Çeşme Aktüel

2. Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali’de konser zamanı

2. Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali’de konser zamanı
162 views
01 Eylül 2016 - 0:10

Çeşme’de bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali, bir kez daha dünyaca ünlü klasik müzik sanatçılarını Çeşme’de ağırlayarak, genç kuşaklara eğitim imkanı sunuyor.

Çeşme Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan projenin sanat yönetmenliğini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil üstleniyor. Geniş bir yaş aralığında Türkiye’den ve tüm ülkelerden Çeşme’ye gelecek olan müzik öğrencileri 28 Ağustos-6 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen 2. Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi’nde, her biri alanında uzman olan eğitmenlerle çalışma fırsatını yakalıyorlar.

DÜNYA ÇAPINDA TANINMIŞ İSİMLER

Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi’nin bu yılki konukları arasında Lukas David (keman, Avusturya), Alexander Rudin (viyolonsel, Rusya), Fedor Rudin (keman, Rusya-Avusturya), Jano Lisboa (viyola, Portekiz) ve Ulf Bästlein (şan, Avusturya) gibi dünya çapında tanınan yorumcu, pedagog, solist ve akademisyenler var.

KENDİLERİNİ GÖSTERME ŞANSI ELDE EDİYORLAR

Bu yıl keman, viyola, viyolonsel, oda müziği ve şan dallarında eğitim alan katılımcılar dünyaca ünlü virtüöz müzisyenler ile 10 gün boyunca çalışma fırsatının yanı sıra Akademi kapsamında düzenlenecek konserlerde de kendilerini gösterme şansı elde ediyorlar.

ÇOCUK ORKESTRASI YİNE SAHNEDE

Geçtiğimiz sene büyük ilgi gören Çocuk Orkestrası Konseri bu yıl yine genç kuşak solistlerimizden keman sanatçısı Mehmet Yasemin’in yönetiminde gerçekleştirilecek. 8-15 yaş arasındaki çocukların birlikte müzik yapabilmeyi öğrenmenin yanı sıra, bireysel olarak da çalgılarını tanıma ve repertuvar oluşturma konularında özel bir eğitim aldığı Çocuk Orkestrası, bu sene de festivalin parlayan yıldızlarından biri olacak.

KONSERLER AYA HARALAMBOS’TA

2. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali kapsamında, ilçenin muhteşem akustiğe sahip Aya Haralambos Kilisesi’nde dünyaca ünlü müzisyenler tarafından üç konser gerçekleştirilecek.

1 Eylül Perşembe akşamı Avusturyalı keman virtüözü Prof. Lukas David, sanatseverlerle buluşacak. Üç kuşaktır öğrenci yetiştiren duayen sanatçı, hocalık yaptığı sanatçılarla aynı sahneyi paylaşacak.

2 Eylül Cuma Oda Müziği Gecesi’nde Ulf Bästlein, Alexander Rudin, Jano Lisboa, Çiğdem İyicil, İris Şentürker, Gözde Yaşar, Eren Aydoğan sahne alacak.

4 Eylül Pazar günü Camerata Saygun Oda Orkestrası Konseri’de sahne alacak solistler Prof. Anja David, Jano Lisboa, Fedor Rudin, Mehmet Yasemin ve Onur Özkaya.

ÖLÜMSÜZ KLASİKLER YORUMLANACAK

2. Çeşme Müzik Akademisi ve Festivali’nin son iki gününde iki konser gerçekleşecek. 5 Eylül Pazartesi 20.30’da Master Class, 6 Eylül Salı günün ise Master Class ve Çocuk Orkestrası konser verecek. Çeşme Aya Haralambos Kilisesi’nde saat 20:30’da gerçekleştirilecek. Konserlerin halka açık ve ücretsiz olduğunu söyleyen Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Melodilerle büyülenecek sanatseverleri, ikincisi gerçekleştirilen bu eşsiz müzik şölenine bekliyoruz” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu