Çeşme Aktüel

Sakız Adası’nın Türk işletmesi Remezzo göz kamaştırıyor..

Sakız Adası’nın Türk işletmesi Remezzo göz kamaştırıyor..
80 views
21 Haziran 2016 - 11:54

Verdiği kaliteli hizmet ve sağladığı istihdamla fark yaratan Hikmet Alpay yönetimindeki cafe bar – restaurant adaya gelen Türk turistin de gurur kaynağı..

Çeşme açıklarındaki Yunanistan’ın Sakız Adası’nda (Chios) ilk kez istihdam sağlayan bir Türk işletmesi hizmet vermeye başladı. Aralarında Alsancak Sakız Restaurant’ın sahibi Hikmet Alpay’ın da olduğu İzmirli iki girişimci, Sakız Limanı’nın en merkezi yerinde bulunan ve geçtiğimiz yıl kapanan Remezzo Coffee – Music Bar’ı isim hakkını da alarak Remezzo Cafe Bar – Restaurant olarak yeniden Sakız turizminin hizmetine sundu.

24 YILLIK MEKANI ARTIK İZMİLLİLER İŞLETİYOR

Bugüne kadar sadece Çeşme – Sakız arasında sefer yapan firma acentelerinin bulunduğu adada, yaklaşık 15 yıl önce evlilik yoluyla gelen bir Türk tarafından, bakırdan hediyelik eşya satan mütevazi bir dükkan açılmış ama ömrü uzun sürmemişti. Bu yıl, yine adalı bir kızla evlenerek gelen bir başka Türk vatandaşı, gemi bileti, otel rezervasyonu gibi hizmetler vermek için küçük çaplı bir seyahat acentesini faaliyete geçirdi. Ama ilk kez yaklaşık 30 personelle, üç katlı bir binada ada halkına, yerli ve yabancı turiste hizmet veren, 1992 yılında kurulmuş köklü bir mekan İzmirliler tarafından işletilmeye başladı.

YURT DIŞINA AÇILMAYI İZMİR’E EN YAKIN YERDEN BAŞLATTIK

Remezzo Cafe Bar – Restaurant’ın işletmesinden sorumlu olan ortaklardan Hikmet Alpay, İzmir’de verdikleri hizmetin kalitesiyle artık bir marka olduklarını, aynı kaliteli hizmeti yurt dışına taşıma düşüncesiyle ilk adımı İzmir’in en yakın komşusu Sakız Adası’nda attıklarını söyledi. 27 yıllık sektörel bir geçmişe sahip olduklarını, kısa sürede Sakız Adası’nda da, kalite ile Remezzo adının özdeşleşeceğini belirten Hikmet Alpay, “1989 yılında ‘Sağlıklı Beslenme’ prensibiyle İzmir Vejetaryan Restaurant adıyla hizmet vermeye başlayan ve kısa zamanda İzmir’in önde gelen mekanlarından biri olan işletme, 2002 yılında Alsancak’ta şimdiki yerine taşındı. 2007 yılında yönetimin başına ben geçtim. O zamandan günümüze Sakız Restaurant olarak, İzmir Alsancak atmosferi içinde hem tüm gün özel A’La Carte mönüyle, hem de Girit – Akdeniz – Ege mutfağı olarak lezzetlerimizi İzmirlilerin, İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyoruz. Bu çabamızın sonucu 2011’de Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat Eki tarafından Türkiye genelinde yapılan araştırma sonucu, ilk üçü İstanbul’dan olan ‘Yunan ve Rum Mutfağının En İyi 10 Adresi’ listesinde, beşinci sırada yer aldık. Ayrıca 2013 yılında İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından verilen ‘İzmir Turizm Ödülleri’nin ‘Yeme İçme ve Eğlence Tesisi’ ödülünü aldık. Sakız Adası yurt dışına ilk açılışımız. İzmir’e en yakın yerden başladık. Amacımız farklı bir kalite arayışındaki ada halkına ve adaya gelen turistlere en iyi hizmeti vermek. Keyifli bir tatil ancak alacağınız kaliteli hizmetle taçlanır. Keyifli bir tatil yaptıysanız, dostlarınızla bunu aynı keyifle paylaşırsanız. Gittiğiniz mekanlardan memnun kalmazsanız, hem paranıza yazık olur, hem de dost paylaşımlarınız olumsuzdur. İşte biz bu noktada, kaliteli hizmetimizle Sakız Adası turizmine katkı koymayı amaç edindik. Bunun için de hatırı sayılır bir yatırımla mekanı baştan sona yeniledik” diye konuştu.

ADADA ARTIK TÜRKLERİN GURUR DUYACAKLARI BİR MEKAN VAR

İzmirli bir işletmeci olarak adaya gelen Türk turistin beklentilerini iyi bildiklerini vurgulayan Alpay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sakız Adası diğer Ege Yunan adalarına oranla daha bakir kalmış. Başta İzmir, İstanbul, Ankara olmak üzere, büyük şehirlerde yaşayanlar için tam bir dinlence yeri. Türk turistin adayı tercih etmesinin en önemli nedeni bu sakin ortam. Herkesi Remezzo’ya davet ediyorum. Mekanımız üç katlı. Alt kat içecek ağırlıklı ama isteyene yemek servisi de var. Burada Cuma günleri buziki eşliğinde canlı Yunan müzikleri yapan gruplar sahne alıyor. Hem canlı müzik, hem de diğer günlerde yapılan müzik diğer katlara da veriliyor. İkinci katımız restaurant düzeninde, Türk grupları ve münferit olarak gelenleri liman manzarası eşliğinde ağırlıyoruz. Üçüncü katımızın manzarası ise eşsiz. Hem Sakız Limanı, hem arka planda Çeşme manzarası özellikle akşamları gerçekten görülmeye değer. Bu katımız, hem bir şeyler içmek isteyenler için bistro tarzında, hem yemek için gelenlere restaurant olarak hizmet veriyor. Bir noktaya da çok önem veriyoruz. Adaya gelenler bir şekilde öğle ve akşam yemeğini beyaz ettir, deniz ürünleridir hallediyor. Ama kahvaltı konusunda içleri pek rahat değil. Sosis, salamdan tutun, omletin yapıldığı yağ konusunda bile teredütü olanlar var. O nedenle mekanımızda Türk kahvaltısı da veriyoruz. İster günübirlik geldiklerinde gümrük çıkışı, ister uzun süre kalmalı geldiklerinde Türk misafirlerimizi mekanımıza bekliyoruz ve kurduğumuz düzeni çok beğeneceklerini umuyoruz. Adada artık dört dörtlük hizmet alacakları bir mekan var, kendilerini ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.”

İSTİHDAM AÇISINDAN ADANIN İKİ BÜYÜK İŞLETMESİNDEN BİRİ

Remezzo, Sakız Limanı’nı boydan boya çevreleyen Leoforos Aigaion (Ege Bulvarı) üzerinde. Limanın tam orta yerinde, Sakız gümrüğüne yaklaşık 800 metre yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Ortalama 30 personel çalıştıran bir mekan olarak krizdeki ülkenin istihdamına da bir nebze olsun katkı sağlıyor. Adada bu sayıda personel çalıştıran benzer bir işletme yok denecek kadar az. Devlet kurumları haricinde, özel sektörde sadece Chandris Hotel’in bu kadar istihdam sağladığı tahmin ediliyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu