Çeşme Aktüel

Çeşmeliler ‘Vizördeki Lezzetler’ yarışmasına katılmaya ne dersiniz?

Çeşmeliler ‘Vizördeki Lezzetler’ yarışmasına katılmaya ne dersiniz?
160 views
26 Eylül 2015 - 16:11

Çeşmeli fotoğraf tutkunları, birincilik ödülü 5 bin lira olan yarışmaya katılmak için hazır mısınız? Artık geleneksel hale gelen Alaçatı Ot Festivali’de elinden fotoğraf makinesini düşürmeyen amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için şu günlerde bulunmaz bir fırsat doğdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması ‘Vizördeki Lezzetler’ için son katılım tarihi 1 Aralık 2015 olarak açıklandı.

NESİLLER ARASINDA AKTARILAN DEĞERLİ GASTRONOMİK BİRİKİM KONU EDİLMELİ
“Yeme-içme, mutfak kültürü ve gastronomi” genel temaları altında kurgulanan fotoğraflar olarak belirlenen yarışma teması kapsamında katılımcılar; Türk mutfağının asırlık gelenekleri, pişirme teknikleri, zengin sofra sunumları, coğrafi bölgelerin simgesi haline gelmiş yerel malzemeler ve onların üretim süreçleri, geleneği aktaran usta şefler, farklı bir stille yeniden yorumlayan genç yetenekler ve sadece Türkiye’de bulunabilecek lezzet keşifleri ile mutfak evrenimizi her açıdan ele almaya davet edilmekte. Ancak teslim edilecek çalışmalarda, mutfak kültürümüzün sanayileşmiş ve özünden uzaklaşmış yanlarından ziyade, zanaatkârlık, el emeği ve becerisi gerektiren, rafine örneklerin ve nesiller arasında aktarılan değerli gastronomik birikimin konu edilmesi beklenmekte.

GASTRONOMİK DEĞERLERİMİZ FOTOĞRAF ARACILIĞIYLA TANITILACAK
Bu yarışma ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tanıtımda sürdürülebilir bir marka değeri oluşturmak amacıyla 2014 yılında “Home of…/Ev-yurt” konseptiyle başlattığı küresel imaj kampanyasının alt segment kampanyalarından; “Ev Yapımı-Home Made” temasının desteklenmesi ve fotoğraf aracılığıyla dünyada öne çıkarmak istediğimiz gastronomik değerlerimizin tanıtılması hedefleniyor.

YARIŞMA ARŞİVİ İLERİDE YEMEK KİTABI VE HEDİYELİK KARTLARA DÖNÜŞECEK
Ülkemizin fotoğraf alanında yaratıcı işler üretme potansiyeline sahip bireylerinden, “Türkiye’nin tanıtım elçileri” olmaları ve bu perspektifle üretecekleri işleri paylaşmaları istenmekte.
Türkiye’nin zengin mutfak kültürünün yanında, yerel gıda üretim ve işleme geleneklerini, yurt dışından Türkiye’yi ilgiyle izleyen uluslararası gezginlere tanıtacak, hatta tatil ajandalarında Türkiye’ye yer açmak konusunda onları heveslendirecek, merak uyandırıcı kapsamlı bir görsel ve enformatif içeriği bir araya getirmesi amaçlanıyor. Bu arşivin ileride yemek kitabı ve hediyelik kartlar gibi ilgi çekici ürünler ve başvuru kaynaklarına dönüştürülmesi yoluyla da projenin katma değer yaratması planlanmakta. Ayrıca kampanyanın ülkemiz insanları tarafından benimsenmesini sağlamanın yanı sıra, zengin bir görsel arşiv oluşturulması da yarışmanın amaçları arasında.

KİMLER KATILABİLECEK
Yarışma Seçici Kurul Üyeleri, TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) temsilcisi ve Bakanlık yarışma koordinatörlüğünde görev alanlar ile birinci derece yakınları dışında Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, 18 yaşını doldurmuş tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılara açık. TFSF onaylı yarışmalara katılımı kısıtlamalı fotoğrafçılar bu yarışmaya katılamazlar.

BÜYÜK ÖDÜL 5 BİN TL
Seçici Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, TFSF YK Başkanı ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı İbrahim Göksungur, yemek fotoğrafçısı Gökmen Sözen, fotoğraf sanatçıları İbrahim Demirel ve Mustafa Ertekin’in oluşturduğu yarışmanın ödülleri ise şöyle:
Birincilik ödülü: 5 bin TL
İkincilik ödülü: 3 bin TL
Üçüncülük ödülü: 2 bin TL
Mansiyon (3 adet): bin TL
Sergileme (En fazla 80 adet): 250 TL

Katılım Koşulları ve diğer bilgiler için link:

http://tfsfonayliyarismalar.org/yarisma_detay_bilgi.asp?s=166

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu