Çeşme Aktüel

Sakız Adası’ndan mülteci geri iadesi başladı

Sakız Adası’ndan mülteci geri iadesi başladı
111 views
04 Nisan 2016 - 11:06

Çeşme üzerinden Sakız Adası’na kaçak yollardan geçen başta Suriyeli, Iraklı ve Afgan mültecilerin iki haftadır süren gergin bekleyişi devam ederken, günün ilk saatlerinde 64 mülteci Türkiye’ye geri iade edilmek üzere yola çıktı.  Böylelikle Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan anlaşma gereği, 20 Mart tarihinden itibaren Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçen mültecilerin iadesine bu sabah başlanmış oldu. Sabah 07:45’te Sakız Limanı’ndan bir Türk firmasına ait katamaranla Dikili’ye gönderilen ilk kafiledeki mültecilerin çoğunlukla Afganl› olduğu bildirildi.

OLAY ÇIKARAN AFGANLILAR ÖNCELİKLİ

Sakız Adası’ndaki kampta olay çıkaran Afganlıların öncelikle geri gönderilmesi üzerine üç gündür Sakız Merkez Limanı’nda eylem yapan Suriyeli mültecileri endişelendirdi. Bir kısım mülteciler, her ne pahasına olursa olsun Türkiye geri dönmeyeceklerini belirtirken, “Kendimizi öldürürüz ama Türkiye’ye geri dönmeyiz, orada bize çok kötü muamele yaptılar” diye konuştu.

GELİRKEN YAPTIĞIMIZ MASRAFLARI ÖDESİNLER GERİ DÖNERİZ

Öte yandan Sakız Merkez Limanı’nda Atina’ya gitmek için gemi bekleyişlerini sürdüren bir kısım mülteciler ise, aldıkları bir duyum üzerine Türkiye’ye geri dönmeye razı olduklarını söyledi. Aslen Mardinli olan Şahin Hüseyin yaptığı açıklamada, “Burada, eğer geri dönmeyi kabul ederseniz, gelirken yaptığınız masraflara mahsuben kişi başına 2 bin Euro ödeneceği kulaktan kulağa yayıldı. Eğer Almanya’ya gidemeyeceksek bari yaptığımız harcamalar karşılansın. O zaman geri dönmeyi kabul edebiliriz” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu