Çeşme Aktüel

Sakızlıların da sabrı bir yere kadardı..

Sakızlıların da sabrı bir yere kadardı..
143 views
07 Nisan 2016 - 22:27

Mültecilerin Türkiye’ye iadesi kararıyla başlayan olaylar nedeniyle, fırtına öncesi sessizliğin hakim olduğu adada altıncı günün sonunda protestolar patlak verdi.

Çeşme’nin karşı yakası Sakız Adası’nda, Türkiye’ye iade edilmemek ve Atina’ya gitmek için, geçtiğimiz Cuma günü bazı mültecilerin bulundukları VİAL Mülteci Kampı’ndan kaçarak Sakız Merkez Limanı’nı adeta işgal etmeleri üzerine başlayan olaylar sonunda ada halkını da isyan ettirdi.

Dün (6 Nisan) saat 19:00 sıralarında, Sakız Belediyesi Meclis Salonu’nda, aralarında iktidardaki Sriza Partisi Sakız Milletvekili Andreas Mihalidis ile ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi Sakız Milletvekili Notis Mitartakis’in de bulunduğu Kent Konseyi toplantısı sırasında Vounaki Meydanı’nda toplanan ve belediye binasına giren iki grup arasında olaylar çıktı. Yabancı bir haber ajansı muhabiri tartaklanırken kamerası yere düştü. Göçmen haklarını savunan Yunanlı bir aktiviste yoğurt fırlatıldı. Birbirlerine karşılıklı hakaretler yağdıran iki grup sözlü saldırılarda da bulundu.

KENT KONSEYİ TOPLANTISINI KESİNTİYE UĞRATTILAR

6 gün önce başlayan olaylar, her gün biraz daha tırmanarak gergin bir bekleyişe dönüştü. Bir taraftan bekledikleri Atina gemisinin seferlerinin adanın başka bir limanına kaydırılmasıyla ortada kalan mültecilere sahip çıkan uluslararası insan hakları aktivistleri ile diğer taraftan hem liman bölgesi, hem de mülteci kampının bulunduğu Kampohora bölgesi sakinlerini karşı karşıya getirdi. Sonunda iki milletvekilinin katılacağı Kent Konseyi toplantısı öncesinde, belediye binasının bulunduğu Vounaki Meydanı’nda iki grup taraftarları toplanmaya başladı. İki grup arasındaki karşılıklı slogan ve atışmalar, göçmen karşıtlarının belediye binasına yürümesiyle daha da alevlendi. Karşı grup da belediye binasına girdi ve meclis toplantı salonu ile Belediye Başkanı Manolis Vournous’un makam odası arasındaki bekleme salonunda gerginlik had safhaya çıktı. Kent Konseyi toplantısı kesintiye uğradı, taraflar arasında uzlaşma sağlanamadı. Tartaklanan bir kameraman ve bir aktivisti polis göstericilerin yanından uzaklaştırdı.

ULUSLARARASI NORMLARA SAYGI

Göçmen sorununun yumuşak bir geçişle ve barışçıl yollardan bir çözüme ulaştırılmasını için adada bulunan uluslararası kuruluşlar ve insan hakları savunucuları, her insanın yaşama, göçme ve iltica hakkının bulunduğunu belirterek, herkesin bu uluslararası normlara saygı göstermesi lehine sloganlar attılar.

GÖÇMENLER ADADAN GÖNDERİLSİN

Diğer taraftan ise can güvenliklerinin olmadığını, mallarının mülteciler tarafından yağmalandığını belirten Kampohora bölgesi sakinleri ile etrafın kötü koku ve pislikten geçilmediğini, çok rahatsızlık duyduklarını belirten liman bölgesi sakinleri, göçmenlerin bir an önce adadan gönderilmesi çağrısı yaptılar.

PATLAMAYA HAZIR BARUT FIÇISI

Adanın saygın yerel medyası Politis (Halk), internet sitesinde geniş yer verdiği ve ‘Patlamaya hazır barut fıçısı’ benzetmesi yaptığı olayların büyümesi üzerine, Sakız Liman Başkanı Hristos Fragias ile Sakız Polis müdürlerinden Andreas Damiris göstericileri yatıştırmaya çalıştı, olaysız bir şekilde dağılmalarını istedi. Protestocu gruplar ayrıca Kuzey Ege Bölge Vali Yardımcısı Stamatis Karmancis’le de iletişim kurdu. Karmancis de tansiyonun düşürülmesini, göstericilerin sakin davranmalarını istedi. Fakat yapılan bu çağrılara göstericiler olumsuz yanıt verdi.

LİMAN POLİSİ VE ÇEVİK KUVVET ÖNLEM ALDI

Bir süre daha devam eden olaylar sonrasında göstericiler olaysız bir şekilde dağıldı. Fakat bu kez de protesto gösterilerine karışan bazı aşırı uç parti yandaşlarının, halen limanda bulunan yaklaşık 300 mülteciyi taciz edecekleri haberi yayılınca, Liman Başkanlığı güvenlik güçleri ile polis MAT (Çevik kuvvet) ekipleri geniş önlem aldılar.

LİMAN HALEN İŞGAL ALTINDA

Öte yandan yerel politikacılar basına yaptıkları açıklamalarla göçmen sorununu değerlendirdi. Yeni Demokrasi Partisi Sakız Milletvekili Notis Mitartakis, merkez limanın hala işgal altında olduğunu ve mültecilerin sağlık sorunlarının büyük problem yarattığına dikkat çekti. Mitartakis ayrıca Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kiriakos Miçotakis’e (Ki Çipras’tan sonra Yunanistan başbakanı olması bekleniyor) Sakız mülteci krizi ile ilgili detaylı bilgi verdi.

VİAL KAMPI KEVGİRE DÖNDÜ

Belediye Meclis Üyesi Yorgo Kasapis, Belediye Başkanı Manolis Vournous’un da katıldığı toplantıda, mültecilerin kontrolsüz bir şekilde girip çıkmalarından dolayı VİAL Kampı’nın kevgire döndüğünü, mültecilerin mallarına zarar verdiğini, can güvenliklerinin tehdit altında olduğunu söyledi.

VATANDAŞIN GÜVENLİĞİ İÇİN BAKANLIĞA ÇAĞRI

Belediye Başkanı Manolis Vournous ise toplantıda bu problemin kalıcı çözümü için çalıştıklarını, bakanlığa vatandaşın güvenliğini sağlaması için çağrıda bulunduklarını söylerken, bir dönem önceki Belediye Başkanı Polidoros Lamprinoudis halkın isteklerinin ihmal edildiğini, sözlerin tutulmadığını belirterek insanların dinamik eylem yapmaya davet etti.

MÜLTECİ KRİZİ NASIL GELİŞTİ

Aşırı gerginliğe yol açan olaylar, Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmayla 20 Mart’tan itibaren illegal yollardan Yunanistan’a gelen mültecilerin 4 Nisan’dan sonra Türkiye’ye iade edileceklerinin açıklanmasıyla ve eş zamanlı olarak Dikili ve Çeşme’de geri kabul merkezlerinin kurulmaya başlanmasıyla birlikte tetiklenmişti. Ölümü göze alarak Sakız Adası’na ulaşan ve Türkiye’ye iade edilmek istemeyen yaklaşık 450 mülteci 1 Nisan tarihinde tutuldukları VİAL kampında tel örgüleri tahrip ederek Sakız Merkez Limanı’na geldi. Buradan Atina gitmek istediklerini belirten ve gelecek gemiyi beklemeye başlayan mülteciler şehrin tam merkezi olan liman bölgesinde hiçte hoş olmayan görüntülere neden olmuştu. İç hat gemi seferlerinin 8 Nisan Cuma gününe kadar Mesta Limanı’na kaydırılması Sakız halkını mağdur etti. Bir taraftan tamamiyle insani duygularla yaklaştıkları mültecilerin gözler önündeki dramı, diğer taraftan onlar yüzünden limanlarının işgal edilmesi ve seferlerin adanın diğer kıyısına taşınması şikayetlere neden oldu. Gece yarısı adanın öbür ucuna, şehir merkezinden 39 km uzaktaki Mesta Limanı’na yanaşan gemiye gidebilmek ya da gemiden inip şehir merkezindeki evine gelebilmek büyük sorun yaratmıştı. Öte yandan dün akşam (6 Nisan) merakla beklenen 23:10 Atina gemisinin Sakız Merkez Limanı’na yanaşması ve mültecilerin bir taşkınlık çıkarmaması ada halkı arasında memnuniyetle karşılandı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu