Çeşme Aktüel

Tuna Masters Teos şampiyonu 190 kiloluk orkinos ile Bluefin ekibi

Tuna Masters Teos şampiyonu 190 kiloluk orkinos ile Bluefin ekibi
150 views
24 Eylül 2018 - 15:00

İlginin oldukça yoğun olduğu turnuvanın son günü yakalanan balıklardan 3 tanesi tartıda 100’er kilonun üzerinde geldi.

Bluefin ekibi yakaladıkları 190 kiloluk mavikanat orkinos ile ‘En Büyük Balık’ kategorisinde şampiyon, Albatros teknesi ekibi ise yakaladıkları 143 kilo gelen mavi kanat orkinos ile ‘En Fazla Balık’ kategorisinde birinci olurken, 106 KG mavikanat orkinos yakalayan Whale Rider ekibi ‘En Fazla Balık’ kategorisinde üçüncü oldu.

Açık deniz sportif balık avının Türkiye’deki duayenlerinden Murat İyriboz ile Elvio Pennetti tarafından organize edilen ‘Turkcell Platinum Tuna Masters Teos’ açık deniz sportif balık avı turnuvası Pazar günü düzenlenen son yarışlar ve ödül töreninin ardından sona erdi. Seferihisar Belediyesi’nin desteğiyle, Teos Marina’nın ev sahipliğinde bu yıl üçüncü kez düzenlenen turnuva sonunda gülen ekip 190 kilo mavi kanat orkinos yakalayan Turgut Konukoğlu, Hasan Yazıcı, Muhammed Şişman ve Hilmi Akın’dan oluşan Bluefin ekibi oldu.

20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen turnuvanın iki günlük yarış takviminin ilk gün yarışlarında dört ekip, ikinci gün yarışlarında da yedi ekip açıldıkları derin sulardan toplam 11 balıkla karaya geri döndü. Yarışmada ayrıca yakala-bırak-yaşat’ da yapıldı. Yarışmanın son günü yakalanan balıklardan 3 tanesi tartıda 100’er kilonun üzerinde geldi. Bir gün önceye göre daha bereketli geçen ikinci gün yarışları sonunda önce yakalanan balıklar tartıya geldi, ardından hakem heyetinin kararını açıklamalarından sonra da ödül törenine geçildi. En çok balık tutan ve en büyük balık kategorilerinde yarışan takımlar, halkın ilgiyle izlediği ödül töreninde alkışlarla karşılandılar.

Turnuva’nın organizatörlerinden Murat İyriboz, Türkiye genelinde düzenlene tüm balık avı turnuvalarında tutulan balıkların sayısının toplamda 50’yi geçmediğine dikkat çekerek, “Denizler bizi terk etmedikçe, aynı sevgi ve arzu ile bu bayrağı birlikte dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

PUANLAMA SİSTEMİNDE HATA YAPILINCA SIRALAMA DEĞİŞTİ

Yakala bırak da yapılan yarışmada, bu yıl ilk kez kullanılan dijital puantaj sistemindeki hata nedeniyle, kılıç balığı kategorisinde turnuva yasal sınırı olan 24 kg altındaki, salınması mecburi balıkların puanlamaması gerekirken, yanlış bir işlem yapıldı. Blue Rıband teknesinin 11kg’lık kılıç balığı yakala bırak yapması puan almaması gerekirken puan aldığı için, sahnede ödül aldı.

HAKEM HEYETİ HATANIN TURNUVA ORGANİZASYON EKİBİNDEN OLDUĞUNU AÇIKLADI

Ancak hakem heyetinin hatayı fark edip puanı düştüğünde, Turnuvanın ilk gün yarışlarında günü birinci kapatan Bülent Akgerman, Levent Akgerman, Ufuk Atakan Demir, Mehmet Sarp ve Kemal Karaca’dan oluşan Blue Rıband teknesinin maalesef kazananlar arasına giremediği açıklandı. Bu durum en büyük balık ve toplam puanda birinci ödülünü etkilemese de, sahnede açıklanan finalistlerde ikinci ve üçüncülük sıralamasında değişiklik oldu. Hakem heyeti “Hata tamamen turnuva organizasyon ekibinin olup, verdiğimiz bu rahatsızlıktan dolayı çok üzgün olduğumuzu bildirir, tüm katılımcılardan özür dileriz” açıklaması yaptı.

ŞAMPİYONA ENDOZNEYA’DA DALIŞ VE 10 BİN LİRA PARA ÖDÜLÜ

En Büyük Balık kategorisinde; Turnuvanın ikinci gün yarışında 190 kilo mavi kanat orkinos yakalayan Turgut Konukoğlu, Hasan Yazıcı, Muhammed Şişman ve Hilmi Akın’dan oluşan Bluefin ekibi turnuvanın şampiyonu oldu. Organizasyon komitesi tarafından 5 bin lira ödül çeki ile sponsor firma Seakeeper tarafından da 5 bin lira ödül çeki olmak üzere toplam 10 bin lira para ödülü kazanan ekip ayrıca, Samsung Gear S3 Frontier, 4 günlük Endonezya Raja Ambat Dalış Seyahati ve Camp David hediyeleri ile ödüllendirildi. Ekibe şampiyonluk kupaları Turkcell Stratejik Markalar ve Kurumsal Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş tarafından takdim edildi.

KONUKOĞLU: BALIĞI YAKALAMAMIZ İÇİN DİĞER TEKNELER OLTALARINI SUDAN ÇEKTİ

Bluefin teknesinin kaptanı Turgut Konukoğlu ödül töreninde kısa bir konuşma yaparak, yakaladıkları 190 kiloluk balık ile yaklaşık 1.5 saat mücadele ettiklerini söyledi. Balık avlamanın bir ekip işi olduğunu belirten Konukoğlu, “Balık oltaya vurduktan sonra diğer teknelere doğru yüzünce, o teknelerdeki arkadaşlarımız oltalarını sudan çekti. Oltayı ben tuttum ama aslında bu balığı hep birlikte yakaladık. Kendilerine ve organizasyon ekibine teşekkür ediyoruz. Muhteşem bir yarış oldu.” diye konuştu.

GÜNEY AFRİKA CAPE TOWN’DA AÇIK DENİZ BALIK AVI YARIŞI, 5 BİN LİRA PARA ÖDÜLÜ

En Fazla Balık kategorisi birincisi; Erkan Sarı, Yakup Elbüken, Muhsin Parlak ve Burak Parlak’tan oluşan Albatros teknesi ekibi de turnuvanın ikinci gün yarışlarında yakaladıkları 143 kilo gelen mavi kanat orkinos ile derece aldılar. Ekip, 5 bin liralık organizasyon ödülü, Güney Afrika Cape Town’da 3 günlük açık deniz balık avı yarışı ve Camp David hediyeleri ile ödüllendirildi. Ekibe ödül ve kupalarını Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü verdi.

TURNUVANIN TEK İKİ GÜN BALIKLA DÖNEN EKİBİ; BLUE CAMELOT

En Fazla Balık kategorisi ikincisi

Mark Benmayor, Tolga Barış Akkaya, Cihan Cep, Emrah Erdoğan, Bahadır Tonguç ve Süleyman Türkay’dan oluşan Blue Camelot ekibi iki gün üst üste balıkla dönen tek ekip oldu. Diğer ekiplerden daha uzak mesafede Teke Burnu açıklarında avlanan ekip, ilk gün yarışında 64,3 KG, ikinci gün yarışında da 44,1 KG toplamında 108 kilo 400 gr. mavikanat orkinos ile 3 bin lira para ödülü kazandı.

WHALE RİDER YARIŞMAYA BOBRUM’DAN KATILDI

En Fazla Balık kategorisi üçüncüsü

Yarışmaya Bodrum’dan katılan Talip Altuğ Aksoy. Ünal Aygenoğlu ve Hakan Tekinoğlu’ndan oluşan Whale Rider ekibi turnuvanın son yarışında yakaladıkları 106 KG mavikanat orkinos ile 2 bin lira para ödülü kazandılar. 

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: EBISU EKİBİNE

Turkcell Platinum Tuna Masters Teos’ta yakalanan dev balıkların ünü tüm dünyaya yayılınca, bu yıl yarışmaya Monaco’dan deniz yolu ile 2500 millik bir seyahat gerçekleştiren EBISU teknesi ekibi Serhat Yalçın, Patrice Garziglia ve Antoine Drochon, Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Balıklar büyük olunca ödüller de büyük oldu. Kategori birincileri Endonezya Raja Ambat ve Güney Afrika Cape Town seyahati kazandı. Sponsor hediyelerinin yanı sıra tüm finalistler turnuvaya ev sahipliği yapan Teos Marina’da yıllık sözleşmede yüzde 50 indirim kazandı.

GÜNEY AFRİCA CAPE TOWN VE MONACO’DAN DA EKİPLER KATILDI

İş dünyasının tanınınmış simaları İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, AK Parti İzmir İl eski Başkanı Bülent Delican, Gökhan Çarmıklı, Erhan Görücüoğlu, Bülent Akgerman ve Turgut Konukoğlu’nun da en büyük balığı yakalamak için yarıştığı turnuvaya Güney Africa Cape Town ve Monaco’dan da iki tekne katıldı.

TURNUVANIN İKİNCİ GÜN YARIŞLARINDA 7 TEKNE BALIK YAKALADI

Turnuvada ‘En Büyük Balık’ kategorisinin galibi Bluefin teknesi ekibi 190 KG mavikanat orkinos, ‘En Fazla Balık’ kategorisi birincisi Albatros teknesi ekibi 143 KG mavikanat orkinos, ‘En Fazla Balık’ kategorisi üçüncüsü Whale Rider ekibi 106 KG mavikanat orkinos, Kerem Şengezer, Adnan Bilgütay, Metin Uzelli ve Hakan Kızıltuğ’dan oluşan X-Shark ekibi 87 kilo 600 gr mavikanat orkinos, Melih Özdemir, Mehmet Çırpıcı, Hayrettin Serbest ve Salih Yıldırım’dan oluşan Selmuş teknesi ekibi 55 kilo 300 gr. mavikanat orkinos, yarışmaya Monaco’dan katılan Ebisu teknesi ekibi 50 KG, En Fazla Balık kategorisi üçüncüsü Blue Camelot ekibi de 44 kilo 100 gr mavikanat orkinos yakaladı.

İLK GÜN YARIŞLARINDA 4 BALIK YAKALANDI

Oldukça durgun bir hava ve sakin bir denizde gerçekleşen ilk gün yarışlarında tekneler toplam dört balıkla karaya gelirken, ‘Yakala ve Bırak’ (Catch & Release) kategorisinde ise iki balık denize sağlıklı bir şekilde iade edildi. Yakalanan dört balık tartıda toplam 312 kilo 300 gr. çekerken, ilk günün galibi 93 kilo 800 gr gelen mavi kanat orkinos (bluefin tuna) oldu. Bu balığı Bülent Akgerman, Levent Akgerman, Ufuk Atakan Demir, Mehmet Sart ve Kemal Karaca’dan oluşan Blue Riband teknesi ekibi yakaladı. Eyüp Necimoğlu, Kazın Tınas, Uğur Pirinççioğlu, Bora Pehlivanlar, Abidin Necimoğlu’dan oluşan Camelot teknesi ekibi yakaladıkları 78 kiloluk mavi kanat orkinos ile ilk gün sıralamasında ikinci oldular. Emre Yörek, Erman Ayaydın, Övünç Irmak, Ömer Halit Karaosman ve Tolga Eriş’ten oluşan Narwhal teknesi ekibi 76 kg 200 gr’lık mavi kanat orkinos ile üçüncü sırayı elde ederken, Mark Benmayor, Tolga Barış Akkaya, Cihan Cep, Emrah Erdoğ, Bahadır Tonguç, Süleyman Türkay ve Berent Akdemir’den oluşan Blue Camelot ekibi de 64 kg 300 gr gelen mavi kanat orkinos ile günü dördüncülükle kapadı.

Ödül gecesi tutulan balıkların bir kısmı sashimi (Japon usulü çiğ balık) olarak, bir kısmı da mangalda pişirilerek mezelerle birlikte konuklara ikram edildi. Gece canlı müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu