Çeşme Aktüel

Müzik festivali dünyaca ünlü ustaları genç müzisyenlerle buluşturdu

Müzik festivali dünyaca ünlü ustaları genç müzisyenlerle buluşturdu
129 views
15 Eylül 2015 - 19:58

Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali için çeşitli ülkelerden beldemize gelen çok sayıda müzisyen genç, dünyaca ünlü virtüözlerden keman, viyola ve viyolonsel dersi aldı

Bir hafta boyunca müzik şöleni vardı

Çeşme Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali, Çeşme Aya Haralambos Kilisesi’nde yapılan kapanış konseriyle sona erdi.

7-14 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festival, yedi gün boyunca ilçede müzik dolu günler yaşattı. Dünyaca ünlü virtüözlerden uzmanlık eğitimi almak isteyen genç müzisyenler, çeşitli ülkelerden ilçeye geldi. Prof. Lukas David ve Prof. Bernhard Hartog’tan keman, Prof. Sybille Langmaack’tan viyola, Prof. Michaela Fukaova’dan viyolonsel dersi alma şansını elde etti.

Aya Haralambos sahnesinde müziğin duayenleri

Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali çerçevesinde gerçekleştirilen dört klasik müzik konseri, dinleyicileri adeta büyüledi. Tarihi Aya Haralambos Kilisesi’nin ender rastlanan bir akustiğe sahip atmosferinde gerçekleşen konserlerde, dünyaca ünlü duayen Prof. Lukas David başta olmak üzere Prof. Anja David, Prof. Sybille Langmaack, Mehmet Yasemin, İmge Tilif, Gözde Yaşar ve Camerata Saygun Oda Orkestrası keyifli dakikalar yaşattı, müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı. Akademi süresince büyük ustalardan uzmanlık dersi alan öğrenciler ise konserlerinde neredeyse profesyonelleri aratmadı.

Bazı genç müzisyenler ilk kez sahne aldı

Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali’nin ilk kez gerçekleştirilmesine rağmen ulaştığı başarıdan duydukları memnuniyeti dile getiren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz proje, yetenekli gençleri dünyaca ünlü duayenlerle bir araya getirdi. Klasik müzik konserleriyle adeta kulakların pası silinirken, yetenekli gençlerimizin virtüözlerle aynı sahneyi paylaşma şansını elde etmesini de sağladı. Genç müzisyenlerin bazıları ilk kez sahneye çıktı. Böyle anlamlı bir etkinliği gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz” dedi.

Rahmetli eşinin hayali gerçekleşti

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil ise Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali’nin amacının, sanatı başta çocuklar olmak üzere kitlelere ulaştırmak olduğunu vurguladı. Böyle güzel ve doğru projelerle sanatı yaymanın rahmetli eşi Prof. Nuri İyicil’in hayali olduğunu vurgulayan İyicil, “Kapanış konserini yaptığımız 14 Eylül, aynı zamanda rahmetli eşimin doğum günüydü. O da bugün aramızda olmayı çok isterdi. Akademimize çocukların katılımı inanılmazdı. İlk etkinlik olmasına rağmen çok başarılı sonuçlar elde ettik. Başta Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç olmak üzere destekleyen ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu