Çeşme Aktüel

Çeşme’de son 25 saatte toplam 174 mülteci yakalandı

Çeşme’de son 25 saatte toplam 174 mülteci yakalandı
126 views
14 Mart 2017 - 22:23

Çeşme’de bu sabah (14 Mart) yine bir mülteci operasyonu yapıldı. Bu kez Karaabdullah Burnu açıklarında lastik bot kullanarak yasadışı bir yolla Sakız Adası’na geçmek isteyen 56 mülteci TCSG Dost Sahil Güvenlik gemisi ekipleri tarafından yakalandı. 32’si Suriye, 24’ü Eritre uyruklu toplam 56 mülteci büyük bir lastik botta ele geçirildi. 20’si kadın, 8’i çocuk 28’i ise erkek olan mülteciler, sabah saat 03:45’te yerleri tespit edilerek saat 04.00’te Sahil Güvenlik gemisine alındı. Geminin sürekli devriye halinde olması gerektiğinden karaya yanaşmaması nedeniyle gemiye alınan mülteciler ancak 12 saat sonra karaya bir zodyakla getirilmeye başlandı. Avrupa Birliği İnsani Yardım paketleri karaya gelen mültecilere Uluslararası Göç Organizasyonu / International Organization for Migration (IOM) tarafından dağıtıldı. Kumanya paketlerindeki meyve suyu, kek, peksimet ve barbunya konservesinin yanı sıra mültecilere bol miktarda su verildi. IMO ayrıca küçük çocuklara da boyama kitabı ve boyalı kalemler dağıttı. 10’ar kişilik partilerle Çeşme Sahil Güvenlik Komutanlığı’na getirilen mülteciler gerekli işlemlerinin yapılmasından ardından İzmir Göç İdaresi Mülteci Kabul ve Barınma Merkezi’ne sevk edildiler. Dün Alaçatı Mahallesi Bozalan ile Mersin Limanı mevkiinde sabah saat 04:30’da 83 mülteci, 08:05’te ise Çeşme Alev Adası açıklarında 35 mülteci yakalanmıştı. Bugün de yakalanan 56 mülteciyle birlikte 25 saat içinde toplam 174 mülteci yakalanmış oldu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu