Çeşme Aktüel

Sömürü düzeni sandıkta yıkılacak

Sömürü düzeni sandıkta yıkılacak
188 views
02 Mayıs 2015 - 8:45

1 Mayıs kutlamalarında işçilerle omuz omuza yürüyen Çeşme Belediye Başkanı Dalgıç, taşeron sisteminin kölelik olduğunu söyledi, “Birlik olarak, sandıkta bu sömürü düzenini kaldırmayız” dedi.

Çeşme’de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında Sıdıka – Kelami Ertan Lisesi önünde toplanan yaklaşık 500 Çeşmeli işçi ve kent sakini, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Belediyesi meclis üyeleri eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. İşçilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve birçok siyasi parti örgütünün katıldığı yürüyüş ve törende, sık sık ‘Taşerona hayır’, ‘Köleliğe hayır’ sloganları atıldı.

TAŞERON DÜZENİ 8 HAZİRAN’DA BİTECEK

Sözlerine “Değerli emekçiler, emek dostları hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek başlayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “1 Mayıslar bayramdır, mücadele bayramıdır. Onun için de herkesin sesi, emekçinin sesi çok daha gür çıkmalıdır. Emekçiye bölgede yaşayan herkesin sahip çıkması gerekir. Emek üstüne, ‘taşeron’ denilen sömürü düzeni kurulmuştur. Taşeron dedikleri uzun yıllardır çözülmeyen kölelik düzeni kurulmuştur hala çözülmeye çalışıyor. İnanarak söylüyorum ki 8 Haziran’dan sonra tamamı bitecektir” dedi.

SÖMÜRÜ VE KÖLELİK DÜZENİ YIKILMAK ZORUNDA

Çeşme Belediyesi’ndeki mesai arkadaşlarının sendikalılarına sağlayabildikleri tüm katkıyı sağladıklarını hatırlatan Başkan Dalgıç, “Taşeron arkadaşlarımızın da ücretlerini iyileştirmeye çalışıyoruz. Pazartesi bir kanun çıkarsınlar kanunu, “taşeronu kaldırdık” desinler. Öğleden sonra olmadan belediyede çalışan tüm taşeron işçilerin haklarını teslim edeceğim. Bunu düzeltecek bizler değiliz. Sömürü ve kölelik düzeni kurulmuştur. Sandıkta bunu kırmak yolundayız. Bu düzeni ortadan kaldıracak yapılara sahip çıkmak zorundayız” diye konuştu.

SADECE TOPLU ÖLÜMLER DUYULUYOR

DİSK Genel-İş Temsilcisi Zafer Gostak ise DİSK Genel-İş ile işçinin menfaati düşünülerek yapılan sözleşmede çalışanların haklarını almalarını sağlayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a teşekkür etti. Hükümetin gereksiz harcamaları ve işçiyi sömüren politikalarını eleştiren Gostak, “İşçi ölümleri sadece toplu olduğunda, 300 kişi olduğunda duyuyoruz. Arkasındaki ölümler ve işten çıkartılmalardan kimsenin haberi olmuyor” dedi.

KAZANILAN HAKLARI LÜTUF DEĞİL

İşçilerin mahkemeyle hükümetin itirazlarına rağmen kazandıkları hakları, hükümetin kendi lütuf eder gibi sunduğunu kaydeden Gostak, “Kazanılan hakları, sanki bağışlar gibi işçiye verdiklerini açıklıyorlar. Biz işin aslını biliyoruz. Bilmeyenler için de Kılıçdaroğlu’nun da açıkladığı gibi dava hükümetin itirazlarına rağmen kazanıldı. Hükümet, kadroya almak zorunda kaldığı işçiyi taşeron şartlarıyla, haklarından vazgeçirerek çalıştırmaya çalışıyor” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu