Çeşme Aktüel

7 Ege adası için ‘Kapıda Vize’ uygulamasına devam kararı

7 Ege adası için ‘Kapıda Vize’ uygulamasına devam kararı
167 views
12 Nisan 2018 - 16:22

Kurdaki artış nedeniyle bu yıl Kapıda Vize ücretini hayli geriye çekeceklerini söyleyen TURYOL Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İnandı Schengen yetkililerine çağrıda bulundu:

– Kapıda Vize uygulaması sadece 6 aylık değil tüm yıla yayılsın.

– Ücret, örneğin 10 Euro gibi sembolik olsun.

– İlk yılki uygulamada 2 giriş/çıkış için verilen Kapı Vizesi sonra 1 giriş/çıkışa indirildi. Bu uygulama 3 giriş/çıkış için tekrar düzenlensin.

‘European News’ haber portalı ‘www.ekathimerini.com’ internet sitesini kaynak göstererek verdiği haberde; Avrupa Komisyonu’nun, Yunanistan’ın Türkler için ‘Kapıda Vize’ uygulamasına devam kararı aldığını duyurdu.

Haberde, “Avrupa Komisyonu çarşamba günü, yedi Yunan adasını ziyaret etmek isteyen Türklerin vize başvurusuna izin veren Yunanistan ile Türkiye arasında uygulanan özel vize (Schengen) anlaşmasının bir yıl uzatılmasını onayladı” denildi.

İSTİSNAİ BİR UYGULAMA

“2012 yılında yürürlüğe giren uygulama, yerel ekonomileri büyük ölçüde turizme dayanan ve mülteci krizinden ciddi şekilde etkilenen Doğu Ege adaları için çok önemli” vurgusu yapılarak, “Bu uygulama Schengen Bölgesi kuralları açısından bir istisna olup, Türk turistler ve Türkiye’de yasal olarak yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarına, Sakız, Midilli, Sisam, Simi, Rodos, İstanköy ve Meis adalarını ziyaret edebilmeleri için Yunan konsolosluğu olağan başvuru prosedürü dışında kısa süreli vize verilecek” şeklinde duyuruldu.

BAKANLIK AÇIKLAMASI: ADALARIN EKONOMİSİ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Haberde ayrıca; bakanlığın “Önceki yıllarda başarıyla uygulanan bu vize tasarısı, adaların ekonomisi için özellikle hayati önem taşıyor. Bu nedenle, uygulamanın bu yıl da sürdürülmesi tüm yerel kurumlar tarafından uzun zamandır talep ediliyordu” şeklinde bir basın açıklaması yaptığı yer aldı.

KAPI VİZESİ ALIP TURYOL’LA GİDİPTE GERİ DÖNMEYEN TEK BİR KİŞİ BİLE OLMADI

Öte yandan Çeşme – Sakız ile Ayvalık – Midilli hatlarından sefer yapan TURYOL firması Yönetim Kurulu Üyesi ve Yunan Adaları Koordinatörü Kadir İnandı, daha önceki yıllarda başarıyla uygulanan bir sistemin devam ettirilmesi kararının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Kapıda Vize uygulaması başladığında, ‘acaba iltica yolu açılır mı’ diye bir soru işareti vardı kafalarda. Fakat geçtiğimiz 7 yılda bizim üzerimizden Kapı Vizesi alıp da geri dönmeyen tek bir kişi bile olmadı. Endişelerin yersiz olduğu anlaşıldı. Bu nedenle biz bazı taleplerimizi Midilli Ticaret Odası ile Yunan Adaları Kalkınma Odaları Birliği üzerinden yetkililere ulaştırdık. Bu taleplerimiz şunlardı:

– Kapıda Vize uygulaması sadece 6 aylık değil tüm yıla yayılsın.

– Ücret, örneğin 10 Euro gibi sembolik olsun.

– İlk yılki uygulamada 2 giriş/çıkış için verilen Kapı Vizesi sonra 1 giriş/çıkışa indirildi. Bu uygulama 3 giriş/çıkış için tekrar düzenlensin.

Bu taleplerimizin amacı adalara gidecek Türk turist sayısını artırmaktı. Bu yapılırsa en çok faydası adalara olacak. Yapılmasa da kurdaki artış nedeniyle biz TURYOL olarak bu yıl Kapıda Vize ücretini hayli geriye çekeceğiz. Biliyorsunuz, Schengen vizesi olmayıp adalara gitmek isteyenler için, bu vizeye adalara sefer yapan acenteler üzerinden başvuruda bulunuluyor. Acenteler de bu işlemler için bir komisyon alıyor. Biz kendi adımıza bu komisyonu olabilecek en minimum seviyeye çekeceğiz” diye konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu