Çeşme Aktüel

Ildırı Kültür ve Sanat Festivali yarın (28 Ağustos) başlıyor

Ildırı Kültür ve Sanat Festivali yarın (28 Ağustos) başlıyor
163 views
27 Ağustos 2015 - 11:29

Çeşme Belediyesi’nin 28-30 Ağustos tarihlerinde düzenlediği 4. Ildırı Kültür ve Sanat Festivali, 12 İyon kentinden biri olan Erythrai’ın 5 bin yıllık adetlerini yeniden canlandıracak..

Tarihin 12 İyon devletinden bir tanesi olan antik kent Erythrai (Ildırı), bugünlerde bölgenin tarihine nazaran ‘daha yeni’ bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Çeşme Belediyesi’nin Çeşme’nin bilinmeyen yönlerini tanıtmak amacıyla başlattığı 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ildırı Kültür ve Sanat Festivali, 28-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 5 bin yıllık antik kentin köklü sosyal ve kültürel yaşantısı ile tarihi dokusuna uygun olarak, bölge insanının günümüzdeki değerleri ve sosyal yaşantısıyla harmanlanacak festival, antik kente, ‘eski adet’ getirecek.

Teknolojik alet kullanmadan

Ankara Üniversitesi Erythrai Kazı Ekibi’nin desteğiyle gerçekleştirilen Ildırı Kültür ve Sanat Festivali,bölgenin 5 bin yıllık geleneklerini yaşatmak,Erytrai’nintarihi geçmişinedikkat çekmek ve farkındalık yaratmakile yerel halkın ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlama amacıyla yapılıyor. Müzik, tiyatro ve atölye çalışmasıyla her yaşa hitap eden festivalin ‘eski dokusu’na uygun olarak neredeyse hiçbir teknolojik alet kullanılmadan evlerde bölge insanı tarafından üretilen yöresel ürün ve el işçiliğinin özgün örneklerinin sergileneceği stantlar kuruluyor. Ziyaretçilerin, Ildırı’daki yaşama yakından tanıklık edilmesini sağlanıyor.

Cennettepe’de yapılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın 35 müzisyen ve solistle bölgenin tarihi dokusu ve kültürüne uygun olarak yorumlayacağı eserlerle 28 Ağustos Cuma akşamı saat 21.00’de açılışı yapılacak Ildırı Kültür ve Sanat Festivali’nin tüm etkinlikleri Ildırı-Cennettepemevkinde gerçekleştirilecek. 29 Ağustos Cumartesi Yenikapı Tiyatrosu’nun “Renkler Dünyası” adlı çocuk oyunu saat 14.00’te, “Hayat Güzeldir” oyunu 20.30’da tiyatroseverlerle buluşacak. 30 Ağustos Pazar günü Ildırı’da yaşayan seramik sanatçısı Sevim Çınar tarafından bölgenin tarihi değerlerini vurgulayan temasıyla “Seramik Atölyesi” gerçekleştirilecek.

Ildırı hayran bırakıyor

Arkeolojik çalışmalarınIldırı tarihinin milattan önce 3000’li yıllara kadar ulaştığını ortaya koyduğunu kaydeden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Ildırı’da,Erythrai’nin antik anfi tiyatrosu başta olmak üzere binlerce yıllık sosyal hayatın izlerini bugün de görebilmek mümkün…Dünyanın dört bir yanından arkeoloji meraklılarınıağırlayan Ildırı, sadece tarihiyle değil, doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir yerleşim. Yarımadanın en güzel günbatımı izleme noktalarından biri olmasından mutfağına kadar Ildırı, 9 durağımızın en güzide noktalarından biri… Ildırı Kültür ve Sanat Festivali gibi festival ve projelerle hep birlikte bölge kalkınmasına katkı sağlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

9 Durak 9 Deneyim

Coğrafi açıdan kolay ulaşılabilen, 5 yıldızlı otellerin yanı sıra çok sayıda butik oteli de bünyesinde barındıran Çeşme, kendine özgü mimarisi, farklı gastronomik deneyimler sunan zengin ve lezzetli mutfağı ile kültürel bir kavşak sayılıyor.“9 Durak 9 Deneyim” projesi, eğlence ve gece hayatı sevenlerden doğa turizmine, eno (şarap) turizmden kaplıca turizmine ve su sporlarına uzanan çok geniş bir perspektifte misafirlerini ağırlayan, Türkiye’nin en eski ve bilinen destinasyonlarından olan Çeşme’nin yeterince bilinmeyen yönleri ile beldelerinin tanıtılması ve sezonun 10 aya çıkarılabilmesi amacıyla başlatıldı. Çeşme Merkez’in yanı sıra Reisdere, Ovacık, Ilıca, Ildırı, Germiyan, Dalyan, Çiftlikköy, Alaçatı ile 9 farklı durakta 9 farklı deneyim imkanı sunmayı amaçlayan proje kapsamında bir dizi çalışma yürütülecek. Bu projelerle birlikte Çeşme’nin sadece bahar ve yaz aylarında değil, sonbahar ve kış aylarında da seyahat severler için bir cazibe merkezi olması hedefleniyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu