Çeşme Aktüel

Saadet’in Çeşme kampından bomba gibi açıklama: Partisi barajı aşamasa da yeterli oyu alan aday mazbatasını alacaktır..

Saadet’in Çeşme kampından bomba gibi açıklama: Partisi barajı aşamasa da yeterli oyu alan aday mazbatasını alacaktır..
149 views
23 Ekim 2015 - 11:40

Eski içişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk, partisinin seçim çalışmaları için kampa girdiği Çeşme’de, gerçekleşmesi halinde gündemi sarsacak ve meclisteki dengeleri alt üst edecek bir açıklama geldi. Asiltürk, “Bir seçim bölgesinde milletvekili seçilmek için yeterli oyu alan adayın, partisi barajı aşamazsa dahi, Anayasa Mahkemesi mazbatasını verecektir. Anayasa mahkemesine bireysel başvurunun yolu açılması ile birlikte yüzde 10 barajı da fiilen kalkmıştır. İktidar bu değişikliğin farkına varamadı. Partisi yüzde 10 barajı geçemediği için aday seçilememişse Anayasa Mahkemesine müracaat hakkı var” dedi.

Oğuzhan Asiltürk, hukuki sonuçları hesaplanmadan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolunun açılması, Türkiye’de seçimleri etkileyecek yeni bir karara yol açacağını savundu.

HÜKÜM KARARA BAĞLANDI, PARTİ BARAJI GEÇEMEZSE DE MİLLETVEKİLİ OLUR
Eski Bakan Asiltürk Çeşme’de Saadet Partisi seçim eğitimi toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesine başvuru hazırlığı hakkında açıklamalarda bulunarak şu görüşleri dile getirdi:
“Batının baskısı ile anayasaya bireysel müracaat hakkı getirildi. Anayasa Mahkemesi’ne hangi konularda müracaat edileceği de şu şekilde karara bağlanmış. Anayasanın 3. Bölümü Madde 148’e atıf yapılarak; 2010 yılında 5982/18. Maddesi’nde: ‘Herkes Anayasa da güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal ettiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir.’
Bu madde konuldu. Ancak iktidar bu değişikliğin farkına varamadı. Bir milletvekili adayı seçim bölgesinde, seçilmek için yeterli oyu almasına rağmen, partisi yüzde 10 barajı geçemediği için seçilemezse Anayasa Mahkemesine müracaat hakkı var. Anayasa Mahkemesi partisi barajı geçtiği için başka bir aday seçilse dahi, bunu iptal edip en çok oyu alan kişiye milletvekili mazbatasını verir.”

BARAJ FİİLEN KALKMIŞTIR
Bu kararla birlikte seçim bölgesinde milletvekili seçilmek için yeterli oy alanlar Anayasa mahkemesine gittiğinde mazbatasını alabileceğini vurgulayan Asiltürk, “Bu barajın fiilen kalkması anlamına geliyor. Anayasa Mahkemesinin temel hak ve bireysel özgürlükleri koruma mecburiyetinden dolayı barajda kendiliğinden fiilen kalkmıştır” dedi.

UZMANLAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR
Asiltürk’ün bu sözleri, eğitim çalışmalarına katılan milletvekili adayları arasında heyecan yaratırken, uzmanların çalışmalarını bir an bitirmeleri arzusu dile getirildi. Uzman hukukçularla konuya ilişkin çalışmalar yürüten Saadet Partisi, uygulanan yüzde 10 barajı nedeniyle parti olarak barajı aşamazsa dahi, milletvekili gösterilen adayların, ilgili seçim bölgesinde milletvekili seçilebilmek için yeterli oyu almaları durumunda, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruya hazırlanıyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu