlı yemek tarifleri, Türk ve yabancı şefler ile atölye çalışmaları ve tadım etkinlikleri gerçekleştirilecek. Nesiller boyu her daim farklı şekillerde sofralarımızda yer alan, sağlık açısından sayısız faydaları olan, Urla ve yarımada bölgesinde yetiştirilip tıbbi amaçlı da kullanılan enginar sebzesini tanıtmak ve bu ürüne sahip çıkmayı amaçlıyoruz. 1. Urla Enginar Festivali’ne doğasever, lezzetten keyif alan, Urla’da farklı iki gün yaşamak isteyen herkesi davet ediyoruz.”

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu