Çeşme Aktüel

Ege’nin iki yakası bu kez İzmir’de buluştu

Ege’nin iki yakası bu kez İzmir’de buluştu
152 views
12 Mayıs 2016 - 10:31

Konak Belediyesi ile Yunanistan’ın Midilli Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Barış ve Dostluk Konseri, Ege’nin iki yakasını İzmir’de buluşturdu. Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen müzik şölenine ilgi yoğundu. Konseri Fener Rum Patriği Bartholomeos, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, Selanik’ten gelen belediye başkanları ile İzmir Rum Ortodoks Cemaati üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli izledi. Türk ve Yunan ezgilerinin yankılandığı konser, Ege’nin iki yakasında esen barış ve dostluk rüzgarlarını daha da güçlendirdi.

ZEYBEK VE ZEİBEKİKO BİRARADA
Eserlerin koro ve solo olarak seslendirildiği konserde sahneye ilk olarak Şef Bahar Almaç yönetimindeki Konak Belediyesi Korosu çıktı. Müziğe sevdalı gönüllülerden oluşan koro, Türkçe ve Yunanca türküler seslendirdi. Müziğin yanı sıra dansların da öne çıktığı konserde Evrim Ateşler tarafından sergilenen ve Yunanistan’ın Zeybeği olarak da bilinen Zeibekiko izleyenlerden büyük alkış aldı. Ateşler’in ardından bu kez Türk halk oyunları ekibi Zeybek oyunuyla davetlilerin karşısına çıktı. Sergilenen başarılı performans izleyiciler tarafından alkışla ödüllendirildi.

BARTHOLOMEOS’A 25. YIL SÜRPRİZİ
Barış, kardeşlik ve umut dileklerinin hiç eksilmediği konserin ikinci bölümünde ise bu kez Selanik’ten gelen Aya Kassiani Kadınlar Kilise Korosu sahne aldı. Yunanca dile getirdikleri şarkılarla dinleyicilere müzik dolu bir gece yaşatan koro, izleyiciler arasında yer alan Fener Rum Patriği Bartholomeos’a sürpriz de yaptı. Koro üyeleri şarkılarını, 7 Mayıs’ta Patriklik görevinde 25.yılını dolduran Bartholomeos’a armağan ettiklerini dile getirdi. Konserin son bölümünde ise Yunanlı Ta Foto Apenanti (Karşıdaki Işıklar) Grubu sahne aldı. Yunan ezgileriyle izleyenleri coşturan gurubun büyüsüne kapılanlar Yunanistan’ın halk oyunu olan Kalamatianos’u oynayarak gönüllerince eğlendi.

BARIŞIN VE DOSTLUĞUN ZAMANI
Konser sonunda yapılan konuşmalarda Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, gecenin düzenlenmesine destek veren Konak Belediyesi’ne ve Başkan Sema Pekdaş’a teşekkür etti. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da her iki halkın ortak kültüre sahip olduğunu dile getirerek, “Ege denizi bizi ayıran değil, birleştiren bir denizdir. Bugün burada yaşadığımız bu dostluk bizim daha güzel olmamızı sağladı. Ama maalesef bizim yüreğimizde yanan bir savaş var. Bu savaş hem bizi, hem Yunanistan’ı hem de Avrupa’yı etkiliyor. Bu gecedeki barış seslerinin yükselmesi, bu savaşın biran önce sona ermesi, mültecilerin dramlarının biran önce sona ermesidir aslında. Geçmişte bizi pek çok korku esir aldı ama artık korkunun değil, barışın ve dostluğun zamanıdır” dedi. Fener Rum Patriği Bartholomeos ise Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde iki komşu halkın sanatçılarının verdiği barış ve dostluk konserini dinleme imkanı bulduklarını belirterek, “Günümüzün tüm sorunlarından uzaklaşarak, başka dünyalara; her şeyin armoni ile örüldüğü, kavgasız, gürültüsüz, huzur ortamına yolculuk ettik. Kazanma, muzaffer olma, fethetme, üstün gelme hırslarıyla her şeyin yapılabildiği bir dünyadan, uyumun, selametin, bir ve birlikte olmanın dünyasına değerli sanatçılarımızın rehberliğinde yelken açmış bulunmaktayız” diye konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu