Çeşme Aktüel

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu Ekaterina Atalık oldu

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu Ekaterina Atalık oldu
119 views
12 Mart 2016 - 13:03

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından ve Arzum Elektrikli Ev Aletleri sponsorluğunda gerçekleşen “2016 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası” sona erdi. 9 tur süren zorlu maraton sonunda 2016 Türkiye Kadınlar Şampiyonu IM Ekaterina Atalık oldu. TSF Başkanı Tulay, “Sadece sporcu olarak değil, eğitici, antrenör, hakem olarak daha fazla sayıda kadınımızın 64 kareye elinin değmesi için uğraşıyoruz”  dedi.

Satrançta Türkiye’ye kadınlarda ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandıran Uluslararası Usta (IM) Ekaterina Atalık, Türkiye şampiyonu oldu. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen “2016 Arzum Türkiye Kadınlar Şampiyonası”nda 11 Kez Türkiye Kadınlar Şampiyonu olan ve birçok uluslararası turnuvada dereceleri bulunan Kadın Büyükusta (WGM) Betül Cemre Yıldız ikinci olurken, üçüncülüğü ise Kadın Uluslararası Usta (WIM) Khayala Batur elde etti. İzmir Çeşme’de 6–12 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen şampiyonada, 30 ilden başarılı 80 kadın satranç sporcu yarıştı. 9 tur boyunca zorlu mücadelelere sahne olan şampiyonada ilk üçe giren kadın sporcuları uluslararası turnuvalarda Türkiye’yi temsil edecekler.

“Türkiye’de kadın satranç sporcularının sayısını artırmak en büyük hedefimiz” diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasında Kayseri’den İzmir’e, Kahramanmaraş’tan Antalya’ya, Hatay’dan Denizli’ye Diyarbakır’dan Ordu’ya, Giresun’dan Mardin’e,  Denizli’den Karaman’a, Trabzon’dan Afyon’a, İstanbul’dan Ankara’ya 30 ilden 80 sporcumuz mücadele etti. Türkiye’nin 81 ilinde kadın satranç sporcularımızın sayısını artırmak, daha fazla kadınımızı bu sporda görmek istiyoruz” dedi.

KUPA VE ÖDÜLLER DAĞITILDI

Uluslararası Usta (IM) Can Arduman ve Özgür Akman’ın şampiyona boyunca canlı yorum ve analizleriyle satrançseverlerle birlikte olduğu Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda başarılı olan ve dereceye giren sporculara toplam 22 bin 500 TL para ödülü ve çeşitli hediyeler verildi. Final turunun ardından gerçekleşen ödül törenine TSF Başkanı Gülkız Tulay, TSF Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı Hukuk Müşaviri Cafer Gevik, TSF Onur Kurulu Başkanı Ferit Çömez,  yanı sıra, Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Çeşme İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer, Çeşme Jandarma Komutanı Binbaşı Aykan Özsarı ve şampiyonanın sponsoru Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi Ticaret A.Ş. CEO’su Mete Zadil katıldı.

SATRANÇTA KADIN HAMLESİ

Ödül töreninde konuşma yapan TSF Başkanı Tulay, son dönemde kadınların satranç sporuna yönelmelerine katkı sağlayan başarılı projelere imza attıklarını kaydederek, satranç sporunda kadın sayısının artırılmasının önemine değindi. Tulay, şunları söyledi:
“Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda çok güçlü, çok kıymetli sporcularımız centilmence ve kıyasıya mücadele etti. Ülkemizin kadın sporcularının satrançta yaptığı her başarılı hamle Türk satrancı için iftihar vesilesidir. Satrançta kadınlar için yeni hamleler peşindeyiz. TSF bünyesinde kayıtlı 217 bin 832 lisanslı kadın satranç sporcusu bulunuyor. 25 bin 991 kadın sporcumuz ise satranç sporu ile aktif olarak uğraşıyor. Ülkemizi Dünya ve Avrupa şampiyonalarında, olimpiyatlarda, uluslararası turnuvalarda başarıyla temsil eden çok güçlü ve kıymetli ustalarımız var. Ancak bu sayıyı artırmak, her şehirde daha fazla kız çocuğunu satranç sporunun içine taşımak temel hedefimiz. Satranç çok özel bir spor dalı. Bu sporla tanışan kızlarımızın, kadınlarımızın hayatı değişiyor. Sadece sporcu olarak değil, eğitici, antrenör, hakem olarak daha fazla sayıda kadınımızın 64 kareye elinin değmesi için uğraşıyoruz.”

SPORDA KADIN YÖNETİCİ VE SPORCU SAYISI ARTMALI

2009 yılından beri Türkiye Kadınlar Şampiyonası’nın sponsoru olan Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi Ticaret A.Ş. CEO’su Mete Zadil ise törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de 59 spor federasyonu olduğunu belirterek, TSF Başkanı Gülkız Tulay’la birlikte sadece 2 kadın başkanın olduğuna dikkat çekti. Sporda kadın yönetici ve sporcu  sayısının artmasını dileyen Zadil, “Her hamlede harikalara imza atan kadınların buluştuğu bir şampiyona oldu. Sporcularımızın uluslararası turnuvalarda ülkemizi başarı ile temsil etmeleri bizim için gurur kaynağı olacak” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE SATRANÇ

81 il ve 305  ilçede örgütlü TSF’ye kayıtlı 648 bin 709 lisanslı sporcu bulunurken, Türkiye lisanslı sporcu sayısı bakımından dünyanın üst sıralarında  yer almakta. TSF bünyesinde ayrıca 484 satranç kulübü, 225 eğitim merkezi, 77 bin 238 antrenör, 7 bin 250 hakem bulunmakta. Türkiye’de 8 Büyük Usta (GM), 2 Kadın Büyük Usta (WGM), 20 Uluslararası Usta (IM), 3 Kadın Uluslararası Usta (WIM), 48 Fide Ustası (FM), 7 Kadın Fide Ustası (WFM), 14 Usta Adayı (CM) ve 20 Kadın Usta Adayı (WCM) olmak üzere 122 unvanlı satranç sporcusu bulunmakta. Satranç sporunda Türkiye 2002-2015 döneminde 120 altın, 96 gümüş, 101 bronz olmak üzere toplam 317 madalya kazandı. Türkiye, 1998-2015 döneminde 60 dolayında uluslararası satranç karşılaşması etkinliğine ev sahipliği yaptı. 2005 yılında MEB ile imzalanan protokolünün ardından satranç ilkokullarda seçmeli ders olmuş, müfredat içinde yer aldığı 2005-2014 yılları arasında okullarda yaklaşık 15 bin satranç sınıfı açılmış, 2,5 milyon öğrenci satrancı seçmiş ve 91 bin 500 adet satranç takımı dağıtıldı. TSF’nin 2005 yılından beri ana sponsoru Türkiye İş Bankası olup, 2007–2015 döneminde okullardaki “Türkiye İş Bankası Satranç Sınıfı” sayısı 15 bine ulaştı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu