Çeşme Aktüel

Engelli öğrencilerimiz üreterek toplumsal hayata katılıyor

Engelli öğrencilerimiz üreterek toplumsal hayata katılıyor
159 views
14 Mart 2017 - 16:37

İzmir merkezli Muhtaç Çocuklar ve Engelliler İçin Elele Derneği Genel Başkanı Fatma Ölçer, Çeşme Özel Sıdıka Ertan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti..

2006 yılında Çeşme’de zihinsel engelli, bedensel engelli, yaygın gelişimsel bozukluklar ve işitme engelli tanısı olan çocukların özelliklerine ve bireysel gereksinimlerine cevap vermek üzere destek eğitim programlı hizmet vermek üzere kurulan ve 11 yıldır yaptığı başarılı çalışmalarla ilçe halkının takdirini kazanan kuruma destek vermek için Çeşme’ye geldiğini belirten Fatma Ölçer, “Bugüne kadar İzmir, İstanbul, Ankara ve Kıbrıs’ta bin 700 muhtaç ve engelli çocuğumuza destek verdik. Paraya el sürmeyen, para toplamayan bir derneğiz. İsteyen yardımını kendi eliyle getirip çocuklarımızın kendisine veriyor. İlçe Emniyet Müdürlükleri Toplum Destekli Polis Büro Amirliği Çocuk Şubeleriyle ortak ‘Engelleri Kaldıralım’ etkinlikleri düzenliyoruz. 5378 ve 2828 sayılı yasaların anlatıldığı bu etkinliklerimizde engelli çocuk sahibi ailelerinin bilinçlendirilmesini amaçlıyoruz. 365 gün engelli olanların yılda bir gün (3 Aralık) hatırlanmasına gönlümüz razı olmadığından ‘Engelleri Kaldıralım’ etkinliklerimiz devam edecek. Bundan sonraki ilk etkinliğimiz Menderes ilçesinde olacak” diye konuştu.

ATÖLYEDE ÜRETİLEN ÜRÜNLER KERMESLERDE SATILIYOR

Çeşme Özel Sıdıka Ertan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi atölyesinde çocukların ilgi alanlarına yönelik verilen eğitimle, onların el becerileri konusunda kendilerini geliştirmesi, grup aktivitelerinde diğer arkadaşlarıyla yardımlaşarak bir ürün yaratması suretiyle öz güvenlerinin artırılmasını memnuniyetle gözlemlediğini vurgulayan Fatma Ölçer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurdukları atölyede takı tasarımları, ahşap boyama gibi aktiviteler, ayrıca kına geceleri için kına taçları, kına sepeti, kına mumu yapıyorlar. Bu ürünler çeşitli kermes ve etkinliklerde, yine bu öğrencilere katkı oluşturması açısından değerlendirilip satılmakta ve öğrencinin küçük olsa da maddi kazanç elde etmesi sağlanıyor. Yetersizliği engele dönüştürmeden, bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla Çeşme’de sıcak ve huzurlu bir ortam yaratan, profesyonel ekibiyle başarıyı temel alan Merkez Müdürü Özgül Turunç’u ve Kurum Sahibi Hayati Barut’u kutluyorum.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu