Çeşme Aktüel

Şarkılarımı Türk sanatçılar seslendirince çok duygulanıyorum

Şarkılarımı Türk sanatçılar seslendirince çok duygulanıyorum
143 views
07 Şubat 2016 - 22:56

İzmir’de seçkin bir davetli topluluğuna unutulmaz bir konser veren Haris Alexiou günümüzdeki İzmir’in, çocukluğunda kendisine anlatılan İzmir’den çok farklı olduğunu ama kendisini bütün hayatı boyunca sanki buradaymış gibi hissettiğini söyledi..

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un himayesinde, İzmir Ortodoks Cemaati tarafından düzenlenen ‘Sevginin ve Birlikteliğin Yolunda İzmir’ temalı konser Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirildi. Yunanistan’ın en sevilen sanatçılarından birisi olan Haris Alexiou, Grup Takım eşliğinde sahne aldı. İzmir’de yaşayan Ortodoks cemaati ve Türkler tarafından yoğun ilgi gösterilen konsere başta Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodor Tsakiris, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ, İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İzTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos, Yunan Adaları Kalkınma Odaları Grubu (Chambers Group for the Development of Greek Isles/EOAEN) Başkanı Thrasos Kalogridis, Midilli eskii Valisi, bir önceki dönemde de Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Pavlos Boyacis olmak üzere çok sayıda davetli salonu tamamen doldurdu.

BARTHOLOMEOS TÜM İZMİRLİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Programa başlamadan önce konukları Yunanca “Kalispera” ve Türkçe “İyi akşamlar” diyerek selamlayan Haris Alexiou, seslendirdiği Yunanca parçaların yanında Sezen Aksu’dan ‘Belalım’ adlı parçayı da Türkçe söyledi. Konser sonunda sahneye gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Dün İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı ziyaret etmiştik. Kendilerine ve buradaki bütün cemaatimize patrikhanemize, şahsıma karşı gösterdikleri ilgi, sevgi ve yardımları için minnetarım. Fakat bu akşam bütün İzmirlilere teşekkür etmek istiyorum. Türk – Yunan dostluğu için emeği geçen herkese, Ekrem Demirtaş’a, Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederim. Bu akşam bize sadece müzik ziyafeti verdiği için değil, Türk – Yunan dostluğuna katkıları için de Haris Alexiou’ya teşekkür ediyorum. Bu güzelliklerin devam etmesini istiyorum. Sizleri İstanbul’da, patrikhanemizde ağırlamak bizi memnun eder. Lütfen İstanbul’a geldiğinizde misafirimiz olun. Bu akşam geldiğiniz için bütün İzmirlilere tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ZÜLFÜ LİVANELİ VE SEZEN AKSU YUNANİSTAN’IN DOSTLARIDIR

Konser sonrasında kuliste sadece Çeşme Aktüel Dergisi’ne özel bir demeç veren Haris Alexiou, İzmir’de yaşayan Yunanlılar ve Türklerin kendisine kucak açtığı ve kendi evindeymiş gibi hissetmesine neden olduklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bu çok önemli benim için. Burada kendimi yabancı hissetmiyorum. Hele şarkılarımın Türk ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini duyduğum zaman çok duygulanıyorum ve mutluluk duyuyorum. Zülfü Livaneli ve Sezen Aksu Yunanistan’ın dostlarıdır. Her ikisi de Türk – Yunan dostluğu üzerinde çalışmış sanatçılardır. Zülfü Livaneli, Maria Farantouri, Yorgo Dalaras, Mikis Teodorakis ve benimle de çalışmıştır. Sezen Aksu’yla da hem Türkiye, hem de Yunanistan’da olan deprem sonrasında mağdurlar için ortaklaşa çalışmalarımız oldu.”

HAYATIM BOYUNCA SANKİ İZMİR’DE YAŞAMIŞIM

İzmir’e çok defalar geldiğini ve kendisini bütün hayatı boyunca sanki buradaymış gibi hissettiğini ama babaannesin ya da anneannesinin anlattıklarıyla, günümüzdeki İzmir’in çok farklı olduğunu belirten Haris Alexiou, şu sıralar bir tiyatro oyunu için çalışmalarının sürdüğünü, kısa bir zaman sonra Atina’da sahneleneceğini söyledi.

HARİS ALEXİOU İLE GURUR DUYDUK

İzmir Ortodoks Cemaati Yönetici Sekreteri Athena Tina Samoglu ise konser sonrasında yaptığı açıklamada, Patrik Barthelemeos hazretlerinin İzmir seyahati kapsamında, onun onuruna İzmir Ortodoks Cemaati olarak hazırladıkları etkinliklerin arasında olan Haris Alexiou konserinin arzu ettiklerinden çok daha fazla ilgi gördüğünü belirterek, “Çok mutlu olduk. Bu organizasyonun başındaydım. Herkes memnun kaldı. Bu kadar çok sevilen bir sanatçının İzmir’le tekrar kucaklaşması bizim için çok gurur vericiydi. Adeta iki kültürü ortaya serdik ve çok güzel bir etkinlik ortaya çıktı” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu