Çeşme Aktüel

TURYOL, Çeşme – Sakız Adası seferlerine başladı

TURYOL, Çeşme – Sakız Adası seferlerine başladı
147 views
05 Haziran 2016 - 16:24

Daha önce Foça- Midilli arasında sefer yapan, halen Ayvalık- Midilli seferlerine devam eden TURYOL yeni bir hizmet anlayışıyla Çeşme – Sakız hattında..

S.S. Turizm ve Yolcu Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi (TURYOL), 68 gemiden oluşan filolarının amiral gemisi ‘Necdet Ali Yıldırım’la Çeşme – Sakız Adası arasında seferlere başladı. TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı, yasal prosedürleri tamamladıklarını, geminin 3 Haziran’da Sakız Adası’na yolcusuz giderek sörveye girdiğini ve sefer izni aldığını, 4 Haziran Cumartesi günü de seferlerin startını verdiklerini söyledi.

BİLET FİYATI 25 EURO

TURYOL olarak İzmir ve İstanbul’da da gemi işlettiklerini, Ayvalık – Midilli hattından sonra Çeşme – Sakız hattında da hizmet vermekten memnuniyet duyduklarını belirten Kadir İnandı, “Hatta sefer yapan firmalar da bizi sıcak karşıladı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Rekabet ortamı yaratmamak adına bilet fiyatımızı gidiş/dönüş 25 Euro olarak belirledik. Verilen hizmet için bu fiyat gayet makul” diye konuştu.

İLK SEFERİMİZDE 09:20’DE HAREKET ETTİK, SAKIZ LİMANI’NA GİREN İLK GEMİ BİZ OLDUK

16 yıldır İzmir körfezinde 15 gemiyle İzmirlilere hizmet verdiklerini vurgulayan Kadir İnandı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çeşme – Sakız hattında da kaliteli hizmet vermeyi sürdüreceğiz. Bir defa sefer olduğu gün, geminin zamanında hareket etmesi için, saat 09:00’da check-in işlemlerini kapatıyoruz. Gemimiz 09:20’de hareket edecek. Nitekim dünkü (4 Haziran) ilk seferimizde 65 yolcumuzla tam zamanında hareket ettik ve Sakız Limanı’na giren ilk gemiydik. Yolcularımız memnuniyetlerini ifade ederek teşekkür etti.”

SAKIZ HATTININ ÇEŞME TURİZMİNE KATKISI YADSINAMAZ

Sakız’a geçmek isteyenlerin mecburen Çeşme’ye geleceğini, gelirken veya dönüşte Çeşme’de geçirecekleri zamanda, örneğin bir eğlence mekanında, restaurantta veya konaklayacağı otelde geçireceği zaman içinde alacağı hizmetin bedeliyle Çeşme turizmine katkısının yadsınamayacağını söyleyen Kadir İnandı, “Sakız seferlerinin Çeşme turizmine katkısı büyük. Sakız’a tatil için özellikle Avrupa’dan, dünyanın farklı yerlerinden gelen ve Sakız’da tatil yapan bizzat yerli Yunan turisti, günübirlik veya konaklamalı tatil için bu hattaki gemiler getirip götürüyor. Sakız hattı olmasaydı Çeşme’nin turizmi bu kadar gelişemezdi diye düşünüyorum. Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris ve Fethiye, yani karşılarındaki Yunan adalarına direkt sefer olan bu kıyı şehirleri, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapılarıdır. Bu özellikleri sayesinde turizm bu beldelerde çok gelişmiştir” dedi.

714 KİŞİLİK YOLCU KAPASİTESİNİ 485’E ÇEKTİK

Geminin kaptanı 1964 İstanbul doğumlu Necmi Yıldırım, geminin adının, vefat eden kardeşleri Necdet Yıldırım ile Ali Yıldırım’ın anılarını yaşatmak için Necdet Ali Yıldırım olarak konulduğunu, normalde 714 kişilik ruhsatı olan geminin, konfor ve uluslararası standartlar gereği yolcu kapasitesini 485 koltuğa çektiklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“Gemimiz Türkiye’de yapılmış BV Klas’lı tek yolcu gemisi unvanına sahip. Her türlü güvenlik ve konforun yanı sıra, aynı zamanda yolcularımızın tabiriyle oturaklı bir gemi. Başka tekneler gibi sallamaz kolay kolay, kruvaziyer gemilerinde olduğu gibi seyir halinde olduğunuzu hissetmezsiniz. 8 bofor (beaufort) kuvvetinde esen havada Karadeniz’den geldi bu tekne. O havada Karadeniz’de büyük gemiler çıkamıyor. Demem o ki; bazı yolcuları etkileyen, mide bulantısına neden olan gemi tutması olayı bizim gemimizde pek yaşanmaz.”

30 – 35 DAKİKA SÜREN KEYİFLİ BİR YOLCULUK

Sakız Limanı’nda geminin yanaşması, manevra açısından hiçbir sıkıntı, sorun olmadığını, limana girer girmez hemen sancağa dönüp yanaşabildiklerini, sundukları konfor sayesinde misafirlerinin 30 – 35 dakikalık rahat ve keyifli bir yolculukla adaya ulaştırıldığını belirten Kaptan Necmi Yıldırım, “Alt ve üst salon oturma grupları gayet rahat. Normalde 40 – 45 cm olan koltuk oturma yeri, uzak yol için dizayn edilmiş gemilerdeki gibi 50 santimetredir. Makinalarımız 816 beygir gücünde 2 adet Mitsubishi. 14 – 16 mil süratle Sakız yolculuğumuz 30 – 35 dakika sürüyor. 4 tane jeneratörümüz var. Bu da büyük kruvaziyer gemilerinde olan bir şeydir. Yunan adaları hatlarındaki diğer teknelerde 4 jeneratör olduğunu sanmıyorum. Manevra kabiliyeti daha güçlü olsun diye bir baş pervanemiz var. Bu da belki ilktir. Gemide otomasyon var. Makine dairesine inmeden, köprü üstünden bütün kumandalar, kontroller yapılabiliyor. Seyir halindeyken pervanelerimizi ekrandan sürekli izliyoruz. Bu özellik de diğer gemilerde pek olmaz. Çeşme – Sakız hattında böyle bir gemiyle hizmet vermekten mutluyuz” dedi.

ÇEKİRDEKTEN YETİŞME DENİZCİ, 21 YILLIK KAPTAN

2000 yılında kaptanlığın yakın yol / uzak yol diye ayrılmazdan önce kendisinin 1995’de kaptan olduğunu, okyanusta bile kaptanlık yaptığını söyleyen Necmi Yıldırım sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Çekirdekten yetişme denizciyim. 21 yıllık kaptanım ama denizcilik hayatım çok eski. 1980’de miçoluktan başladım. Akdeniz limanlarına, Avrupa hattına gittim. Mersin’den Cezayir’e, Libya’ya sefer yaptık. Ayrıca Türkiye çıkışlı seferlerle Cebelitarık’ı geçerek okyanusta Portekiz, Belçika, Hollanda, İngiltere limanlarına gittim. İstanbul Boğazı, dünya çapında deniz trafiğinin en çok olduğu hatlardan biri. Yıllardır boğazda kaptanlık yapıyorken, şimdi Yunan adaları deneyimim Çeşme – Sakız Adası seferiyle başladı. Çeşme de, Sakız Adası da gerçekten çok güzel yerler. Burada hizmet vermekten son derece memnunum. Konforlu bir yolculuk için herkesi gemimize bekleriz.”

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu