Çeşme Aktüel

Türkiye’nin bu morale geresinimi vardı, ot festivalimiz tarih yazdı..

Türkiye’nin bu morale geresinimi vardı, ot festivalimiz tarih yazdı..
117 views
13 Nisan 2016 - 14:25

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen Alaçatı Ot Festivali tarihinde görülmemiş bir ziyaretçi akınıyla tamamlandı. Üçüncü ve dördüncü gününün hafta sonuna denk geldiği festivalde güzel havayı da fırsat bilen binlerce insan Alaçatı’ya akın etti.

OTOBANIN ALAÇATI GİRİŞİNDE KİLOMETRELERCE UZAYAN ARAÇ KUYRUĞU

Alaçatı sokaklarını dolduran binlerce insan, bölgenin alışveriş hayatında görülmemiş bir patlama yaratırken, festival nedeniyle açılan yiyecek stantlarında da büyük bir yoğunluk oluştu.

Alaçatı tarihinde görülmemiş bir insan ve araç yoğunluğu yaşanırken adli hiçbir olayın yaşanmaması, insanların huzur içinde keyifli dört gün geçirmesi memnuniyet yarattı.

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç festivali değerlendirerek, “Ülkenin gergin havasından bunalan insanlar, Alaçatı Ot Festivali’ne gelerek nefes aldı” dedi.

ETKİNLİKLERE YOĞUN İLGİ

Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar düzenlenen birçok etkinlik yoğun ilgiyle karşılandı. Önceki yıllardan farklı olarak; bu yıl yerel stantlar da 4 gün boyunca Alaçatı sokaklarında ziyaretçilerine çeşit çeşit ot ve otlu lezzetler sundu. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji Cumartesi günü renkli görüntülere sahne oldu ve korteje yüzlerce kişi eşlik etti. Cumartesi akşamı Alaçatı Açıkhava Tiyatrosu’nda ön grup olarak Anason Orkestrası sahne alırken Muhtemel Aşk şarkısıyla dillere dolanan ve Türkiye’deki ilk halk konserini festival kapsamında veren Grup 27 izleyicileri coşturdu.

JÜRİ SEÇİM YAPMAKTA ZORLANDI, İKİ TANE BİRİNCİ SEÇTİ

Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro’da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlendi. En Çok Ot Toplama branşında 6 kişi yarışırken,  Eşenur Kurnaz birinci, Nuran Erden ikinci ve Yaren İnce üçüncü oldu.

ŞEHNAZ ÇEVİK İLE RECEP SUBAŞI BİRİNCİLİĞİ PAYLAŞTILAR

Yemek yarışmasında ise 13 katılım olurken,  Çengel Dikeni yemeği ile Recep Subaşı ve Güveçte Otlu Et Türlüsü yemeği ile Şennaz  Çevik birinciliği paylaştılar. Kınalı Pide yemeği ile Elif Ok ikinci olurken Tatlı Radikam ile İsabet Barutçuoğlu üçüncü oldu.

TURİZM SEZONU ÖNCESİ TÜRKİYE’NİN BÖYLE BİR MORALE İHTİYACI VARDI

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 7. Alaçatı Ot Festivali’nin bitiminde yaptığı açıklamada, festivalin her geçen yıl daha da büyüdüğüne dikkat çekerek, “Turizm sezonu öncesi böyle moral dolu umut verici günlere ihtiyacımız vardı. Festivalin hazırlanmasında katkı koyan belediyemizin tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Çok güzel, dolu dolu bir dört gün yaşandı. Her gün ayrı etkinliklerle, eğlencesiyle, yarışmasıyla güzel bir festival oldu. Gelen konuklarımız, umarım ki mutlu olmuşlardır. Tebessüm etmeye, gülmeye çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde umuyorum ki, bütün vatandaşlarımız mutlu ayrıldılar. Sokaklarımız dolu doluydu. Şen şakrak, gülüş sesleriyle dolaşan insanlardan, inanıyorum ki hem turizmcimiz, hem esnafımız, hem de Çeşme halkımız mutlu olmuşlardır. Böylelikle yaz sezonunu da Alaçatı Ot Festivali ile açmış olduk” diyerek sözlerini tamamladı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu