Çeşme Aktüel

Kaçak içkiyle hayat kumarı oynamayın

Kaçak içkiyle hayat kumarı oynamayın
132 views
02 Kasım 2015 - 12:03

Çeşme’nin önde gelen işadamlarından ve aynı zamanda İzmir Ticaret Odası Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Meslek Grubu Meclis Üyesi olan Bedri Artut, kaçak içki uyarısı yaparken, “Hayatınızla kumar oynamayın” dedi. İstanbul’da 3 Kasım itibariyle sahte içkiden 24 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine gözler yeniden kayıt dışı içki üretimine döndü.

Kaçak içkiden ölümlerin ne yazık ki daha da artabileceğine işaret eden Artut, İzmir’de de kaçak içki satışının çok yüksek boyutlarda olduğunu iddia etti. Oldukça endişeli olduklarını belirten Artut, bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettiklerini söyledi.

1 litre rakının 50 TL’si vergi

Alkollü içki üzerine konan yüksek vergiler yüzünden kaçak üretimin cazip haline geldiğini, geçtiğimiz yıllarda da birçok vatandaşın bu yüzden hayatını kaybettiğine hatırlatan Artut, “İstanbul’da son birkaç günde 24 kişi ne yazık ki hayatını kaybetti. Türkiye’nin her yerinde su damacalarında litresi 25 – 30 liraya içeriğinde ne olduğu ve nasıl yapıldığı bilinmeyen rakı satışı yapılıyor. Bu yüzden hem vatandaşlarımız hayatlarını kaybediyor hem de devletimiz milyarlarca lira vergi kaybına uğruyor. Biz bu işin çözümü için kurduğumuz ekiplerle uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Ancak ne yazık ki alınan birçok önleme rağmen bu sorun bir türlü çözülemedi. 1 litre rakı da 50 liralık ÖTV alınıyor. Kaçak içkinin en büyük sebebi vergi oranlarının yüksekliği. Öncelikle içkideki bu yüksek ÖTV oranları düşürülmeli” dedi.

Keyfin pazarlığı olmaz

Kaçak içki üretiminin bu sistemde ne yazık ki teşvik edildiğini, devletin de denetim konusunda yetersiz kalmasının bu sonuçlara yol açtığını anlatan Artut, “Bu konuda en büyük görev devletimize düşüyor. İyi bir denetim sistemi kurulmalı. Yıllar önce bandrol uygulamasına geçildi ama bu da çözüm olmadı. Vatandaşlarımızın da bu konuda sorumluluğu var. Keyfin pazarlığı olmaz. Hayatla kumar oynanmaz. Kaçak içkilere rağbet etmesinler. Evlerinde içki yapmasınlar. İçki yapımı göründüğü gibi kolay değil. Vatandaşlarımız da içki şişesini kendileri açmadan hiçbir yerde içki tüketmesinler. Yoksa hayatımızın pamuk ipliğine bağlı olduğu bu ülkede daha çok acılar yaşarız” diye konuştu.

Vatandaşlara tavsiyeler

– Şişenin üzerindeki etiket kontrol edilmeli, Tarım Bakanlığı’nın izni aranmalı.
– Kapak üzerinde, GİP ve TAPDK logoları taşıyan bandrol bulunmalı.
– Bandrol yırtık, yıpranmış olmamalı.
– Şişe hareket ettirildiğinde bandroldeki renk dönüşümü görülebilmeli.
– Şişenin daha önce açılıp açılmadığının mutlaka kontrol edilmeli. Şişede bulanıklık, tortu ve fiziki kirlilik olmamalı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu