Çeşme Aktüel

Yabancı diliniz varsa Turizm Danışma Büroları’nda iş olanağı

Yabancı diliniz varsa Turizm Danışma Büroları’nda iş olanağı
114 views
31 Mayıs 2016 - 11:31

Kültür ve Turizm Bakanlığının, İŞKUR’un, işsizlikle mücadele için Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) projeleri çerçevesinde, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün çeşitli birimlerine 123 kişi alınıyor.

İŞKUR’un, işsizlikle mücadele için iş arayan kişiler için geçici de olsa çözüm olacak projeleri büyük ilgi görüyor. İŞKUR bu programını Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) olarak adlandırıyor. Bu uygulama iş imkanlarının kısıtlı olduğu, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde, işi olmayan vatandaşların kısa süreli istihdamını sağlamayı hedefliyor.

İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Turizm Danışma Büroları başta olmak üzere çeşitli birimlerde çalıştırılmak üzere; Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında 123 kişi mülakat sınavı ile işbaşı yapıyor.

TYÇP kapsamında, İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğüne alınacak 123 kişi için başvurular, İŞKUR’un sitesinden TYÇP butonu ile işaretlenerek yapılıyor. Daha sonra il müdürlüğünce oluşturulan komisyon, kişileri mülakat sınavına tabi tutularak İŞKUR’dan da onay alınarak işbaşı yaptırılıyor. Yetersiz başvuru durumunda yine Bakanlık ve İŞKUR’un onayı ile tekrar başvuru açılabilecek. Gerekli detaylı bilgi İŞKUR’dan öğrenilebileceği de kaydedildi.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdulaziz Ediz, program kapsamında 6 ay boyunca, haftada 5 gün, çalışma karşılığı sigortalı ve asgari ücret üzerinden ödemelerinin yapılacağını açıkladı. 1 Haziran’dan Aralık ayı sonuna kadar geçerli İŞKUR’un TYP şartlarına uyanların alınacağını açıklayan Ediz, bu programa katılacakların sosyal güvenlik primlerinin de İŞKUR tarafından ödeneceğini belirtti. Ediz, “Dil bilme şartı arıyoruz. İşe alınacak olanlar kuruma bağlı turizm danışma büroları, kütüphaneler, gibi müdürlüğümüze bağlı il merkezi ve ilçelerdeki bağlı birimlerde çalışacak. 18-30 yaş arası aralığında ve her biri yabancı dil bilenler alınacak. Bu proje ile hem bizim açısından hem de kendileri açısında halkımıza faydalı olacağımıza inanıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu