Çeşme Aktüel

Aliağa’da eczaneler hafta sonları tam gün kapalı olacak

Aliağa’da eczaneler hafta sonları tam gün kapalı olacak
339 views
07 Mayıs 2015 - 12:06

Günlük hayatta hemen herkesin her zaman ihtiyaç duyabileceği eczaneler, Aliağa’da artık hafta sonları 2 gün boyunca kapalı olacak. Buna göre Pazar günleri uygulanan nöbet sistemi, Cumartesi günleri de uygulanacak. Üçüncü Bölge İzmir Eczane Odası Aliağa Bölge Temsilcisi Eczacı Vedat Çerçioğlu, Aliağa’da sağlık hizmeti veren Eczanelerin Cumartesi günleri de tam gün kapalı olacağını açıkladı. Bölge Temsilcisi Eczacı Vedat Çerçioğlu’nun öncülüğünde bir araya gelen Aliağalı Eczacılar, Cumartesi günleri çalışmama kararı aldı. Bir eczane dışında İlçe genelinde hizmet veren tüm eczanelerin ortak mutabakatı ile alınan karar Eczane çalışanları ve işverenler tarafından sevinçle karşılanırken, vatandaşı endişelendirdi.

HİZMETTE AKSAMA OLMAYACAK

Alınan kararın yaz aylarında Eczanelerde çok fazla yoğunluk yaşanmadığı gerekçesiyle 30 Eylül 2015 Tarihine kadar geçerli olacağını bildiren Çerçioğlu, bu süre zarfında hizmetlerde herhangi bir aksama olmayacağını, Aliağa’da hizmet veren tüm Eczanelerin vatandaşın her türlü ihtiyacına cevap verebilecek bir kapasiteye sahip olduğunu ve vatandaşların bu konuda endişe duymalarına gerek olmadığını söyledi.

MESAİ SAATLERİ YENİDEN DÜZENLENDİ

Yeni uygulama ile işveren ve çalışanların Cumartesi, Pazar günlerini istirahat ederek geçirme imkânına kavuşacağını dile getiren Çerçioğlu, yeni nöbet sistemi ile birlikte mesai saatlerini de yeniden belirlediklerini, buna göre eczanelerin hafta içinde sabah 08.30 ile akşam 18.30 arasında hizmet vereceğini belirtti.

45 SAAT UYGULAMASI KARARDA ETKİLİ OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın haftalık çalışma sürelerini kırk beş saat olarak belirlemesinin de alınan kararda etkili olduğunu belirten Çerçioğlu, “Çalışma Bakanlığının çalışanlar açısından haftalık 45 saat çalışma öngörüsü var. Onun dışında işveren çalışanlarını çalıştırdığı zaman ona göre ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bu da biz işverenlere ekonomik bir külfet getiriyor” dedi

KARAR YASAL ÇERÇEVEDE ALINDI

Yeni uygulamaya yasaların izin verdiği kapsam ve çerçevede geçtiklerini vurgulayan Vedat Çerçioğlu, şunlardı söyledi:

“Yasaların ışığında uygulamayı başlattıklarını belirten Çerçioğlu, “ Aldığımız karar tüm eczane çalışanları ve eczacıların ortak kararı ile olmuştur. Aliağa’da hafta içi çalışma saatleri ve nöbet günlerini yeniden düzenledik. Yasalara uygun bir halde olması gerektiği hususunda arkadaşlarımızla ortak karar aldık. Bir arkadaşımız buna muhalefet etti ve kararlara uymayacağını söyledi. Alınan bu kararla birlikte Aliağa halkına hizmette bir aksama getirmeyeceği için çalışma saatleri de çalışanlar açısından ek bir yük getirmeyeceğinden herkesin memnuniyetle karşıladığı ortak karardır. Yaz döneminde sağlık hizmetine çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Zira yaz mevsiminde reçete sayıların da ciddi azalma görülüyor. Ekonomik nedenler ve sosyal alanlara da yönelmek isteyen meslektaşlarımın talepleri doğrultusunda böyle bir karar aldık”

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu