Çeşme Aktüel

61 yıl sonra Ege’nin iki yakası bir kez daha birleşiyor

61 yıl sonra Ege’nin iki yakası bir kez daha birleşiyor
137 views
15 Nisan 2016 - 12:40

Her iki takımda yıllarca top koşturmuş ve efsane olmuş futbolcular bu kez veteran olarak sahaya çıkacak ve “Nerede Kalmıştık?” diyecekler..

Midilli’deki Pallesviakos ile Karşıyaka futbol takımları arasında en son 1955’te yapılan maçın üzerinden 61 yıl geçti. Yarın (16 Nisan) saat 19:00’da Hasan Türker Futbol Sahası’nda iki kulübün veteran takımları dostluk maçına çıkacaklar. Aralarında Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile Teknik Direktör Hüseyin Hamamcı’nın da yer alacağı Karşıyaka Efsaneleri takımında ayrıca Muharrem Dirik, Zafer Derici, Murat Sır ve kaleci Can Bıyıklı da sahaya çıkacak. Pallesviakos takımında ise Panayoti Zorbas, Nikola Mattas, Makis ve Fotis Dukakis, Stelyo Ballis ve Savvas Papadimitri gibi efsane futbolcular ter dökecek.

MAÇLARIN TEKRAR BAŞLAMASI TARİHİ ÖNEME SAHİP

Aynı zamanda Ege Bölgesi Türk Yunan Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı olan ve Karşıyaka formasıyla maça çıkacak İzmir Ortodoks Cemaati’den Nikola Hacudi, Kurtuluş Savaşı sonrası Türk ve Yunan takımları arasındaki ilk karşılaşmaların 1928’de yapılmaya başlandığını, 1930 yılında ise Karşıyaka ile Midilli Pallesviakos arasında ilk maçın oynandığını söyledi. Hacudi, “Bu dostluk karşılaşmaları 1955 senesine kadar devam etti. 1955 yılından bu yana ara verilen bu müsabakaların tekrardan başlamasının tarihi bir önemi bulunuyor. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ve Karşıyaka Belediyesi’ne bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum. İzmirli futbolseverleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız” dedi.

1955’E KADAR İKİ TAKIM ARASINDA İKİ MAÇ OYNANMIŞTI

Öte yandan 1923 yılında kurulan Pallesviakos Takımı Onursal Başkanı Yorgos Ampelikiotis yaptığı açıklamada, 1930- 1955 yılları arasında Karşıyaka Futbol Takımı ile Midilli’de iki kez karşılaşma yapıldığı belirtilerek şöyle konuştu.:

“Bugüne kadar aralarında Ayvalık, Bergama, Dikili, Adaspor, Akhisarspor’un da bulunduğu Türk takımlarıyla 200 kadar maç yaptık. Üç yıl önce de bir emektar (veteran/master) takımı oluşturduk. Karşıyaka’daki maça büyük bir sevinçle çıkacağız. Ayrıca bu maçın rövanşı Eylül ayında Midilli’de düzenlenecek. Sizi Midilli’ne ağırlamaktan çok mutlu olacağız. Organizasyonu yapan Karşıyaka Belediyesi’ne ve başkanına çok teşekkür ederiz.

SAKIZLI LELEPAS TAKIMIYLA DA 84 YIL SONRA MAÇ YAPILMIŞTI

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar mazbatasını alıp göreve başlamasından bir ay sonra, 10 Mayıs 2014’te, Sakız Adası’nda 84 yıl önce yağmur nedeniyle 3. dakikasında yarım kalan Lelepas – Karşıyaka maçına da çıkmış ve bir gol atmıştı. Maçın ikinci yarısında Karşıyaka taraftarının sahaya girmesiyle maç yine tamamlanamamış, ileriki yıllarda maçın bu kez Karşıyaka’da oynanmasına karar verilmişti.

 

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu