Çeşme Aktüel

Çeşme ve Urla denizleri hayalet ağlardan temizleniyor

Çeşme ve Urla denizleri hayalet ağlardan temizleniyor
166 views
08 Ekim 2015 - 15:27

Su ürünleri avı sırasında kullanım hataları ve benzeri nedenlerle terkedilen av araçlarının denizlerden temizlenmesi amacıyla “Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” Ildırı açıklarında uygulanmaya başladı.

Denizlerde avcılık sırasında kopan, kaybolan ve terkedilen av araçları, bulundukları yerde pasif olarak faaliyetine devam etmenin yanında, canlıların barınma ve beslenmelerini olumsuz etkiliyor ve su ürünlerinin ekonomik değer kazanmadan yok olmasına neden oluyor. Hayalet avcılık olarak tabir edilen bu durum hem su altında yaşayan canlıların hem de diğer canlıların (su kuşları, kaplumbağalar vb.) yaşamında ciddi boyutta tehlikeler oluşturuyor.

İzmir’de Çeşme, Urla ve çevresinde balıkçılardan alınan bilgiler ışığında 24 lokasyonda denize terkedilmiş av araçlarının çıkarılma çalışmalarına başlandı. Çeşme Ildırı açıklarındaki ilk temizleme çalışmalarına katılan Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, yapılan çalışmayı yerinde inceledi.

MUTAFA ERKAYIRAN: BU DENİZLERİN EMANETÇİSİYİZ
Hayalet ağların denizden çıkarılması işlemine bizzat dalgıç kıyafetleriyle su altında eşlik eden Çeşme Kaymakamı Erkayıran; ‘Bizler bu denizlerin emanetçisiyiz. Gelecek nesillere bu emaneti hakkıyla bırakmalıyız. Bugün denizlerimizi tehdit eden bu ağların çıkarılmasını ben de çok önemsiyorum’ dedi ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

AHMET GÜLDAL: 15 HAYALET AĞ TESPİT EDİLDİ, TEMİZLİĞİ YAPILIYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, denizlerde sürdürülebilir balıkçılığın devam etmesi için Bakanlık tarafından birçok projenin yürütüldüğünü hatırlatarak ‘Bugün burada fevkalade önemli bir projenin ilk uygulama adımlarını atıyoruz. Bakanlığımız bu projeyi geçtiğimiz yıl birkaç ilde pilot olarak uyguladı. Bu yıl ilk kez İzmir’de uygulanıyor. İlimizde 39 metreye kadar olan derinlikteki terkedilmiş ağları denizlerden çıkarıyoruz. Böylece bu ortamlarda yaşayan deniz canlılarının yaşamlarına olan bu olumsuz etkiler ortadan kaldırılmış olacak. Araştırmalar 24 değişik lokasyonda 36 bin metrekarelik alanda yapılarak 15 hayalet ağ tespit edildi. Birlikte çalıştığımız dalgıçlar ile beraber bunların tespiti ve temizliği yapılıyor.’dedi.

HAYALET AĞLAR DENİZLERDE ADETA KATLİAM YAPIYOR
Balıkçılığın geleceği için projenin son derece faydalı olduğunu belirten Güldal, ‘Hayalet ağlar denizlerin dibinde adeta katliama yol açıyor. Deniz canlılarının üremesine, hareketlerine, geçişlerine çok ciddi olumsuz etkileri var’ dedi. Projenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyleyen Güldal balıkçılara da hatırlatmada bulunarak, herhangi bir nedenle denizde kalmış av araçlarının agimkayboldu@tarim.gov.tr adresine veya İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirmesini istedi.

Proje İzmir’in yanı sıra İstanbul, Balıkesir, Mersin, Hatay ve Sinop’ta da uygulanıyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu