Çeşme Aktüel

Erythrai’nin festivali antik çağlara nazire yaptı

Erythrai’nin festivali antik çağlara nazire yaptı
154 views
31 Ağustos 2015 - 11:46

Binlerce yıllık geçmişe sahip Erythrai Antik Kenti’nin günümüz sakinleri, Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği Ildırı Kültür ve Sanat Festivali’yle coşkulu bir hafta sonu geçirdi. Festivale çok sayıda yerli ve yabancı turist katıldı.

‘9 Durak 9 Deneyim’ projesinin Ildırı ayağı

Antik çağların 12 İyon devletinden bir tanesi olan antik kent Erythrai (Ildırı), kuruluşundan binlerce yıl sonra alıştığı festivallere bir kez ev sahipliği yaptı. Çeşme Belediyesi’nin Çeşme’nin bilinmeyen yönlerini tanıtmak amacıyla başlattığı ‘9 Durak 9 Deneyim’ projesi kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ildırı Kültür ve Sanat Festivali’ne yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi. Festival, 5 bin yıllık antik kentin köklü sosyal ve kültürel yaşantısını yeniden canlandırdı. Erythrai Antik Kenti’nin tarihi dokusuna uygun olarak düzenlenen etkinlik, bölge insanının günümüzdeki sosyal yaşantısıyla harmanlandı, antik kente yeniden hayat getirdi.

Bölge halkına katkı sağladı

Ankara Üniversitesi Erythrai Kazı Ekibi’nin desteğiyle gerçekleşen Ildırı Kültür ve Sanat Festivali, bölgenin 5 bin yıllık geleneklerini yeniden canlandırdı. Erytrai’nin köklü tarihine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için düzenlenen etkinlikte, yerel halka ekonomik anlamda katkı sağlandı. Kaybettiğimiz şehitlere saygı sunmak ve terörü lanetlemek için tüm stantlara bayrak asıldı. Yöre sakinleri tarafından evlerinde, eski teknik ve yöntemler kullanılarak geleneklere uygun olarak hazırlanan sebze konserveleri, ev reçelleri gibi birbirinden leziz yiyecek ve toprak ya da ağaçtan yapılma hediyelik eşyalar büyük ilgi gördü.

Şehitler anıldı

4. Ildırı Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışı İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası konseri ile Ildırı Cennettepe’de yapıldı, büyük beğeni topladı. Yöresel ve festival ruhuna uyun eserlerin seslendirildiği konser, vatan uğruna hayatlarını feda eden şehitlerin anıldığı “Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor” adlı türkü ile başladı. Cumartesi, Yenikapı Tiyatrosu’nun “Renkler Dünyası” adlı çocuk oyunu ve “Hayat Güzeldir” oyunu da büyük alkış aldı. Pazar günü seramik sanatçısı Sevim Çınar’ın gerçekleştirdiği “Seramik Atölyesi’ne ise 7’den 70’e çok sayıda katılım oldu. Ziyaretçiler, binlerce yıllık metotları kullanarak seramik çalışmaları yaptı.

Ildırı’nın zenginliği paylaşıldı

İBB Kent Orkestrası konserinden sonra söz alan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, konuşmasına şehitleri anarak başladı, ‘barış çağrısı’ yaptı. Ildırı’nın 5 bin yıl öncesine dayanan köklü tarihini vurgulayan Başkan Dalgıç, yöre halkının genç-yaşlı demeden Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğin bir parçası olduğunu söyledi, teşekkür etti. Ildırı’nın güler yüzlü insanı, muhteşem doğal güzellikleri ve köklü tarihiyle eşsiz bir coğrafya olduğunu kaydeden Dalgıç, “Çeşme ve Ildırı’nın zenginliklerini herkesle paylaşabilelim diye düzenlediğimiz etkinliğe, ziyaretçilerin gösterdiği yoğun ilgiden memnunuz” diye konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu