Çeşme Aktüel

Hem doğa ve kültür gezisi katılın, hem de ‘Germiyan Toprak Ana Derneği’ kuruluşuna katkınız olsun

Hem doğa ve kültür gezisi katılın, hem de ‘Germiyan Toprak Ana Derneği’ kuruluşuna katkınız olsun
95 views
19 Nisan 2016 - 12:36

24 Nisan Pazar günü Germiyan’da doğa ile buluşup bir kültür gezisi yapmaya ne dersiniz?

Ege Üniversitesi öğretim üyelerinden, Germiyanlı Engin Önen önderliğinde 24 Nisan Pazar günü ‘Germiyan Doğa ve Kültür Gezisi’nin ilki düzenleniyor. Geziye katılanlar bir taraftan altı saat süreyle doğayla başbaşa bir gün geçirecek, diğer taraftan gezi programı kapsamında sunulacak ikramları üreten köylünün aile bütçesine katkıda bulunacak. Üstelik elde edilecek gelirin önemli bir kısmı da kurulması planlanan ‘Germiyan Toprak Ana Derneği’ için kullanılacak.

ROMA MEZARI, FAY KIRIĞI, ANTİK DÖNEMİN ZEYTİN EZME TAŞLARI

Saat 10:00’da Germiyan Köyü’nde meşhur Karaköy katmeri, kelle peyniri ve hurma (zeytinin en doğal hali) eşliğinde yapılacak kahvaltıda, köyün tarihi ve kültürü hakkında bir brifing verilecek. Bir saat sürecek bu bilgilendirmeden sonra, yöre halkı tarafından ‘Dangır Dungur’ olarak adlandırılan bölgenin en önemli fay kırığı ile bir Roma mezarının bulunduğu Kostandara ve Mazı Köyü ile gezi start alacak. Yarım saatlık bu ziyaretin ardından programda Karacahisar Köyü’nde antik dönem zeytin ezme taşları ile ‘Uzunkuyu ve Öyküleri’ yer alıyor.

KAZBUDU KÖFTE, ÇALKAMA VE ŞARAP TADIMI

Saat 12:00’deki ‘Öyküleriyle Merdivenli Kuyu’ ile Aydınlık Bağ Terasları ve Üzüm Sergi Alanları gezisinden sonra Yanıkdere ve Zeytincik eski yerleşim alanları ziyaret edilerek öyküleri paylaşılacak. Programa göre saat 14:00’te Öteyüz’de Roma döneminden kalma zeytin ezme taşı ve yaşlı zeytin ağacı görülecek. Arazide geçen dört saatten sonra iyice acıkan midelere, Germiyan’da, kazbudu köfte, çalkama ve köydeki bağlardan üretilen Cabernet Savingnon şarabı eşlinde yemek ve tadımlık şarap ziyafeti var. Rehavete kapılmadan önce Germiyan Otantik Evi ile köyde kurulan ve her türlü yerel ürünün satın alınabileceği stantlar ziyaret edilebilecek. Saat 16:00’dan sonrası ise serbest zaman.

TALEP ÜZERİNE YAZ SEZONUNA KADAR TEKRARLANACAK

Nefis bir gün geçireceğinizi vaat eden bu turun tek handikapı sadece 20 kişiyle sınırlı olması. O yüzden erken rezervasyon yaptırmakta yarar var. Bu ilk geziye katılamazsanız da üzülmeyin. Çünkü talep üzerine yaz sezonuna kadar her hafta sonu tekrarlanacak. Ayrıca anımsatmakta yarar var. Ulaşımın büyük bölümü otomobil ve traktörle sağlanacak ama zaman zaman 5-6 dakikalık yürüyüşler de var. Bu nedenle güneşten korunmak için şapka ve yürüyüşü kolaylaştıracak spor ayakkabı konusunu dikkate alın lütfen.

‘GERMİYAN TOPRAK ANA DERNEĞİ’NİN KURULUŞUNA DA KATKINIZ OLACAK

Turun en güzel yanlarından birini ise müjdeli bir haber için sona sakladık..

Gezinin ulaşım, ikram ve rehberlik dahil olan 50 liralık ücreti; tur sırasında sunulan ikramların üreticilerine ve kurulması planlanan ‘Germiyan Toprak Ana Derneği’ne gidecek. Yani sadece nefis bir doğa ve kültür turuna katılmakla kalmayacak, Türkiye’nin ilk Slow Foot Köyü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bu eşsiz beldemizin kaderini değiştirecek ‘Germiyan Toprak Ana Derneği’ kuruluş harcında katkınız olacak. Rezervasyon ve detaylı bilgi için 0533 422 55 27 nolu telefondan Engin Hoca’yı arayabilirsiniz.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu