Çeşme Aktüel

IC Çeşme Marina’ya “Green Apple” Ödülü

IC Çeşme Marina’ya “Green Apple” Ödülü
83 views
22 Kasım 2017 - 11:27

IC Holding ve Camper & Nicholsons Marinas ortaklığında kurulan Ege’nin en önemli yat limanlarından biri olan IC Çeşme Marina, ‘Green Apple’ ödülüne layık görülerek, aldığı ödüllere bir uluslararası ödül daha ekledi..

IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından inşa edilen ve IC Holding ile Camper & Nicholsons Marinas tarafından yönetilen IC Çeşme Marina, ‘Green Apple En İyi Çevre Uygulamaları Ödülleri’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi Gümüş Elma ödülünün sahibi oldu. Londra’da İngiliz Parlamento Sarayı’nda gerçekleştirilen Green Apple Ödül Töreni’nde, Çeşme Marina’nın kazanmış olduğu bu prestijli ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çeçen kabul etti.

ŞENLİK HAVASINDA HASAT

IC Çeşme Marina tarafından dikilen, büyütülen ve bakımı yapılan zeytin ağaçlarından, doğal zeytinyağı elde edilmesi ödüle layık görüldü. Zeytin hasadı, IC Çeşme Marina çalışanları ve aileleri tarafından bir şenlik havasında gerçekleşiyor.

Ödüle değer görülen proje kapsamında:

  • 75 adet zeytin ağacı dikildi ve bakımı üstlenildi.
  • Zeytin ağaçları, marina havzasına akan suyun filtrelenmesini sağlayarak doğal yağmur filtresi olarak görev yapmakta.
  • IC Çeşme Marina, zeytin ağaçlarına özen göstererek, çevre bilinci ve sorumluluğunun geliştirilmesine katkıda bulunmakta.
  • Marinada çalışan personel ve ailelerinin çevreye bakış açısı önemli ölçüde yükseldi.
  • Proje; sağlık ve esenliğin daha fazla vurgulanmasını teşvik ederek, Ege kültürel mirasında zeytinyağının önemli bir faktör olarak öne çıkmasını sağladı.
  • Çevrenin daha iyi anlaşılmasıyla, 16 limon ağacı, 51 nar ağacı, 31 portakal ağacı ve 2 sakız ağacı dahil olmak üzere ağaç dikme konusunda teşvik sağladı.

Marina ekibi, zeytin ağacı ve zeytinyağı projesini hayata geçirirken, hem marina ve çevresindeki çevre koşullarını korumayı, hem de gelecek nesillere çevrenin ve ağaçlandırmanın önemini iletmeyi hedeflemekte.

AKDENİZ’İN TAMAMINA ÖRNEK OLSUN

IC Çeşme Marina Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çeçen ödül töreni sonrasında yaptığı açıklamada, Çeşme Marina’nın yeni bir ödül daha kazanmasından dolayı gurur duyduklarını söyledi. Salih Çeçen, “Bu girişimin Akdeniz’in tamamında yaygınlaştığını görmek isteriz. Green Apple Ödülleri, Çeşme Marina’nın ruhunu çok iyi yansıtmaktadır. Zira zeytinyağı, Ege Kültürü mirasımızın tanıtımı için önemli faktörlerden biridir. Uluslararası Green Apple Ödülü sahibi Çeşme Marina, Green World Elçisi olarak, Türkiye’yi 2018 Green Apple Ödülleri’nde de temsil etme hakkı kazandı” diye konuştu.

ZEYİN AĞAÇLARI YENİ AĞAÇLARIN DİKİLMESİNE DE İLHAM KAYNAĞI OLDU

Green Organisation tarafından yapılan açıklamada ise; “Bu şaşırtıcı Türk marinasında, yaşları 200 yıla kadar uzanan ve Ege kültürünün bir parçası olan 75 zeytin ağacı bir şenlik havasında hasat edilmektedir. Elde edilen zeytinyağı marina misafirlerine hediye edilmekte ve bu zeytin ağaçlarında hayvanlar için yaşam sağlanmaktadır. Bunlar 100 yerli meyve ağacının daha dikilmesine ilham olmuştur” denildi.

İLK DÖRT YILDA DÖRT ÖDÜL

Romantik bir liman olan Çeşme Marina;

2010 yılında Marina İşletmeciliği dalında denizcilik sektörünün Oscar’ı kabul edilen Altın Çıpa Ödülü’ne,

2011 yılında ARKIPARC tarafından ‘Kentsel Kalite İçin Dialog – Karma Kullanım Ödülü’ne,

2012 yılında İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından ‘Yılın Turizm Yatırımcısı’ ödülüne,

2014 yılında Dünya Denizyolu Taşımacılığı (PIANC) tarafından ‘Jack Nichol – Üstün Tasarım Ödülü’ne değer görüldü.

EGE’YE AÇILAN EN İDEAL, MERKEZİ YAT LİMANI

Birbirinden önemli bu ödüllere değer görülen Çeşme Marina, beldeye gelen turist ve ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmeleri için mükemmel bir yer, yat bağlamak veya kışlamak için ideal bir tesis ve Ege’ye açılmak için mükemmel bir liman imkânı sunuyor. Burada bağlı bir tekne istediği zaman, kuzey Ege, orta Ege ve güney Ege sularına açılıp, keyifli bir turdan sonra merkez üssüne dönebiliyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu