Çeşme Aktüel

Büyük turnuvanın büyük yarışmacılarından onurlu davranış

Büyük turnuvanın büyük yarışmacılarından onurlu davranış
143 views
11 Ekim 2015 - 11:22

Alaçatı Uluslararası Açık Deniz Balıkçılık Turnuvası’nda bu yıl ödül kazanan dört ekipten üçü kazandıkları para ödüllerini ayrı ayrı Mehmetçik Vakfı, Şehit Aileleri Derneği ve Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı)’na bağışladı..

Çeşme Belediyesi’nin katkılarıyla, Vodafone Red ana sponsorluğunda, Port Alaçatı Marina’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Alaçatı Uluslararası Açık Deniz Balıkçılık Turnuvası’nda kaptanlığını Ertuğrul İçingir’in yaptığı ve Kuveytli işadamı Amer Huneidi’nin sahibi olduğu Tutya teknesi ekibi yakaladıkları 34 kilo 100 gram gelen bluefin (mavi orkinos) ile turnuvanın ‘En Büyük Balık’ kategorisinde ödül aldı..
Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 3. büyük açık deniz balık avı turnuvası olan, 50 bin lira ödüllü ‘Alaçatı Uluslararası Açık Deniz Balıkçılık Turnuvası’ dokuzuncu yılında yine beklentilerin üzerinde ilgi gördü. Ancak sabahın erken saatlerinde Ankara’da yapılacak olan ‘Barış Mitingi’ öncesi, mitinge katılacakların toplandığı alanda iki ayrı patlama meydana gelmesi ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi üzerine ülke genelinde olduğu gibi Alaçatı’da da matem havası vardı. Büyük turnuvanın büyük yarışmacılarından 3 ekip kazandıkları para ödüllerini çeşitli kurumlara bağışlayarak onurlu bir davranış sergilediler. Tutya teknesi ekibi kazandıkları para ödüllerini Mehmetçik Vakfı’na, Peak Teknesi ekibi Şehit Aileleri’ne, Filika teknesi ekibi de Koruncuk Vakfı’na bağışladı.

BÜYÜK PATRONLAR ELLERİ BOŞ DÖNDÜ
Çeşme Belediyesi’nin katkılarıyla, Vodafone Red ana sponsorluğunda, Port Alaçatı Marina’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Alaçatı Uluslararası Açık Deniz Balıkçılık Turnuvası’nda bu yıl büyük patronlar elleri boş döndü. İş dünyasından da yakından tanıdığımız 2011 ve 2012 yılları ‘En Büyük Balık Ödülü’nü kazan Cem Boyner ile Mustafa Taviloğlu, Gökhan Çarmıklı, Mahmut Özgener, Adil Konukoğlu, Gökhan Çarmıklı, Bülent Akgerman, Ömer Faruk Torun, Can Ekşioğlu, Can Kestelli, Ali Vural Ak, Gamze Cizreli Mehmet Sepil, Erkut Soyak, Sinan Kosif, Hilmi Kayhan, Berent Akdemir, Ömer Atay, Can Ekşioğlu, Uğur Işık ve Ömer Faruk Torun gibi iş dünyasının önde gelen isimleri de en büyük ve en çok balığı yakalamak için derin sulara açıldı. Ancak havalar henüz soğumadığı için derinde büyük balığı bulmakta zorlandılar. Yarışmanın her iki gününde de birçok tekne ekibi tartıda dereceye giremeyecek olan tuttukları balıkları denize geri bırakarak kıyıya elleri boş döndü. En fazla ve en büyük balığı yakalamak için Yunanistan ve Türkiye karasularının altışar mil açığında, uluslararası sularda 400 milkarelik alanda avlanan teknelere bu yıl da geçen yıl olduğu gibi turnuvanın ana sponsoru Vodafon tarafından canlı takip sistemi kuruldu. Bu sistem sayesinde teknelerin konumları organizasyon komitesinin verdiği internet adreslerinden canlı olarak takip edildi.

36 KİLO 360 GRAM GELEN BLUEFİN DERECEYE ALINMADI
‘Kaçan Balık Büyük Olur’ sloganıyla start alan turnuvada ‘En Büyük Balık’ kategorisinde yakaladıkları 34 kilo 100 gram gelen bluefin (mavi orkinos) ile Amer Huneidi, Ertuğrul İçingir, Aykut Çakır, Ali Palamutçu ve İlker Mat’tan oluşan Tutya teknesi ekibi 7 bin 500 lira ile ödüllendirildi. Ekip ayrıca Vodafone Smart Tab Prime 6 Tablet, GoPro HERO4 Black, 3-Way Monopod, Sportsman Bağlantı Parçası, Oakley Fishing Specific Prizm Deep Water Polarized Gözlük ödüllerinin de sahibi oldu. Ödüllerini Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın elinden alan ekip para ödüllerini Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. Tutya teknesi ekibinin yarışmanın son günü tutukları 36 kilo 360 gram gelen mavi kanat orkinos yarışma alanının 3 mil dışında yakalandığı için İGFA kuralları gereği yarışma dışı kabul edildi ve dereceye alınmadı.

ÖDÜLLER BAĞIŞLANDI
‘En Fazla Balık’ kategorisinde ise İsmet Aslan, Ece Şule Aslan, Cemre Atik ve Mehmet Berberoğlu’ndan oluşan Amaze II teknesi ekibi toplam 26 kilo 120 gram gelen blue fin ile birinci gelerek toplam 7 bin 500 liralık ödülün sahibi oldular. Ekip ayrıca Adet Sony Xperia Z5 Telefon, GoPro HERO4 Silver, 3-Way Monopod, Sportsman Bağlantı Parçası ile ödüllendirildi. ‘En Fazla Balık’ kategorisinde ikinciliği Sercan Cansever, Mustafa Kılıç, Serkan Girgin, Metin Yılmaz ve Erdoğan Yılmaz’dan oluşan Peak teknesi ekibi yakaladıkları toplam 31 kilo 400 gr gelen üç adet albacore ile elde etti. Ödül çeklerini Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran’ın elinden alan ekip kazandıkları 4 bin liralık para ödülünü Şehit Aileleri’ne bağışladı. Ekip ayrıca GoPro HERO4 Session, 3- Way Monopod ve Sportsman Bağlantı Parçası, Oakley Fishing Specific Prizm Deep Water Polarized Gözlük ile ödüllendirildi. ‘En Fazla Balık’ kategorisi üçüncüsü ise Ege Kestelli, Can Kestelli, Salih Fettan ve Erhan Yağımlı’dan oluşan Filika teknesi ekibi oldu. Yakaladıkları 15 kiloluk spearfish ile derece elde ekip 2 bin 500 liralık para ödüllerini Koruncuk Vakfı’na bağışladı. Ekibe ayrıca Raymarine Dragonfly 5 Pro Fishfinder Chartplotter hediye edildi.
Bu yıl daha önceki yıllarda olduğu gibi ‘Yakala Bırak’, ‘Çocuk Kategorisi’ ve ‘Kadın Kategorileri’ gerekli şartlar oluşturulmadığı için yapılmadı.
Turnuvada yarışmacılara kupa olarak sanatçı Oğuzhan Yeşilay’ın demirden yaptığı balık heykeller verildi.

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ile Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran ödül töreninde yaptıkları açıklamada, Ankara’da yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduklarını, patlamada hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı olanlara da acil şifalar dilediklerini söylediler. Ayrıca yarışmayı düzenleyen ekip Elvio Panetti, Murat İyriboz ve İlknur İçingir de üzüntülerini belirtip, yarışmaya katılanlara teşekkür ederek ödül alıp da aldıkları para ödüllerini bağışlayan yarışmacıları da teşekkür ederek kutladılar.

Turnuvanın ödül törenin arından iki günde yakalanan balıklar Port Ferdi Baba ekibinin şefleri tarafından pişirilerek yarışmacılara ve konuklara ikram edildi.

Fulya OMAÇ / Çeşme Aktüel Dergisi

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu