Çeşme Aktüel

Çeşme’nin kaderini termal kür merkezi ve havaalanı değiştirecek

Çeşme’nin kaderini termal kür merkezi ve havaalanı değiştirecek
130 views
10 Aralık 2016 - 19:11

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel fuarİzmir’deki turizm fuarında Çeşme ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu..

Bu yıl 10. Kez düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı’nda Çeşme standında konuklarını ağırlayan Çeşmeli turizmciler, yapılan görüşmelerde beldelerinin öne çıkan değerlerini sektör temsilcilerine anlatıyorlar. Fuarın ilk gününde Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) tarafından düzenlenen, organizasyonunu ‘By Mira Concept Organizasyon ve Catering’in yaptığı ve oldukça başarılı geçen kokteylin ardından fuarın ikinci gününde de turizmciler tam kadro Çeşme standındaydılar. ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Çeşme’nin kaderini tamamen değiştirecek termal kür merkezinin ilk ayağı olan Aquapark’ın hizmete alındığını, 11 dalda hizmet verecek kür merkezi için 2017 sezon bitiminde inşaata başlamak için son hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Bu projenin hayata geçmesiyle Çeşme’de 12 ay turizm olacağını, bu nedenle de Alaçatı Havalimanı’nın mutlaka uluslararası düzeyde olması ve büyük uçakların iniş/kalkışına göre projelendirilmesi gerektiğini vurguladı.

BELEDİYEDEN FUARLARA TAM DESTEK

Çeşme Belediyesi’nin son birkaç yılda, hiç alışık olmadıkları, daha önceleri görmedikleri kadar destek vermesi sayesinde görkemli, dikkat çeken stantlar açtıklarını ve bu sayede yaşanan ilgi nedeniyle çok mutlu olduklarını söyleyen Veysi Öncel, “Belediyenin bu desteği sayesinde fuarlara iddialı katılıyoruz. 2017’de önce İstanbul Emitt Fuarı var. Ardından Hollanda / Utrecht, Almanya / Berlin, Rusya / Moskova fuarları var. Bunlar dünyanın önemli turizm fuarları ve hepsinde Çeşme standı açacağız. Çeşme adına görüşmelerde bulunacağız, tesislerimizi pazarlayacağız. Son hızla çalışıyoruz, devamlı tanıtım faaliyetleri içindeyiz. Belediye Başkanımız Muhittin Dalgıç’a ne kadar teşekkür etsek azdır. 2017 sezonunu Alaçatı Ot Festivali’yle açacağız, festival yine renk verecek Çeşme’ye. Diğer festivaller de her geçen sene üzerine bir şeyler koyarak yürüyor, ilgi sürekli artıyor. Fuar tanıtımlarında bu festivalleri de dile getiriyoruz” diye konuştu.

TERMAL KÜR MERKEZİ GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRECEK

Çeşme’nin kaderini değiştirecek asıl projenin ise, Termal Turizm Sağlık (TETUSA) A.Ş.’nin gerçekleştireceği termal kür merkezi projesinin olduğuna ve ilk aquapark ayağını bitirdiklerine dikkat çeken ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi sırada sadece Türkiye’de değil, dünyanın en önemli termal kür merkezlerinden bir tanesini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Ben bu projenin de başındayım. İnşallah 2017 sezonu bitiminde kazmayı vuracağız ve inşaatına başlayacağız. Engelliler olsun, diğer hastalıklar olsun 11 dalın tedavisini yapacak biz merkez olacak. Çok iddialı bir proje, işte o zaman yurt dışından gelecek turistleri konuşabileceğiz. 12 ay Çeşme’nin turizmde hareketliliğini konuşacağız. Yaz – kış açık olan tesislerin sayısı hızla artacak. Yani Çeşme’nin kaderini ve geleceğini değiştirecek tek proje, bu termal kür merkezi projesidir. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman Çeşme’nin dünya markası olma yolunda önemli bir adım attığını herkes görecek. İşte bu noktada uluslararası havaalanı zaten olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi olacaktır. O yüzden havaalanımızın projelendirilmesinin uluslararası boyutta yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyiz.”

SAKIZ’A İNEN / KALKAN UÇAKLARI GÖRDÜKÇE İÇİMİZ CIZ EDİYORDU

Alaçatı Havalimanı sahasının kamulaştırma kısmının bittiğini, artık proje aşamasına gelindiğini, 2017 bahar ayları sonunda da Yap-İşlet-Devret sistemiyle ihaleye çıkacağı müjdesini bizzat Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Aslan’ın verdiğine dikkat çeken Veysi Öncel, “Yıllardır adı var, kendi yok havalimanımız için birdenbire atılan adımlar ve gelinen nokta biz turizmcileri çok mutlu etti. Bakanlığı döneminde yapılacağı sözünü veren Başbakanımız Binali Yıldırım’a çok teşekkür ediyoruz. Ne zaman Çeşme sahilinden Sakız Adası’na inen-kalkan uçakları görsek hep içimiz cız ederdi. Şimdi küçük uçakların inebileceği bir havaalanı tasarlanmakta. Aslında plan ve proje büyük uçaklara göre yapılsa, yani geleceğe dönük bir çalışma olsa, altyapısı ona göre hazırlansa çok daha iyi olacak diye düşünüyoruz. İstanbul’a üçüncü havaalanı yapılıyor. Antalya üçüncü havaalanı projesi için Kaş civarında çalışma yürütüyor. Yakın bir gelecekte Adnan Menderes’ten sonra İzmir’in uluslararası bir havalimanına ihtiyacı olacak. Bu yer Alaçatı havalimanı olmalıdır. Böyle düşünmek ve hayal etmek lazım, programı da ona göre yapmak lazım. İzmir Milletvekili Başbakanımız Binali Bey’in de, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Aslan’ın da, İzmir’e gelecekte Adnan Menderes Havalimanı’nın yetmeyeceğini ve ikinci bir havalimanına da gereksinim olacağını en iyi bilen kişiler olduğuna inanıyorum. Kendilerinden Çeşmeliler olarak ricamız, termal kür merkeziyle dünyada bir marka olacak Çeşme’nin önünün açılabilmesi için bu havaalanını uluslararası düzeyde projelendirmeleridir. Çeşme’ye en büyük katkı bu olacaktır” dedi.

OTELCİLER BÜYÜK YARA ALDI, DEVLET DESTEĞİYLE ATLATACAĞIZ

Türk turizmi ve Çeşme’nin bu sezon yaşadığı zararı bir nebze olsun atlatabilmesi için devlet desteğinin şart olduğunu dile getiren ÇEŞTOB Başkanı Öncel konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İnşallah devletimizin de desteğiyle bu işin altından kalkacağız. Bu sezon devletin verdiği destek, yurtdışından turist getiren acentelere uçak başına yakıt desteği sağlamaktı. Ama bu yıl Türk turizminde otelciler de çok büyük yara aldı. Para kazanan hiçbir otelci olmadı. Bu kadar büyük yatırımlar, bu kadar büyük giderler haliyle otelciyi sarstı. Şimdi otelcilere de teşviklerin artmasını bekliyoruz. Özellikle otelcilere yönelik kredi ertelemesi, faiz desteği, otel yenileme destekleri konusunda gelişmeler, Eximbank konusunda destek bekliyoruz. Sanıyorum en kısa zamanda bu teşviklerini açıklarlar. Çeşme ‘Herşey Dahil’ sistemini pek uygulayan bir yer olmadığı için çok fazla yabancı turist alamıyoruz. Acenteler için ‘Herşey Dahil’ sistemini uygulayan oteller revaçta oluyor. Yurt dışında en çok ilgi gören satış portföylerine baktığımızda acentelerin eklediği otel grupları bunlardı. Biz buna uymuyoruz, fiyat yönünden de uyum sağlayamadığımız için çok fazla yabancı turist alamıyoruz, yerli turiste dönük çalışıyoruz, hedefimiz daha çok yerli turist.”

TÜRKİYE’YE HUZUR GELMESİ ŞART

2016’nın zor bir yıl olduğunu, hiç beklenmedik kötü olaylar yaşandığını belirten Veysi Öncel, tekrar normale dönülebilmesi için Türkiye’ye huzur gelmesinin şart olduğunu söyledi. Öncel, “İlk olarak Rusya krizi derinleşti, ardından darbe girişimi oldu. İstanbul’da, Ankara’da bomba patladı, terör olaylarıyla mücadele kapsamında ciddi adımlar atıldı, ama bu dışarıya iç savaşmış gibi yansıtılmak istendi. Yani 2016’da olmaması gereken ne varsa hepsi oldu. Haliyle insanlar ürktü, gelmedi. Türkiye’de terör bitmedikten sonra, OHAL kalkmadıktan sonra, yani Türkiye’ye huzur gelmediği sürece turist sayısında artış beklemek yanlış olur. Yabancı fuarlarda Türkiye’ye olan ilgi her zaman var ama herkesin de bir korkusu var, bu korkuyu yenebilmeleri ve Türkiye’ye seyahat planı yapabilmeleri için OHAL’in ve bu terör korkusunun, bombalamaların veya buna benzer şeylerin kalmaması lazım ki turist gelebilsin. Biz kendi ülkemizde Güneydoğu’ya bile gitmekte zorlanıyoruz, turist yurt dışından nasıl gelebilsin. Biz krizlere alışkın bir sektörüz, bu krizleri de atlatacağız. Talihsizlikler artık geride kalacak, belli bir süre daha sıkıntı devam eder ama 2017 yılı 2016’dan daha iyi bir yıl olacağı ümidindeyiz. Özellikle iç piyasada hareketlilik bekliyoruz, Çeşme zaten yerli turizmde iyi bir durumda, daha da iyi olacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu